Ryan Gosling może poszczycić się dwiema nominacjami do Oscara, Złotym Globem i wieloma innymi wyróżnieniami. Wśród produkcji z jego udziałem wyróżnia się obsypany nagrodami musical „La La Land”, ale również na inne filmy warto zwrócić uwagę. Które z nich szczególnie docenili krytycy i widzowie?
Aktor zwrócił na siebie uwagę środowiska filmowego w obrazie „Fanatyk” (2001). Za rolę Danny’ego Balinta, młodego neonazisty żydowskiego pochodzenia, otrzymał nominację do nagrody Independent Spirit. Kolejne kroki w filmowym świecie zaowocowały nie tylko popularnością, lecz także prestiżowymi wyróżnieniami.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Damien Chazelle, reżyser takich produkcji jak „Whiplash” (2014) czy serial „The Eddy” z udziałem Joanny Kulig, w 2014 roku postanowił wskrzesić nieco zapomniany gatunek filmowy, jakim jest musical. W rolach głównych bohaterów „La La Land” obsadził Emmę Stone, która zagrała aspirującą aktorkę dorabiającą sobie jako kelnerka, oraz Ryana Goslinga. Aktor wcielił się w postać muzyka jazzowego zatrudnionego w podrzędnej knajpce, marzącego o muzycznej sławie. Dwójkę bohaterów łączą marzenia o karierze i niebanalna relacja przedstawiona na tle Los Angeles.
Damien Chazelle w ciekawy sposób gra konwencją – stosuje charakterystyczne chwyty znane z musicali, nawiązuje do złotej ery Hollywood, a dodatkowo dodaje współczesną nutę. Efektem jest oryginalne dzieło, które bezbłędnie trafiło w gusta krytyków i widzów. „La La Land” zdobył sześć Oscarów, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Emma Stone), najlepszego reżysera i scenografii.
Obraz został także wyróżniony siedmioma Złotymi Globami, a jeden z nich przypadł w udziale Goslingowi – w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu. Nie można zapomnieć o pięciu nagrodach BAFTA, dwóch Saturnach i ośmiu Critics' Choice. „La La Land” to niewątpliwie najczęściej nagradzany film z udziałem Ryana Goslinga.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyreżyserowany przez Ryana Flecka „Szkolny chwyt” (2006) to jeden z przełomowych filmów w karierze Ryana Goslinga. Aktor zagrał uzależnionego od narkotyków nauczyciela, który zaprzyjaźnia się z uczennicą. Jego kreacja została doceniona przez krytyków i przyniosła nominacje do Oscara, Critics’ Choice i Satelity.
Ryan Gosling oraz Shareeka Epps otrzymali nagrody Independent Spirit dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki. Stowarzyszenia krytyków filmowych zadbały także o przyznanie wyróżnień reżyserowi. Oryginalna wizja Ryana Flecka spodobała się również na festiwalach filmowych, w tym na MFF w Locarno oraz Sundance.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W „Drive” (2011) Ryan Gosling wcielił się w Drivera – kaskadera, który nocą dorabia jako kierowca gangsterów. Za rolę milczącego, tajemniczego i zawsze opanowanego ryzykanta, który zakochuje się w łagodnej Irene (Carey Mulligan), zdobył Satelitę, nagrodę IFTA i nominację do Critics' Choice.
Środowisko filmowe doceniło także reżysera za stworzenie przemyślanej, artystycznej wariacji na temat dramatu sensacyjnego ze spektakularnymi scenami pościgów. Warto wspomnieć, że wszystkie sceny zostały nakręcone bez użycia efektów specjalnych. Nicolas Winding Refn zdobył za swoją pracę Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, Satelitę i nagrodę Critics' Choice za najlepszy film akcji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Krytycy zwrócili uwagę także na film „Blue Valentine”, w którym Ryan Gosling zagrał u boku Michelle Williams. Obraz opowiada o małżeństwie, które po kilku latach przechodzi kryzys. Aby go przetrwać, para wraca do szczęśliwych chwil i próbuje odbudować relację. Szczery, poruszający film o miłości i emocjach wyreżyserował Derek Cianfrance.
Michelle Williams za rolę Cindy zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco oraz nominację do Oscara. Podobnie jak Ryan Gosling, grający jej męża Deana, została również wyróżniona nominacją do Złotego Globu, Satelity oraz Critics’ Choice.
Wyświetl ten post na Instagramie.