Ganbanyoku może być ciekawą alternatywą, jeśli nie lubisz tradycyjnej sauny. Przy zaletach podobnych do sauny fińskiej w ganbanyoku nie ma wysokiej temperatury i wilgotności, która zniechęca wielu saunowiczów. Co warto wiedzieć o japońskiej saunie ganbanyoku?
Spis treści
Ganban-yoku oznacza po japońsku „skalna kąpiel”. Do jej stworzenia wykorzystuje się czarną krzemionkę wulkaniczną zwaną Black Silica, która wydobywana jest na japońskiej wyspie Hokkaido. Płyty zrobione z krzemionki podgrzewane są do temperatury około 42-45 stopni. Płyty wmurowane są w podłogę i tworzą „łóżko”, na który saunowicz kładzie się w trakcie seansu. Ciepło emitowane z płyt z krzemionki wulkanicznej wnika na głębokość ok. 5 cm wraz z długimi falami podczerwieni FIR.
Jak wskazuje określenie japońska sauna, ganban-yoku pochodzi z Japonii. W Japonii spędzanie czasu w saunach i gorących źródłach jest bardzo popularne. Wskazuje się, że ganbanyoku wzięło się z obserwacji makaków przez samurajów. Wojownicy zauważyli, że małpy chętnie wygrzewał się na wulkanicznych skałach, były spokojniejsze i zdrowsze, więc zaczęli je naśladować. Jednak ganbanyoku zaczęło zdobywać popularność w Japonii od lat 2000. Obecnie w Japonii jak i na całym świecie jest kilkaset miejsc z skalną kąpielą.
Ganbanyoku. Zasady korzystania
W trakcie seansu ganbanyoku, który powinien trwać około 45-90 minut kładziemy się bezpośrednio na płytach (po uprzedniej dezynfekcji) lub na ręczniku. Niektóre spa oferują specjalne stroje do saunowania. Dodatkowo przygotowany jest specjalny zagłówek na głowę. W trakcie seansu warto się nawadniać i relaksować oraz co kwadrans zmieniać ułożenie ciała. Sauna japońska często zalecana jest po treningu lub kąpieli, ponieważ po seansie odradza się branie prysznica przez kilka godzin, aby pot wchłonął się w skórę i ją nawilżył.
Wyświetl ten post na Instagramie
Niewątpliwą zaletą ganbanyoku jest dużo niższa temperatura od typowej sauny, w której temperatura może sięgać nawet 100 stopni. Nie trzeba również robić przerw na chłodzenie się pod prysznicem czy w lodowatym basenie, więc przeżycia są dużo łagodniejsze. Dodatkowo sauna japońska jest również zalecana osobom, które mają problemy z żylakami czy cerą naczynkową i nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny.
Również wilgotność powietrza jest dużo niższa od tej w saunie parowej.
Ganbanyoku polecana jest jako środek na poprawę samopoczucia. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny Hamamatsu na grupie kilkudziesięciu kobiet dowiodły, że sauna skalna pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanów lękowych i poprawę nastroju.
Spa, w których można skorzystać z ganbanyoku, przedstawiają całą list zalet korzystania z skalnej kąpieli. Wynikają one z faktu, że promieniowanie FIR podnosi temperaturę naszego ciała. Do najważniejszy z nich można zaliczyć spalanie kalorii (nawet 800-1200 kalorii w ciągu godziny) oraz wsparcie w pozbyciu się toksyn i ciężkich metali. Japońska sauna ma pomóc również w uporaniu się z cellulitem. Do plusów ganbanyoku wlicza się również antyaging – dzięki pozbyciu się toksyn uzyskujemy lepszą cerę, szybszą przemianę materii i bardziej wyrównany koloryt. Podobnie jak tradycyjna sauna, ganbanyoku ma pomóc w zwiększeniu odporności, poprzez podniesienie temperatury naszego ciała. Brak jednak badań, które byłyby przeprowadzone nad działaniem ganbanyoku na poprawę kondycji fizycznej.
Przeprowadzone zostały natomiast liczne badania dotyczące saun na podczerwień, działające na podobnej zasadzie co ganbanyoku (skalna sauna ma jednak łagodniejsze działanie). Jednak wnioski z badań nie są jednoznaczne, zaś same badania przeprowadzane były często na niewielkich grupach badawczych. Część badań sugeruje pozytywny wpływ saun FIR na obniżenie ciśnienia oraz na zmniejszenie bólu w przypadku chorób przewlekłych takich jak zapalenie kości czy stawów.
Jak możemy przeczytać na portalu poświęconym "Very Well Fit": "Chociaż istnieje wiele rzekomych zalet saun dalekiej podczerwieni, nadal potrzebne są dalsze badania, aby uzasadnić wiele z tych twierdzeń. Mimo to sauny na podczerwień wydają się być ogólnie bezpieczne i mogą być przyjemnym sposobem na relaks".
Korzystania z ganbanyoku odradza się osobom, które zażywają leki moczopędne, leki przeciwcholinergiczne, leki przeciwhistaminowe, jak również osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi.