Żeby naprawdę dobrze oczyścić skórę, zwłaszcza jeżeli lubimy być mocniej umalowane, trzeba jej umycie poprzedzić demakijażem. Zdradzamy, dlaczego demakijaż jest tak ważny, jak prawidłowo go wykonywać oraz jakich kosmetyków najlepiej do niego używać.
Spis treści
Oczyszczanie skóry to podstawowa czynność w pielęgnacji twarzy. A prawidłowy demakijaż powinien być pierwszym krokiem wieczornego oczyszczania twarzy. Dlaczego? Bo odpowiednie, czyli regularne, gruntowne, ale równocześnie delikatne mycie twarzy jest koniecznym warunkiem do spełnienia, jeżeli marzy nam się zdrowa i dobrze wyglądająca cera, która na dodatek wolniej się starzeje.
Bez codziennego oczyszczania twarzy stan skóry zdecydowanie się pogarsza. Staje się ona poszarzała i szorstka, pojawiają się na niej zaskórniki i stany zapalne. Udowodniono też, że zanieczyszczenia środowiskowe, zwłaszcza tak zwane pyły zawieszone, przyspieszają jej starzenie się.
Ale żeby oczyszczanie twarzy miało sens, musi odpowiednio przebiegać. Dzięki popularności pielęgnacji koreańskiej, dla wielu kobiet normą stało się dwustopniowe oczyszczanie skóry. Przy czym pierwszy etap takiego oczyszczania skóry twarzy to w zasadzie właśnie demakijaż.
Żeby zrozumieć, dlaczego jest on tak ważny, spróbujmy sobie wyobrazić pominięcie demakijażu twarzy w naszej rutynie pielęgnacyjnej. Gdyby wieczorne oczyszczenie skóry kończyło się na umyciu twarzy wodą z żelem czy pianką lub przetarciu jej płatkiem kosmetycznym nasączonym płynem micelarnym, zamiast usuwać zanieczyszczenia, tylko rozmazywalibyśmy je na powierzchni cery. I jeśli sam fakt braku higieny nie jest odstraszający, to dobrze jest też mieć świadomość, że te rozmazane zanieczyszczenia stanową zaporę dla kosmetyków nakładanych na skórę w kolejnych etapach naszego wieczornego rytuału pielęgnacyjnego.
Składnikom aktywnym zawartym w serum czy kremie nie jest łatwo przedrzeć się przez zewnętrzne warstwy naskórka. A ich przenikanie w głąb niedokładnie oczyszczonej skóry będzie trudniejsze przez dodatkową barierę, jaką stworzy mieszanina łoju, resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się dobroczynnym działaniem naszych kosmetyków pielęgnacyjnych, powinniśmy gruntownie oczyszczać skórę twarzy, najlepiej rozpoczynając to oczyszczanie od demakijażu.
A co by się stało, gdyby wieczorne oczyszczanie twarzy sprowadzało się do przetarcia skóry płatkiem kosmetycznym nasączonym płynem micelarnym? W dużej mierze byłoby to tylko rozmazanie na skórze twarzy kosmetyków do makijażu wymieszanych z sebum i zanieczyszczeniami środowiskowymi. Zapewne udałoby się je usunąć, gdyby do takiego oczyszczania twarzy z pomocą płynu micelarnego użyło się nie jednego, ale wielu płatków kosmetycznych. Nadal jednak na twarzy pozostałby nam płyn micelarny, a eksperci – dermatolodzy i kosmetolodzy – ostrzegają, że na dłuższą metę może to doprowadzić do podrażnienia cery.
Do prawidłowego demakijażu twarzy potrzebne nam będą odpowiednie kosmetyki. Zarówno metodę demakijażu, jak i służące do niego kosmetyki dobieramy do rodzaju skóry, bo inaczej oczyszczamy cerę suchą, a inaczej na przykład cerę tłustą.
Metodę i kosmetyki do demakijażu dobieramy też nie tylko do typu skóry, ale też jej aktualnych potrzeb (np. jej sezonowego przesuszenia, przebytych wcześniej zabiegów). Skóra tłusta może być czasowo odwodniona lub podrażniona po zabiegach z użyciem kwasów lub stosowaniu kosmetyków z retinolem. W takim przypadku demakijaż twarzy należy wykonać wybierając stosowaną łagodniejszą metodę (np. taką, która nie wymaga pocierania skóry wacikiem) i delikatniejsze kosmetyki.
Ważne jest też oczywiście to, czym wykonany został makijaż, który chcemy usunąć. Do demakijażu kosmetyków wodoodpornych – głównie eyelinera, kredki do oczu czy tuszu – potrzebne będą dwufazowy płyn do demakijażu, dobry płyn micelarny lub tłusty produkt (mleczko, olejek, krem do demakijażu).
Demakijaż oczu często wymaga zresztą stosowania osobnego kosmetyku. Dlaczego? Bo skóra w tym miejscach na twarzy jest wyjątkowo wrażliwa i na demakijaż może zareagować zaczerwienieniem, szczypaniem, swędzeniem i łuszczeniem. W trakcie demakijażu oczu kosmetyk może dojść też się do nich dostać, podrażniając je, co objawi się zaczerwienieniem białek oraz łzawieniem.
