Bronde to kolor włosów demokratyczny i... ekonomiczny. Dlaczego? Bo mogą sobie na niego pozwolić zarówno brunetki, jak i blondynki, a do tego nie wymaga ona zbyt częstych wizyt u fryzjera. Odrost jest bowiem ważnym elementem tej koloryzacji.
Spis treści
Bronde to jedna z najmodniejszych koloryzacji ostatnich lat. Choć jej popularność zawdzięczamy podobno fryzurze Gisele Bündchen z 2007 roku, na dobre zagościła ona we fryzjerskim kanonie kilka lat temu. Bronde miały na głowie także między innymi Lily James, Hailey Bieber, Jennifer Lopez i Drew Barrymore. Koloryzacja bronde doskonale wygląda przez cały rok, ale najchętniej wybierana jest wczesną jesienią, do której bardziej pasują ciemniejsze włosy z jaśniejszymi pasemkami, wciąż przypominającymi nam o minionym lecie.
View this post on Instagram
Osoba z brondem na włosach nie jest do końca ani brunetką, ani blondynką. U brunetek brond rozpoznajemy po jaśniejszych pasmach, za to u blondynek głównie po ciemniejszych odrostach. W tej koloryzacji najważniejsze jest osiągnięcie maksymalnie naturalnego efektu, tak, żeby jaśniejsze pasemka włosów sprawiły wrażenie rozjaśnionych promieniami słońca.
View this post on Instagram
Bronde bazuje na ciepłych odcieniach blondu - miodowym, bursztynowym, miedzianym, karmelowym u brunetek i złocie u blondynek. Przy czym u tych ostatnich można spotkać pojedyncze platynowe pasma. Często proponowaną techniką wykonywania tego rodzaju koloryzacji jest balayage. Przy czym unika się mocnego kontrastu między ciemniejszymi, a rozjaśnionymi partiami włosów.
View this post on Instagram
Jasny kolor nie jest nakładany przy samej skórze głowy, bo ważnym elementem koloryzacji bronde jest widoczny, kontrolowany odrost. Modnym od stosunkowo niedawna urozmaiceniem brondu jest tak zwany money piece, czyli - przy przedziałku po środku głowy - wyraźniej jaśniejsze i szersze pasma włosów po obu stronach twarzy.
View this post on Instagram
Żeby bronde prezentował się jak najkorzystniej, odcień jaśniejszych pasm włosów powinien być dobrany do naturalnego koloru włosów - tak by efekt końcowy wyglądaj jak najbardziej naturalnie. Dzięki temu także odrost będzie mniej rzucał się w oczy, a co za tym idzie kolejna - zwykle dość kosztowna wizyta u fryzjera - będzie mogła być odsunięta w czasie. Ale właśnie uzyskanie takiego efektu gwarantuje tylko umiejętne mieszanie profesjonalnych preparatów koloryzujących i emulsji utleniającej - a to jest możliwe w zasadzie tylko w salonie fryzjerskim.
Bronde najłatwiej uzyskać na włosach o mniej więcej jednolitym kolorze, które wcześniej nie były farbowane. Jeśli jednak klientka miała już wykonywany baleyage, fryzjer zaproponuje jej zapewne najpierw koloryzację mającą na celu uzyskanie jednolitego koloru włosów. U osób z bardzo jasnymi włosami bronde uzyskuje się przyciemniając część włosów.
View this post on Instagram
Brond najlepiej prezentuje się na włosach długich i średniej długości, i na dodatek rozpuszczonych (koczek czy kucyk sprawią, że koloryzacja nie będzie widoczna). Najbardziej naturalnie bronde wygląda także na włosach delikatnie pofalowanych - osoby regularnie korzystające z prostownicy niekoniecznie będą z niego zadowolone.
Koloryzacja bronde to przede wszystkim doskonały wybór dla brunetek i szatynek, które chcą wyglądać młodziej i optycznie dodać swojej fryzurze objętości. Bronde to także świetna opcja do osób, które nie mają odwagi na radykalną zmianę wyglądu, bo efekt końcowy w tej koloryzacji można stopniować. Dlatego, jeżeli osoba z ciemniejszymi włosami rozważa przefarbowanie ich na blond, bronde będzie dobrą koloryzacją pośrednią, która pozwoli jej się upewnić, czy na pewno dobrze się czuje z jaśniejszymi włosami.
View this post on Instagram
Bronde wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Rozjaśnianie zawsze bardzo osłabia włosy. Dlatego, osobom, które zdecydują się na taką koloryzację radzimy zaopatrzyć się w delikatne szampony (im mniej się szampon pieni, tym lepiej) i regularnie stosować odżywki i maski regenerujące. Można też okazjonalnie sięgać po szampony rozjaśniające (np. marki John Frieda), radzimy jednak unikać fioletowych szamponów do włosów blond. Dlaczego? Bo ich zadaniem jest ochłodzenie koloru włosów, tymczasem - jak już wspominaliśmy - bronde opiera się na ciepłych odcieniach blondu.