Najlepsze piekarnie rzemieślnicze w Warszawie łączą niezwykła wiedza i pasja wypieku chleba oraz najwyższej jakości składniki: ekologiczne mąki, naturalne zakwasy oraz długi proces fermentacji. Oto 15 najlepszych piekarni w Warszawie, w których znajdziecie zarówno tradycyjne żytnie bochenki na zakwasie, francuskie bagietki, naturalne drożdżówki z kruszonką i owocami sezonowymi czy słodkie broszki - idealne na leniwe śniadania w rytmie slow life.
Spis treści
Monika Walecka to niekwestionowana ekspertka w temacie chleba. Jej piekarnia znajduje się na Żoliborzu, przy ul. Krasickiego i od otwarcia przyciąga tłumy warszawiaków. Jednak czekać warto, bo w Całej w mące znajdziecie jedyne w swoim rodzaju chleby na zakwasie z mocno wypieczoną skórką - znakiem rozpoznawczym Moniki. Sekret jego smaku kryje się nie tylko w najwyższej jakości składnikach i technice, ale również w procesie fermentacji, który trwa 20 godzin.
Wyświetl ten post na Instagramie
Piekarnia DEJ w samym sercu Starych Bielan powstała z połączenia sił dwóch pracowni: Montażowni Cukierniczej i Pochlebnie. Na miejscu kupicie chleby i wypieki z oferty obu pracowni, np. chleby na zakwasie, m.in. z pieczonym czosnkiem i czarnym sezamem, chleb z czekoladą, chleb duński, focaccie, bajgle czy wybitne croissanty, np. z pistacją i jeżyną. W ofercie DEJ jest także wiele drożdżówek (również wegańskich), a w wybrane dni pojawiają się również bostocki, pastéis de nata czy cannelle.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ul. Marszałkowska doczekała się piekarni, która zrobiła niemałe zamieszanie. Nowo otwarte miejsce zadebiutowało w Tłusty Czwartek serwując pączki z jajkiem i kawiorem. Jednak ich oferta jest znacznie bogatsza. W menu znajdziecie wiele rodzajów chleba i bułek, bagietek i chałek, które wyrabiane i wypiekane są na oczach gości, słodkie drożdżówki z porzeczką i maliną czy niezwykle smaczne kanapki - w wersji wege i mięsne.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na warszawskiej Pradze, kolejki klientów ustawiają się do piekarni RANO. Nie bez przyczyny, ponieważ można obserwować, jak na miejscu powstaje chleb, a następnie delektować się gorącym bochenkiem. Jednak to nie wszystko, bo w ofercie piekarni są bułki z różnych miksów zbóż, słodkie wypieki, jak bostocki czy kanapki, które są śniadaniem idealnym. Oczywiście w duecie z kubkiem gorącej kawy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Aż pięć lokalizacji piekarni Aromat w Warszawie to nie przypadek. Tradycyjne, świeże pieczywo ekspresowo podbiło serca mieszkańców stolicy. Aromat słynie z idealnie chrupkich bagietek, chlebów na zakwasie, bułek paryskich, a także słodkich wypieków. Na czele z francuskimi klasykami, jak croissanty i eklerki oraz cynamonki czy uwielbiane bostocki z owocami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przy ulicy Puławskiej 23/25 znajduje się piekarnia Będzie Dobrze. To dzieło blogerki kulinarnej znanej jako Głodna Daga oraz Borysa, który jest specjalistą od pieczywa. W tym niezwykle klimatycznym miejscu zjecie słynne już w stolicy chrupiące bagietki, chleby na zakwasie, bułki w wielu odmianach, a także słodkie i słone wypieki. W Będzie Dobrze nie brakuje także miejsca na ciasta, ciasteczka i lody, których trudno sobie odmówić.
Wyświetl ten post na Instagramie
Być Może to bistro i piekarnia w industrialnym stylu serwująca śniadania i domowe posiłki w niezobowiązującej atmosferze. W Warszawie Być Może ma trzy lokalizacje i znajduje się przy placu Unii Lubelskiej, ul Dobrej, a teraz także przy ul. Lwowskiej. Specjalności? Bagietki w francuskim stylu, chleby na zakwasie i słodkie wypieki, które podbiją serca miłośników klasycznych croissantów czy bostocków.
