W poszukiwaniu ciekawych miejsc w Warszawie zaglądamy w zakamarki stolicy. Nie polecamy utartych szlaków, ale szukamy interesując zakątków skrytych w cieniu znanych zabytków. Oto 15 najciekawszych miejsc w stolicy.
Spis treści
Warszawa przez swoją trudną i tragiczną historię oraz olbrzymie zniszczenia powojenne nie jest uważana za najpiękniejsze miasto w Polsce. Jednak przeplatająca się przeszłość i teraźniejszość tworzą wspaniałą mieszankę zabytkowej architektury, soczystej zieleni i nowoczesności. Każda z 18 warszawskich dzielnic ma własnych charakter i skrywa ciekawostki i skarby często znane jedynie jej mieszkańcom. Warszawę możemy odkrywać tropami literackimi, krocząc śladami Leopolda Tyrmanda czy Agnieszki Osieckiej. Przemierzać na rowerze szukając zielonych zakątków lub z przewodnikiem w ręku poznając mniej lub bardziej znaną historię. Ciekawych miejsc w Warszawie nie brakuje, a oto nasza subiektywna lista najlepszych z nich.
Zaczynamy od trzech miejsc, które muszą się znaleźć nad liście ciekawych miejsc w Warszawie, bo chociaż nikogo nie zaskoczą, nadal kryją w sobie mniej znane aspekty. Pierwszą z nich jest oczywiście jedyna w Polsce Starówka. Zniszczone w czasie II wojny światowej Stare Miasto zostało precyzyjnie odbudowane i obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Starówce znajdziemy Zamek Królewski i Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, charakterystycznym punktem spotkań. To tutaj zobaczymy występy ulicznych artystów i napływające tłumy zwiedzających. Będąc na warszawskiej Starówce warto zajrzeć do Muzeum Miasta st. Warszawy, ulokowanego w jednej z kamieniczek na Rynku Starego Miasta. Poza wystawami związanymi z historią miasta pojawiają się tutaj również interesujące wystawy czasowe. Z kolei z tarasu na szczycie muzeum rozciąga się piękny widok na Starówkę.
Kolejnym klasykiem jest Wilanów - barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego wraz z imponującym parkiem oraz galerią sztuki. W parku w stylu włoskim można zaszyć się w gorący dzień, a następnie udać na obiad do jednej z restauracji wśród nowych osiedli Wilanowa. Tutaj także można obejrzeć kontrowersyjną architekturę Świątyni Opatrzności Bożej.
Kolejne pokolenia uczniów będę poznawać Warszawę dzięki innemu klasycznemu miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstrząsająca historia powstania z 1944 roku pokazana jest tutaj na bogatej, multimedialnej wystawie opowiadającej o różnych aspektach tego zrywu. Jednak muzeum nie zamyka się jedynie w przeszłości. Latem działa tutaj również Pokój na lato, przestrzeń w której prowadzone są wykłady, warsztaty i koncerty. W ramach muzeum operuje również jedyny w Warszawie fotoplastykon, umiejscowiony przy Al. Jerozolimskich 51.
To świeżutka atrakcja w Warszawie, nie tylko dla turystów, ale i samych Warszawiaków. Barokowy Pałac Krasińskich z XVII wieku od lat 50. był dostępny dla wąskiego grona ekspertów. Od maja 2024, po latach renowacji, jest nareszcie otwarty. W środku, poza wnętrzami (należy jednak pamiętać, że budynek został w 85 proc. zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego) znajdują się również cenne zabytki Biblioteki Narodowej m.in. rękopisy Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza oraz największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina. Zwiedzanie pałacu można połączyć z odpoczynkiem w Ogrodzie Krasińskich, również zmodernizowanym kilka lat temu zabytkowym barokowym parku, w którym toczyły się walki w czasie Powstania Listopadowego.
