Shopping

5 powodów, dla których warto kupować w sklepach vintage

5 powodów, dla których warto kupować w sklepach vintage
Fot. IMAX TREE

Choć kiedyś odzież i dodatki z drugiej ręki kojarzyły się raczej pejoratywnie, dziś najwięksi fashioniści chwalą się światu zakupami, zrobionymi właśnie w vintage shopach. Zresztą perełki z tego typu miejsc znajdziesz też w szafach największych gwiazd, w tym między innymi na półkach i wieszakach Rihanny, Lady Gagi czy Kate Moss. Dobrze jednak wiedzieć, że wycieczka do second handu i polowanie na tamtejsze perełki to nie tylko szansa na wyłowienie kilku okazji. Dlaczego więc jeszcze warto wpisać sobie odwiedziny sklepów z używaną modą na listę rzeczy "to do"? 5 najważniejszych powodów przedstawiamy w naszym artykule. 

Sklep vintage – dlaczego warto w nim kupować?

Zanim podpowiemy ci, dlaczego kupowanie w vintage shopie to dobry pomysł, wyjaśnimy czym właściwie jest to miejsce i co ma wspólnego ze slow fashion. A zatem? Mowa tutaj o sklepach z odzieżą używaną, ale nie o zwykłych lumpeksach. Chodzi raczej o wyselekcjonowane ubrania, za którymi stoją nierzadko historie i duże, luksusowe brandy. Miejsca te dobrze jest też połączyć z hasłem slow fashion. Co to takiego? Powolna moda, tłumacząc dosłownie. Pojęcie to jako pierwsza w 2007 roku użyła Kate Fletcher, brytyjska profesor, związana z branżą fashion. Za pomocą tego terminu określiła ona zrównoważoną modę. Ideologia ta nie wyklucza modowych zakupów, ale zachęca to robienia ich z głową. Oznacza to właśnie między innymi inwestowanie w rzeczy jakościowe, które mogą służyć przez wiele lat, jak i klasyczne, które nigdy nie wyjdą z trendów. Poza tym w idee tę wpisuje się też korzystanie z vintage shopów (a co za tym idzie nie generowanie większej produkcji odzieży) i stawianie na marki, które z szacunkiem podchodzą nie tylko do klientów, ale i pracowników oraz środowiska. 

5 powodów, dla których warto kupować w sklepach vintage

Ratujesz planetę 

A skoro o środowisku mowa… czy wiesz, że wybierając produkty z vintage shopu, przykładasz swoją cegiełkę do walki o zdrowie naszej planety? Dzieje się tak dlatego, że im mniej klientów tak zwanych sieciówek, tym mniejsza produkcja. Warto bowiem wiedzieć, że wyrabiając szybko i niskim kosztem, doprowadza się do wysokiej emisji gazów cieplarnianych. Poza tym do wytworzenia ubrań wykorzystuje się też nierzadko bardzo duże ilości wody, której zasoby wciąż nam się kurczą. Wspomnimy także o barwnikach, używanych przy farbowaniu odzieży. Czy wiesz, że „resztki”, które zostaną po tym procesie, stają się toksycznym śmieciem? Jeśli więc zdecydujesz się na zakupy w second handzie, wciąż uzupełniasz szafę o nowe ubrania, ale nie przykładasz ręki do niszczenia matki ziemi. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KEX Vintage Store (@kexvintagestore)

Masz więcej za mniej 

W vintage shopie kupisz często za przystępne pieniądze ubrania od światowej sławy projektantów. Tego typu projekty są wykonane z jakościowych tkanin, a jednocześnie robione z ogromną precyzją i kunsztem. Dzięki temu przez lata nie tracą swojego pierwotnego blasku. Dodajmy także, że nierzadko bywa tak, że za używany płaszcz czy sukienkę z luksusowego domu mody zapłacisz mniej, niż za nowy produkt z sieciówki - ubranie, które prawdopodobnie po kilku sezonach nie będzie się już nadawało do użytku. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SECOND HUNT VINTAGE STORE (@second__hunt)

Dobrze inwestujesz swoje pieniądze

I tutaj dochodzimy do trzeciego argumentu, który nieco wiąże się z drugim. Miej bowiem świadomość, że korzystniej jest kupić jedną, ale porządną rzecz – nawet za nieco wyższą kwotę, niż co sezon wymieniać połowę garderoby. Poza tym gwarantujemy, że twoje stylizacje zrobią dużo większe wrażenie, gdy postawisz na jakość. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ShoutAbout Warsaw (@shoutabout_warsaw)

Możesz upolować prawdziwe perełki

Ubrania i dodatki z metką wielkich domów mody w wersji nowej to drogie historie. Jeśli jednak dobrze poszukasz, w vintage shopie możesz znaleźć modele noszone, ale bez śladów użytkowania, w naprawdę atrakcyjnych cenach. Poza tym przy odrobinie szczęścia nabędziesz również projekty z limitowanych niegdyś kolekcji czy rzeczy, które dziś są już praktycznie nie do kupienia. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sklep vintage i second-hand (@leo.vintagestore)

Zyskasz oryginalną rzecz 

Odwiedzając tego typu miejsca możesz upolować rzecz jedyną w swoim rodzaju, której nie ma nikt inny lub posiada ją naprawdę niewielu. Szukając ubrań w sieciówkach, nie posiadasz już takiego komfortu, a ryzyko, że na ulicy czy tej samej imprezie spotkasz kogoś w „swojej” kurtce czy sukience jest naprawdę wysokie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CRUSH (@crush_pl)

Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również