Jakich więc kosmetyków do demakijażu twarzy najlepiej używać? Wybór jest duży. Do demakijażu możemy używać tradycyjnego mleczka, płynu dwufazowego lub płynu micelarnego, olejku lub kremu do demakijażu. Możemy też zaopatrzyć się w wyjątkowo delikatny płyn do demakijażu oczu i ust. Ostatecznie jednak ważne jest by pamiętać, że demakijaż jest pierwszym etapem oczyszczania skóry i powinien po nim nastąpić etap drugi – mycie twarzy z użyciem odpowiedniego dla naszej cery kosmetyku (żelu, pianki).
Na podstawie własnego doświadczenia polecamy przede wszystkim produkty delikatne i tłuste, które rozpuszczają nawet wodoodporny makijaż i pozwalają na wstępne usunięcie nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń i sebum. Decydujące przy wyborze takich kosmetyków jest to, że nie naruszają one bariery hydrolipidowej skóry i tym samym narażają jej na odwodnienie czy podrażnienie.
Tak jak już wspominaliśmy, każdy powinien używać do demakijażu kosmetyków odpowiednich dla jego skóry. Dla ułatwienia, podpowiemy jednak, jakie rodzaje kosmetyków są naszym zdaniem najlepsze do demakijażu twarzy.
Woda micelarna to opcja w zasadzie dla każdego, może poza osobami z cerą wrażliwą lub naczyniową, która nie przepada za pocieraniem wacikiem. Płyn micelarny, dzięki swojej wyjątkowej formule, doskonale usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, w tym także wodoodporny makijaż i nadmiar łoju.
Woda micelarna zawiera tak zwane micele, czyli cząsteczki o właściwościach absorbujących. Zewnętrzna powłoka miceli jest hydrofilowa i przyciąga wodę, odpychając tłuszcze. Za to ich wnętrze jest hydrofobowe, czyli przyciąga tłuszcze, odpychając wodę. Dzięki tym właściwościom miceli, płyn micelarny doskonale sprawdza się podczas demakijażu.
Ale oczyszczanie skóry nie powinno się kończyć na użyciu tego kosmetyku. Dlaczego? Micele to związki powierzchniowo czynne, i choć są delikatniejsze niż inne stosowane w kosmetykach detergenty, to nadal mogą naruszyć florę bakteryjną skóry i jej płaszcz hydro-lipidowy oraz spowodować jej podrażnienie. Tym bardziej, po zastosowaniu płynu micelarnego do demakijażu, zaleca się umycie twarzy wodą.
Olejek lub krem do demakijażu to doskonała opcja dla osób ze skórą dojrzałą lub posiadaczek cery suchej. Ten rodzaj kosmetyków świetnie rozpuszcza nawet wodoodporny makijaż i ułatwia usunięcie ze skóry nadmiaru sebum wraz z innymi zanieczyszczeniami.
Polecamy zwłaszcza olejek i krem do demakijażu w wersji emulgującej, czyli takie, które w kontakcie z wodą zamieniają się w łatwe do spłukania mleczko. Demakijaż cery z użyciem tych kosmetyków gwarantuje, że skóra nie zostanie podrażniona, a jej bariera hydrolipidowa naruszona.
Olbrzymią zaletą oczyszczania skóry za pomocą olejku lub kremu do demakijażu jest to, że przy okazji możemy wykonać sobie rozluźniający i odmładzający masaż twarzy.
Tak, jak wspominaliśmy, prawidłowo wykonany demakijaż to pierwszy krok w kierunku pięknej cery. A jak powinien przebiegać ten etap oczyszczania twarzy? Jeśli jesteśmy mocniej umalowane, demakijaż dobrze jest rozpocząć od oczu i ust. Jeżeli mamy wyjątkowo wrażliwą skórę, możemy sięgnąć po delikatny płyn do demakijażu lub płyn dwufazowy.
I uwaga, nasączonym którymś z tych kosmetyków wacikiem nie trzemy warg i powiek. Zamiast tego delikatnie dociskamy go do ich powierzchni, pozwalając kosmetykowi rozpuścić znajdujący się na nich makijaż. Kolejnym krokiem może być przetarcie twarzy wacikiem (a raczej kilkoma wacikami, jeśli demakijaż ma być skuteczny) nasączonym płynem micelarnym.
My preferujemy jednak olejek lub krem do demakijażu, po płyn micelarny sięgając tylko w te dni, kiedy jesteśmy delikatniej umalowane. Na wmasowanie w twarz olejku lub kremu do demakijażu dobrze jest poświęcić przynajmniej kilka minut.
Kolejnym krokiem będzie usunięcie tych kosmetyków ze skóry. Jeśli nie mamy do czynienia z produktami emulgującymi, nie wystarczy spłukać ich letnią wodą. Trzeba sięgnąć po specjalnie do tego przeznaczoną ściereczkę lub mały ręcznik frotte, zmoczyć je w ciepłej wodzie, wycisnąć i przetrzeć nimi twarz.
Po tak wykonanym demakijażu można przejść do kolejnego etapu oczyszczania twarzy i umyć ją odpowiednim kosmetykiem z użyciem wody.