Wyświetl ten post na Instagramie
Chlebotwórcy to kolejni warszawscy specjaliści od pieczywa, a ich piekarnia znajduje się na Bemowie. Wypieki są tam codziennie wyrabiane i pieczone na miejscu. A w ich menu znajdziecie takie klasyczne specjalności, jak chleb pszenny na zakwasie, pszenny z dodatkiem ziaren i figi czy ciężki, zbity i mokry chleb żytni. Na szczególną uwagę zasługuję także takie pozycje, jak delikatna, maślana bułeczka w wersji na słono z serem cheddar i cebulą dymką czy mocno skarmelizowane bułeczki z ciasta laminowanego, przekładanego cukrem muscavado i otartą skórką z pomarańczy i cytryny.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na Ochocie doskonałe pieczywo zapewnia Żywiciel. Nowa piekarnia specjalizuje się w wypiekaniu chlebów, bułek i słodkości na bazie naturalnych składników i wyłącznie tradycyjnych receptur wypieku. W efekcie w Żywicielu znajdziecie chleby na zakwasie, m.in. pszenne, z orkiszem czy żytnie. Na amatorów słodkości czekają puszyste różane bułeczki, chałki, cynamonki czy kardamonki.
Wyświetl ten post na Instagramie
BAKEN to nie tylko jedna z najpopularniejszych śniadaniowi w stolicy, a także (czy może przede wszystkim?) piekarnia. Pieczywo w BAKEN powstaje z 4 podstawowych składników – mąki, wody, zakwasu i soli. Mąka pochodzi z polskiego młyna, a zakwas dokarmiany jest bez przerwy od 3 lat. Szef piekarni Artem Artemev dba o to, by każdy bochenek smakował tak samo. To dlatego miejsce skupia się jedynie na kilku rodzajach pieczywa, aby niezależnie od pory roku, dnia czy godziny chleb smakował tak samo dobrze.
Wyświetl ten post na Instagramie
O doskonałe pieczywo na Kabatach i Ursynowie dba piekarnia Bread Morning. Niewielka piekarnia przyciąga tłumy klientów, więc warto odwiedzić ją z samego rana. Na co warto się zdecydować? Praktycznie na wszystko. Od żytniego chleba z nasionami konopi po słodkie chałki i czekoladową struclę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Mąka i Woda Piekarnia i Młyn to lokalna mikro piekarnia działająca od trzech lat przy ulicy Chmielnej 13a w Warszawie. Wszystkie chleby robione są ręcznie, na zakwasie i na bazie ekologicznej mąki, którą samodzielnie mielą w kamiennym młynie. Wszystkie wypieki z Mąki i Wody są stu procentach ekologiczne, a od niedawna wypiekane są także brioche z sezonowymi owocami, escargot z pistacjami lub orzechami laskowymi i frangipane oraz morning buns.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przy ul. Montwiłłowskiej na Targówku znajdziecie Pajdę. Nietuzinkowa piekarnia już zasłynęła z nieoczywistych połączeń smaków. Przykłady? Chleby pszenno-żytnie na zakwasie z pesto bazyliowym, jalapeno i cheddarem, żytni z czarnuszką czy nawet grzanki z wędzoną papryką.
Wyświetl ten post na Instagramie
Chaud Pain to królestwo tradycyjnych francuskich receptur i smaków. Pieczywo i słodkości bazują na doskonałych składnikach i przepisach, które są znane od wieków. Pierwszą lokalizacją była stylowa piekarnia przy ul. Ossolińskich, ale Chaud Pain się rozrasta. Teraz spróbujecie doskonałych bagietek, chlebów, bułek oraz oczywiście croissantów z różnymi nadzieniami i brioche, których smaki uzależniają również przy al. Niepodległości oraz przy placu Konstytucji, a od czerwca również na Tamce.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wytwórnia Chleba Rzemieślniczego to wyjątkowe miejsce (już w trzech lokalizacjach) na gastronomicznej mapie Warszawy. Oferta pieczywa jest niezwykle bogata i różnorodna. Od klasycznych bochenków na zakwasie po słodkości - pączki z crème pâtissière i z konfiturą różaną, ciastka francuskie z frangipanem i marynowaną pigwą. Z kolei na miłośników słonych wypieków czeka danish, np. z confitowaną cebulą, ziemniakiem i kremem fraiche.
Wyświetl ten post na Instagramie