Wartka akcja i pokrętna fabuła, które przyspieszają tętno i mroczna zagadka, którą rozwiązujemy razem z detektywem – to idealny przepis na wieczór z dreszczykiem. Przedstawiamy pięć trzymających w napięciu kryminałów, które właśnie trafiły na księgarniane półki. Wśród nich są takie, które przeszły już do klasyki tego gatunku i jedna komedia kryminalna. Wciągają od pierwszej strony i do finału nie pozwalają odłożyć książki.
Czy wyprawa na rajską wyspę nie jest najlepszą nagrodą od losu? Nie dla Stilwella. Ten detektyw z biura szeryfa hrabstwa Los Angeles zostaje „zesłany” na Catalinę po wewnętrznych przepychankach w wydziale zabójstw. Za karę musi wykonywać prace podrzędnego gliniarza: pilnować porządku publicznego, gasić pijackie rozróby i łapać złodziei. Pewnego dnia Stilwell dostaje zgłoszenie o zwłokach znalezionych na dnie portu. Ofiarę można zidentyfikować tylko po włosach, które zdobi fioletowe pasemko w odcieniu wilczej jagody. W tym samym czasie śledztwo dotyczące kłusownictwa na terenie rezerwatu przyrody zmienia się w niebezpieczną i pełną przemocy sprawę, za którą stoi ciemna przeszłość wpływowego mieszkańca wyspy. Stillwell łamie protokół i − mimo że współpracownik uparcie próbuje mu przeszkodzić −rusza na poszukiwanie mordercy kobiety nazywanej „wilczą jagodą”. Jego śledztwo ujawnia pilnie strzeżone tajemnice, ale także mroczną stronę rajskiej, z pozoru spokojnej wyspy. Micheel Connelly po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem kryminału. Z wirtuozerią potrafi dozować nam emocje.
Czy kryminał może zabić? Ten próbował! Susan Ryeland redagowała już dwie powieści o słynnym detektywie Atticusie Pündzie i omal przy nich nie zginęła. A jednak opracowała trzecią, podążając za tą „zabójczą historią”. Kolejny tom serii tworzy Eliot Crace, wnuk Miriam Crace, zmarłej przed 20 laty najpoczytniejszej autorki książek dla dzieci. Eliot wierzy, że babka została otruta. Gdy zdradza Susan, że tożsamość jej zabójcy ukrył w powstającej powieści, redaktorka już wie, że kolejny raz wpadła w tarapaty. Pracując nad tekstem kryminału "Pünd: ostatnia sprawa", którego akcja toczy się w egzotycznej scenerii południowej Francji, odkrywa, że… sama stała się celem. Wygląda na to, że komuś w rodzinie Eliota bardzo zależy na tym, by powieść nie została ukończona. I że jest gotów zrobić wszystko, by dopiąć swego. Zapowiada się ciekawie? Anthony Horowitz uprzedza swoich czytelników: „To samodzielna powieść, lecz jednocześnie trzecia część serii i ujawnia rozwiązanie zagadki z pierwszego tomu”. Jeśli więc chcemy stopniować emocje i śledzić akcję, przed "Morderstwami w Marble Hall" przeczytajmy poprzednie książki: "Morderstwa w Suffolk" i "Morderstwa w Somerset".
Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko poznać właściwy kod. Taką tezę stawia Marek Krajewski, kolejny mistrz kryminału, z wieloma nagrodami literackimi i przedrukami na 18 języków, którego ponad 20 lat temu rozsławiła jego debiutancka książka "Śmierć w Breslau", rozpoczynająca serię o Eberhardzie Mocku. W powieści „Liczby Charona” przenosi nas do majowego Lwowa, do 1929 roku, i przedstawia komisarza Edwarda Popielskiego, który dwa lata wcześniej został wyrzucony z policji. Gniew z powodu utraty posady nadal w nim nie ostygł. Zapija wściekłość w podłych szynkach. Czas zabija, rozwiązując zagadki matematyczne i czytając poezję. Nie pozostaje też obojętny na miłość. Gdy piękna Renata błaga go o pomoc, policjant ulega wdziękom dawnej uczennicy i podejmuje się ryzykownego zlecenia. Próbując odkryć tajemnicę zniknięcia pewnej hrabiny, wpada w tarapaty. A we Lwowie znów głośno o brutalnych morderstwach. I tylko policja wie, co kryje w sobie list od mordercy. W „Liczbach Charona” Popielski ma szansę zmienić swoje życie – wrócić do policji i założyć rodzinę z ukochaną kobietą. Ale miłość jest ślepa, podobnie jak sprawiedliwość... Czy mu się uda? Sprawdźmy. Ta powieść, wydana w 2011 roku, wraca w nowej odsłonie na życzenie czytelników.
Jack Logan myślał, że najgorsze już za nim. Dziesięć lat temu powstrzymał seryjnego zabójcę dzieci, zwanego Szeptaczem. Zgarnął awans, gratulacje… oraz całkiem pokaźny pakiet demonów i traum. Teraz gdy w północnej Szkocji znika siedmioletni Connor, Logan obejmuje dowodzenie nad zespołem dochodzeniowym, który ma sprowadzić chłopca do domu. Problem? Wszystko wygląda podejrzanie znajomo. Zbyt znajomo. Czyżby przed laty złapał niewłaściwego człowieka? A jeśli nie, to kto naprawdę szeptał w ciemnościach? I co, jeśli prawdziwy Szeptacz dopiero się rozkręca? „Stosy kości” to pierwsza część serii o sarkastycznym detektywie, który z determinacją ściga przestępców. Mroczna Szkocja, dynamiczne zwroty akcji i świetnie rozpisane sylwetki bohaterów, żwawe tempo i iskrzące dialogi, a do tego motyw przewodni, który nas porusza: zaginione dziecko i tykający zegar. O autorze, D.J. Kirk'u, recenzenci piszą: „mocny głos szkockiego kryminału”. I zapewniają, że od tej książki nikt się nie oderwie. A jak ją skończy, będzie czekał na kolejne spotkania z tym neurotycznym detektywem, który zabierze nas w pościg za seryjnym mordercą.
A na deser – kryminalna komedia. Lekka, wciągająca, kobieca. Trzy przyjaciółki, dwa morderstwa, jeden rozwód, a w tle kolekcja fałszywych obrazów. Zaczyna się nieźle, prawda? Zobaczmy, co nas czeka: na rynku dzieł sztuki pojawia się nieznana dotąd kolekcja obrazów Jacka Malczewskiego. Wkrótce okazuje się, że są to falsyfikaty, a antykwariusz, który nimi handlował, zostaje zamordowany. Motywów nie brakuje, a lista podejrzanych rośnie. W tym samym czasie trzy przyjaciółki zastanawiają się, jak zdobyć na potrzeby sprawy rozwodowej dowody na niewierność męża jednej z nich. Rozpoczynają akcję niczym prawdziwi detektywi. Obserwują i nagrywają każdy ruch mężczyzny. Ich poczynania krzyżują się z działaniami policji. Gdy ginie kolejna osoba, która prawdopodobnie zna mordercę, sprawa się komplikuje. Prowadzący śledztwo komisarz Alojzy Żarek musi znaleźć podwójnego zabójcę, a także fałszerza obrazów Malczewskiego. Naciskany przez prokuratora, w gąszczu fałszywych tropów, staje przed zagadką, w której nic nie jest tym, czym się wydaje. „Fałszywe anioły” Jadwigi Buczak to propozycja dla wszystkich, którzy lubią rozwiązywać zagadki z finezją i humorem. Idealna, by przeczytać i polecić książce przyjaciółce.