Kto powiedział, że nie można mieć angielskiej wsi w Warszawie? Trzeba tylko zajechać na obrzeża Białołęki do Gospodarstwa Rysiny. Kupimy tutaj ekologiczne warzywa do własnej torby, świeże pieczywo i sery. Można też usiąść w tutejszej kawiarence. A wszystko w sielskiej atmosferze przenoszącej nas do małego miasteczka. Uwaga, w wiosenne i letnie weekendy spotkamy tutaj tłumy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Mokotów jest ulubioną dzielnicą wielu Warszawiaków. Okolice ulic Różanej i Dąbrowskiego to mekka dla wielbicieli kawy, warto również zajrzeć do pobliskiego Teatru Nowego na sztukę Krzysztofa Warlikowskiego czy kultowy brunch w Warsie i Sawie w Nowym. Kto zaś lubi połączenie sztuki i przyrody powinien również odwiedzić Królikarnię. Usadowiony trochę na obrzeżach Starego Mokotowa Park Arkadia skrywa w sobie skarb z czasów panowania Augusta II. Niewielki pałacyk Królikarnia był kiedyś rzeczywiście królewskim zwierzyńcem i miejscem hodowli królików. Teraz znajduje się tutaj Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Cykliczne wystawy w ostatnich latach krążą wokół zapomnianych polskich rzeźbiarek. Latem organizowany jest tutaj cykl wydarzeń kulturalnych. Rzeźby można podziwiać również na trawnikach wokół parku, siedząc wygodnie na leżakach. W letnie niedziele po drugiej stronie ulicy Puławskiej, na skwerze AK Granat rozkłada się Targ Śniadaniowy, który zachęca do leniwych pikników.
Wyświetl ten post na Instagramie
Niska, romantyczna zabudowa Żoliborza powoduje, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Warszawie na spacer, zwłaszcza jesienią. Gdzie zajrzeć? Urzeka ulica Wieniawskiego oraz okolice Teatru Komedii. Z kolei w pobliżu kameralnego Parku Żeromskiego kryje się Plac Słoneczny. Wybudowany w latach 20. XX wieku okrągły plac dzięki zasadzonemu pośrodku drzewu miał pełnić rolę słonecznego zegara. Ostatecznie okazałe konary uniemożliwiają tę funkcję, ale dzięki rozchodzącym się wokół uliczkom plac nadal kojarzy się ze słońcem. Po spacerze warto zajrzeć w okolice Placu Wilsona, gdzie urocze restauracje i kawiarnie zachęcają do odpoczynku. Bar Hawana ma najlepszy widok na okolicę, natomiast kawiarnia Secret Life zyskała już status kultowy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ulica Mokotowska udowadnia, że polskie marki wspaniale się rozwijają. Łącząca plac Zbawiciela i Plac Trzech Krzyży Mokotowska pełna jest autorskich butików, najlepszych polskich marek odzieżowych i biżuteryjnych oraz uroczych restauracji, w których można dostrzec popularnych celebrytów. Po zakończonych zakupach można przysiąść na słynnego pączka w cukierni Magdy Gessler „Słodko Słony". Plac Trzech Krzyży jest idealnym tłem na zdjęcia na Instagram, natomiast popularny Zbawix, czyli Plac Zbawiciela, ożywa popołudniu i wieczorami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Bielany ro dzielnica, do której rzadko zaglądają turyści. A szkoda, bo to właśnie tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych ulic Warszawy – Płatnicza. Brukowana ulica zabudowana jest robotniczymi willami osiedla Zdobyczy Robotniczej w stylu dworkowym z lat 20. XX wieku. Wieczorami można podziwiać piękne gazowe latarnie przeniesione tutaj w czasie elektryfikacji Warszawy w latach 30. Pod numerem 58 mieszkała wokalistka Kora, którą upamiętnia charakterystyczny neon. Po spacerze warto zajrzeć do jednej z uroczych kawiarnia w okolicy np. Ministerstwa Kawy przy ulicy Zjednoczenia lub świetnej piekarni Dej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Łazienki Królewskie to ogromny park i zespół pałacowo-ogrodowy z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajdziemy tutaj klimatyczny Pałac na Wyspie, zaś romantycy mogą przepłynąć się gondolą w jeziorze przez pałacem. Latem pod Pomnikiem Fryderyka Chopina odbywają się niedzielne koncerty na świeżym powietrzu, natomiast w Teatrze na Wodzie – spektakle. Na jego krańcu znajduje się ciekawy plac zabaw dla dzieci. Podczas spaceru warto zajrzeć również do pobliskiego Centrum Sztuki Współczesnej na intrygującą wystawę lub pokaz filmowy.
