Czy Miranda Priestly w filmie "Diabeł ubiera się u Prady" albo Carrie Bradshaw z serialu "Sex w wielkim mieście" wykonywały zawód zgodny z ich cechami osobowości? Dzisiaj możemy to łatwo sprawdzić. Najnowsze badania pomogą niejednej z nas wybrać ścieżkę kariery w zgodzie z naszą osobowością. Jak to możliwe?
Kiedy w filmie "Diabeł ubiera się u Prady" poznajemy szefową Andy (w tej roli Anne Hathaway), Mirandę Priestly, od razu nasuwa nam się myśl: bezwzględna, nieczuła, bezkompromisowa. Chociaż jej pozycja redaktor naczelnej prestiżowego magazynu o modzie wymagała pewnej postawy, to można zadać sobie pytanie, czy była to maska, czy rzeczywiście miała taką osobowość?
Okazuje się, że zgodnie z najnowszymi badaniami istnieją pewne cechy, dzięki którym łatwiej jest nam odnaleźć się w konkretnych zawodach. To ważny aspekt przy wyborze naszej ścieżki kariery. Nie każdy z nas ma jasno wytyczony cel, do którego dąży. Często naszymi wyborami kieruje przypadek lub sytuacja życiowa. Tak jak w przypadku Andy, asystentki Mirandy, dla której praca u apodyktycznej Mirandy była półśrodkiem do wielkiej kariery dziennikarskiej.
Jak podaje Psychology Today to największe dotychczasowe badanie nad związkiem pomiędzy cechami osobowości a zawodem. Przeprowadzono go na około 70 000 Estończykach zatrudnionych w 263 zawodach. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Aby najlepiej zrozumieć wyniki badania, warto wyjaśnić teorię Wielkiej Piątki (ang. Big Five), która zakłada, że osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych (oraz trzydziestu mniejszych). Oto one:
Badania pokazały, że zgodnie z oczekiwaniami, kreatywne zawody, takie jak artyści, pisarze, projektanci przyciągają osoby o najwyższym stopniu otwartości. W tej grupie znaleźli się również dziennikarze i psycholodzy.
Zawody o najwyższym stopniu ekstrawersji obejmowały managerów ds. PR, aktorów, organizatorów wydarzeń i trenerów fitness. Natomiast inżynierowie i programiści mieli tendencję do bycia najmniej ekstrawertycznymi.
Sprzedawców, agentów nieruchomości i osoby samozatrudnione cechował najniższy stopień ugodowości. Z kolei wysoki stopień tej cechy obejmował osoby, które wykonywały zawody związane z opieką zdrowotną, psychologią i religią.
Cechy wykazujące silny stopień neurotyczności charakteryzowały zawód aktora, dziennikarza jak i różne inne zawody kreatywne. Oprócz managerów, piloci również mieli tendencję do uzyskiwania niskich wyników w zakresie neurotyczności.
W badaniu skupiono się także na bardziej specyficznych cechach osobowości, takich jak konkurencyjność, łatwość podejmowania decyzji i zdolność wpływania na innych.
Można było się spodziewać, że zawód managera czy prawnika był wśród najbardziej konkurencyjnych. Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, przodowali sędziowie, piloci i wysocy rangą urzędnicy. Podobnie managerowie i psycholodzy byli wśród tych, którzy wykazywali się największą pewnością siebie.
Patrząc na wyniki badań, każdy z nas może teraz sprawdzić, czy jego osobowość pasuje do zawodu, który wybrał. Ale jak podkreślają eksperci, to tylko jeden z elementów układanki. Istnieje jeszcze wiele innych czynników, które wpływają na to, że dana praca będzie bardziej lub mniej dla nas odpowiednia. Najważniejsze to zadać sobie pytanie, czy sprawia mi przyjemność i satysfakcję, a reszta może (ale nie musi) być sprawą drugorzędną.
Źródła:
Anni, K., Vainik, U., & Mõttus, R. (2024). Profile osobowości 263 zawodów. Journal of Applied Psychology. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/apl0001249
René Mõttus, Which Jobs Match Your Personality Traits?, psychologytoday