Mimo że mamy go – często w nadmiarze – w codziennym menu, kto z nas jedząc ciasto zadręcza się myślą, że to niebezpieczne dla zdrowia? Jednak w każdej bez wyjątku zdrowej diecie cukier jest uznawany za składnik szkodliwy i całkowicie zbędny. Eksperci wręcz stawiają go na równi z używkami. Powodów, by w stu procentach z niego zrezygnować jest co najmniej kilka. To jednak nie lada wyzwanie. Trudno zakładać, że uda się odstawić cukier ot tak, z dnia na dzień. Ale co powiesz na to, by spróbować go chociaż ograniczyć?
Przed wszystkim trzeba mieć świadomość, że aby wykluczyć z diety cukier, nie wystarczy zrezygnować z jedzenia słodyczy i picia słodzonych napojów. Cukier jest dodawany do wielu produktów spożywczych, których możesz nie kojarzyć ze słodkim smakiem. Przykładem jest pieczywo. Ale cukier ukrywa się też w przetworzonym jedzeniu pod różnymi nazwami – na etykiecie może mieć nazwę glukoza, sacharoza czy syrop skrobiowy. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dziennie można zjeść pięć łyżeczek cukru. To dużo? Tak może się wydawać, jednak przeciętnie Polak zjada w miesiącu ok. 3,5 kg cukru (łącznie w tym, który jest zawarty w gotowych produktach).
Po zjedzeniu cukru w mózgu są wydzielane hormony szczęścia, dopamina i endorfiny (po zjedzeniu czekolady z dużą zawartością kakao). Czyli cukier to czysta przyjemność, a największą zapewniają produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny, ponieważ cukier w nich zawarty szybciej przedostaje do krwiobiegu.
Oprócz tego, że dostarcza puste kalorie, zaburza metabolizm (m.in. zmniejsza przyswajalność witamin), a także mikroflorę bakteryjną jelit, przez co organizm jest bardziej narażony na choroby związane z przemianą materii oraz na infekcje. Wysoki poziom cukru w krwi działa niekorzystnie na układ krążenia, ponieważ jego cząsteczki niszczą ściany tętnic. Przyczynia się także do procesu starzenia skóry obniża koncentrację.
Już po kilku tygodniach poprawi się zauważysz poprawę samopoczucia, następnie kondycji skóry. Będziesz też lepiej spać.