Peeling medyczny bywa też nazywany peelingiem chemicznym. I chociaż obie te nazwy są dość często stosowane zamiennie, my spróbujemy je odróżnić. Peeling chemiczny to zabieg, któremu możemy poddać się w salonie kosmetycznym. Peeling medyczny jest za to wykonywany w klinice medycyny estetycznej i koniecznie pod kontrolą i według zaleceń lekarza dermatologa. Ten wykonany pod okiem lekarza peeling nie tylko poprawia wygląd skóry, ale też stymuluje jej regenerację oraz wpływa na jej fizjologię.
Peeling medyczny to jeden z najbardziej wszechstronnych zabiegów poprawiających stan skóry. Ten rodzaj peelingu sprawdzi się zarówno w przypadku cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Można się jemu poddać jedynie po to, żeby "odświeżyć" cerę, dodać jej blasku i wyrównać jej koloryt. Można także wybrać peeling medyczny, dzięki któremu mniej widoczne staną się nasze zmarszczki, pory czy blizny.
Peeling medyczny jest polecany przy:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Skład peelingu medycznego zależy od problemu, który ma on rozwiązać. Inne substancje znajdziemy w preparatach używanych do walki z trądzikiem, przebarwieniami czy zmarszczkami. Rodzaje peelingów medycznych są też dobierane ze względu na rodzaj skóry. Najważniejszymi składnikami peelingów medycznych są retinoidy i kwasy, które są odpowiedzialne za:
W peelingach medycznych kwasom towarzyszą zazwyczaj antyoksydanty (np. witamina E), inne substancje rozjaśniające przebarwienia (np. witamina C) oraz substancje łagodzące podrażnienia (np. ekstrakt z rumianku). Kwasy stosowane w peelingach medycznych to najczęściej kwas kojowy, fitowy, azelainowy, ferulowy, salicylowy, mlekowy, migdałowy i glikolowy.
Popularnym i stosunkowo delikatnym peelingiem chemicznym jest Yellow Peel, który zwiększa jędrność i napięcie skóry, poprawia jej koloryt i fakturę oraz spłyca zmarszczki. W jego skład wchodzą cztery kwasy (retinowy, azelainowy, fitowy i kojowy). Innym popularnym peelingiem medycznym jest Cosmelan, który rozjaśnia piegi oraz przebarwienia starcze i hormonalne, reguluje wydzielanie sebum i poprawia napięcie skóry. W składzie tego peelingu medycznego znajdziemy między innymi kwasy (azelainowy, kojowy i fitowy), palmitynian retinolu, witaminę C i arbutynę (substancję o działaniu depigmentacyjnymi i antybakteryjnym).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Peeling medyczny powinna poprzedzić konsultacja u lekarza dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, który dobierze preparat do rodzaju i potrzeb skóry oraz oczekiwań pacjentki dotyczących rekonwalescencji po zabiegu. Następnie na oczyszczoną twarz (zabieg może też być wykonywany na innym fragmencie skóry) - tak jak maskę - nakłada się peeling chemiczny. Czasami nałożenie właściwego preparatu poprzedza przygotowanie skóry, czyli nałożenie na nią substancji (np. kwasu salicylowego), która umożliwi peelingowi medycznemu bardziej intensywne działanie.
W zależności od rodzaju zabiegu i stosowanego w nim preparatu, peeling medyczny może być nakładany w kilku warstwach w pewnym odstępie czasu, albo nakładany raz i pozostawiany na twarzy nawet na kilkanaście godzin (wtedy pacjent zmywa go samodzielnie w domu). Zaraz po zabiegu, twarz jest zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Po upływie 2-3 dni skóra zaczyna się łuszczyć. To, jak intensywny i długotrwały będzie ten proces zależy od zastosowanego w trakcie zabiegu preparatu. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, zabieg trzeba zwykle powtórzyć 3-4 razy.
W trakcie rekonwalescencji, która może trwać od tygodnia do nawet miesiąca, skóra powinna być delikatnie oczyszczana i pielęgnowana kosmetykami łagodzącymi podrażnienia, intensywnie nawilżającymi oraz odbudowującymi naturalną barierę hydrolipidową skóry. Konieczne też jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, gdyż peeling medyczyny uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Z peelingu medycznego muszą przede wszystkim zrezygnować kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią. Zabieg ten nie jest również przeznaczony dla osób z alergiami skórnymi, które cierpią na choroby immunologiczne lub mają skłonność do powstawania bliznowców (przerośniętych, zgrubiałych i wyniesiona ponad linię ciała blizn). Z peelingu medycznego muszą też czasowo zrezygnować osoby z: