Sierpień to najlepszy sezon na cukinie. W drugiej połowie lata jest najsmaczniejsza i najtańsza. Zastanawiasz się, jak ją przyrządzić? Mamy dla ciebie dwa przepyszne pomysły.
Cukinia to wspaniałe warzywo. Nie tylko można z niej przyrządzić wiele potraw, jest też bogata w wartości odżywcze. Zawiera m.in. potas, żelazo, magnez, witaminę C i beta karoten. Niskokaloryczna, o niskm indeksie glikemicznym – mogą jeść ją wszyscy, nawet osoby odchudzające się i cukrzycy.
Najsmaczniejsza jest ta młoda. Takiej nie trzeba obierać ze skórki i można jeść razem z nasionkami. Powinna być twarda, ale jędrna i w kolorze intensywnej zieleni. Duże, bardzo dojrzałe okazy, czyli kabaczki będą natomiast idealne na przetwory.
Sprawdza się w wielu daniach, również... słodkich. Z cukinii za pomocą obieraczki do warzyw można zrobić oryginalny makaron, a takie bezglutenowe tagliatelle podać z ulubionym sosem. Cukinia starta na grubej tarce, odciśnięta, w połączeniu ze świeżymi ziołami, jajkami i mąką nada się na pyszne placki. Dodając do startej cukinii gorzką czekoladę, mąkę, jajka, masło i cukier (lub zamiast niego – banany), otrzymasz pyszne brownie. W upały można przygotować z cukinii chłodnik, dodając m.in. czosnek, świeże zioła, pokrojoną rzodkiewkę i kefir. Muffinki z cukinią i ziołami będą świetną przekąską na piknik lub w podróży. Cukinii nie może również zabraknąć na grillu. Można przygotować z niej zapiekankę, leczo czy nafaszerować dowolnym nadzieniem (koniecznie dodając wydrążony wcześniej miąższ, żeby nic się nie zmarnowało). Kulinarnym rarytasem są natomiast kwiaty cukinii. Można je usmażyć w tempurze lub zapiec, wypełnione ricottą. Posiekane, wymieszane z tym serkiem, a dodatkowo parmezanem, jajkiem i ziołami stworzą bazę do pysznych klusek (florenckie gnudi). W wersji śniadaniowej można też przygotować z nich niebanalny omlet.
Warzywo możesz pokroić lub zetrzeć na tarce i zamrozić w woreczkach. Możliwości wykorzystania takiego zapasu jest wiele. Podsmażoną dodaj do omletu, risotto, sosu pomidorowego, zapiekanek lub zupy.
Składniki:
2 średnie cukinie
1 duży pomidor
1 duża cebula
1 szklanka soczewicy
kawałek koziego sera
sól i pieprz świeżo mielony do smaku
olej do smażenia
Soczewicę gotuj w lekko osolonej wodzie do momentu, aż będzie miękka, ale nie zacznie się rozpadać. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oliwie. Gdy zmięknie, dodaj pomidora, pokrojonego w kostkę. Dopraw solą. Gdy pomidor zacznie się rozpadać, dodaj ugotowaną soczewicę i chwilę smaż, żeby wchłonęła część sosu. Na koniec wszystko dopraw solą, jeśli potrzeba, oraz pieprzem.
Cukinie rozkrój na pół i oczyść z gniazd nasiennych. Delikatnie natrzyj solą. Wypełnij farszem i w żaroodpornym naczyniu wstaw do piekarnika. Piecz do momentu, aż warzywo zmięknie. Kilka minut przed końcem posyp zapiekane cukinie serem pokrojonym w drobną kostkę. Gdy się rozpłynie, danie jest gotowe.
Składniki:
800 g cukinii
3/4 cebuli
2 ząbki czosnku
1 łodyga selera
sól, pieprz do smaku
500 ml gorącej wody
oliwa z oliwek (1 łyżka do grzanek + 3 łyżki do upieczenia warzyw)
Rozgrzej piekarnik do 150 stopni. Na blasze umieść: przekrojone na pół i wydrążone cukinie, cebulę, seler i czosnek. Skrop oliwą. Piecz 20-25 minut. Upieczone warzywa zmiksuj z dodatkiem wody (w garnku lub blenderze) do otrzymania gładkiej konsystencji.
Powierzchnię rozgrzanej patelni skrop łyżką oliwy i przesmaż kromkę chleba z obu stron, aż będzie rumiana i chrupiąca (około 3 minut z każdej strony, choć wiele zależy od grubości i świeżości pieczywa). Gdy grzanka będzie gotowa, natrzyj ją przekrojonym ząbkiem czosnku z obu stron i pokrój na 4 kawałki (na pół i jeszcze raz na pół).
Do bulionówek nalej gorącą zupę – serwuj z ciepłymi czosnkowymi grzankami, które możesz maczać w potrawie lub pokroić w kostkę i wrzucić do zupy.
Nasz ekspert: Agata Anioł, Regionalny Manager w firmie Lokalny Rolnik (lokalnyrolnik.pl), prywatnie pasjonatka dobrej kuchni i autorka setek przepisów kulinarnych.