W cieniu rzucanym przez majestatyczne Łazienki skryły się dwa ciekawe miejsca w Warszawie. Pierwszym z nich jest zabytkowy Park Ujazdowski z XIX wieku. Kilka lat temu przeszedł solidny remont i cieszy zgrabnymi alejkami oraz zadbanym stawem z pergolą. Mogliśmy go podziwiać m.in. w serialu „Kiedy ślub?”. Na jego terenie znajduje się również jeden z najlepszych placów zabaw w Warszawie, który ze względu na swoją interaktywną naturę często jest remontowany. Drugim ciekawym miejscem w pobliżu Łazienek jest Osiedle Jazdów. Historia tego osiedla jest fascynująca. 90 drewnianych domków zostało sprowadzonych po II wojnie światowej z Finlandii w ramach reparacji na rzecz Związku Radzieckiego. W 1945 roku wprowadzili się tam pierwsi Warszawiacy, którzy rozpoczynali odbudowę zniszczonej stolicy. Domki miały być rozwiązaniem tymczasowym, jednak część z nich przetrwała do dzisiaj tworząc przyjemną okolicę do spacerów, w której działają organizacje społeczno-kulturalne, odbywają się festiwale i wystawy.
Kampinoski Park Narodowy to dobra alternatywa dla osób, które szukają ciekawego miejsca w Warszawie, aby mieć kontakt z naturą. Ze stolicy można dojechać tam komunikacją miejską, chociaż wygodniej jest samochodem. Las jest ostoją ptaków, można tam również spotkać łosia czy dziki. To jednak nie koniec atrakcji Kampinosu. Korzystając z 360 km szlaków pieszych można dojść m.in. do dworu w Lipkowie, gdzie kręcono sceny z filmu „Ogniem i mieczem” czy 700-metrowej kładki pieszo-rowerowej w Zaborowie Leśnym.
Wyświetl ten post na Instagramie
Warszawski Central Park – tak usilnie reklamowany jest park Pole Mokotowskie (koniecznie w licznie pojedynczej). Czy słusznie? Park przeszedł niedawno modernizację, zaś widoczne na horyzoncie wieżowce mogą kojarzyć się z Nowy Jorkiem. Jest to jednak przede wszystkim miejsce do uprawiania sportu, pikników i spacerów. Zmęczonym polecamy kultowe miejsce na sushi w dawnej palmiarni.
Kładka pieszo-rowerowa wzbudziła ogromne kontrowersje, zarówno na swój koszt (154 mln zł), jak i brak podziału na aleje dla rowerów i pieszych oraz zejście prosto na ścieżkę rowerową po stronie praskiej. Pomijając jednak te mankamenty, otworzona wiosną 2024 roku kładka już jest hitem. Najdłuższa w Polsce, jedna z najdłuższych w Europie kładka łączy Powiśle z Pragą i zapewnia niezapomniany widok na warszawskie wieżowce oraz sąsiedni Most Świętokrzyski. Liczne ławki umożliwiają odpoczynek, zaś po przejściu na stronę Pragi znajdziemy ciekawe kawiarnie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kiedy w 1999 roku zostały otwarte ogrody BUW zwiedzających rozczarowała rachityczna roślinność, ale oczarował nowoczesny koncept ogrodów na dachu. Ćwierć wieku i kilka pokoleń studentów później, Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stały się przyjemnym azylem dla uciekających z palącego słońca Bulwarów Wiślanych. Bujna roślinność, możliwość obserwowania pilnie uczących się studentów oraz imponująca panorama Wisły powodują, że to nie tylko jedno z najbardziej instagramowych, ale i najciekawszych miejsc w Warszawie.
Idealne miejsce na romantyczny spacer w Warszawie. Pod względem powierzchni nie może się mierzyć z imponującym Ogrodem Botanicznym PAN w Powsinie, jednak lokalizacja w samym centrum miasta działa na jego korzyść. Można oglądać kwitnące magnolie lub zasiąść na ławeczce wokół drzewa i poczuć się jak w komedii romantycznej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Taras na 30. piętrze Pałacu Kultury to już kultowe miejsce, aby podziwiać panoramę Warszawy. Jednak ciągle wznoszone biurowce rzucają mu wyzwanie. W biurowcu Forest na Żoliborzu można wejść na taras, aby spojrzeć na panoramę Powązek. Poszukiwacze wrażeń chętnie udadzą się natomiast do położonego w centrum biurowej Woli wieżowca Skyfall, gdzie na 46. piętrze mieści się taras widokowy z przeszkloną podłogą. Obecnie mogą ten widok podziwiać jedynie osoby zaproszone na specjalne eventy.
Wyświetl ten post na Instagramie