Peptydy miedziowe poprawiają elastyczność i strukturę skóry, przyspieszają zachodzące w niej procesy regeneracyjne, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Dzięki nim cera wygląda po prostu lepiej.
Spis treści
Peptydy miedziowe to jeden z największych pielęgnacyjnych hitów ostatnich miesięcy. Ten konkretny rodzaj peptydów wyróżnia szeroki zakres działania przeciwstarzeniowego. Występujące w składach kosmetyków peptydy miedziowe to Copper Tripeptide, Dipeptide-2, GHK-Cu, GHK, Copper Lysinate/Prolinate (kompleks miedziowy) oraz najpopularniejszy – Copper Tripeptide-1 (tripeptyd miedziowy).
Peptydy to związki chemiczne, które naturalnie występują w ludzkim ciele. Są zbudowane z krótkich łańcuchów aminokwasów, a kiedy łączą się ze sobą dłuższe łańcuchy, stają się białkami – budulcem organizmu. Peptydy miedziowe są za to zbudowane z krótkich łańcuchów aminokwasowych zawierających dodatkowo jony miedzi.
Peptydy miedziowe są zaliczane do grupy peptydów transportujących i ich głównym zadaniem jest ułatwienie przenikania substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry. Ale "wbudowana" w nie miedź pełni dodatkowo istotną funkcję pielęgnacyjną, przede wszystkim stymulując produkcję kolagenu i elastyny, od których zależy elastyczność, sprężystość i struktura skóry.
Ponadto przyspieszają procesy regeneracyjne w skórze, wspomagając naprawę uszkodzonych komórek, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie (neutralizują wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry).
Dzięki peptydom miedziowym, skóra staje się bardziej sprężysta i elastyczna, pokrywające ją zmarszczki stają się płytsze, a nowe powstają wolniej, znika też jej podrażnienie i zaczerwienienie.
Peptydy miedziowe rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu można z ich udziałem tworzyć stosunkowo lekkie formuły. A to oznacza, że odpowiedni kosmetyk z peptydami miedziowymi znajdzie dla siebie każdy – w tym także osoba ze cerą przetłuszczającą się, która źle znosi kosmetyki o "bogatszej" formule.
Kosmetyki z peptydami miedziowymi mogą być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem – wszystko zależy od tego, jakie inne substancje aktywne towarzyszą im w składach kosmetyków lub występują w innych kosmetykach aplikowanych na skórę zaraz po nich. Nałożony na skórę rano, kosmetyk z peptydami miedziowymi będzie ją bronił przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez takie czynniki środowiskowe jak promieniowanie UV. Za to zastosowany wieczorem, produkt z peptydami miedziowymi będzie intensywnie wspierający naturalne procesy naprawcze zachodzące nocą w skórze.
Ze względu na to, że kompleksy miedziowe są aktywne w pH w przedziale ok. 5-7, eksperci zalecają, by nie stosować kosmetyków z peptydami miedziowymi razem z preparatami o kwaśnym odczynie. Odradza się więc łączenie preparatu z peptydami miedziowymi z kosmetykiem zawierającym witaminę C w postaci kwasu askorbinowego, który ma zwykle kwaśny odczyn pH poniżej 3,5. Inne substancje, które nie "współpracują" dobrze z peptydami miedziowymi to kwasy. Oznacza to, że na przykład nie powinno się sięgać po serum z peptydem miedziowym po uprzednim przetarciu skóry złuszczającym tonikiem kwasowym.