Prawidłowo oczyszczana skóra ładniej wygląda i wolniej się starzeje. Jeśli jednak usuwamy z niej bród i martwy naskórek nieregularnie lub w niewłaściwy sposób, możemy spodziewać zdecydowanego pogorszania jej stanu. Dlatego oczyszczanie twarzy w domu powinno być stałym elementem naszego rytuału pielęgnacyjnego, a jego metody i służące do niego kosmetyki należy rozważnie wybierać.
Spis treści
Co się dzieje z naszą skórą jeśli zaniedbamy jej regularnie oczyszczanie w domu? Prawdopodobnie pojawią się na niej zaskórniki i krostki, będzie poszarzała, a miejscami zaczerwieniona. Jej pory oraz pokrywające ją zmarszczki i bruzdy staną się bardziej widoczne. Zbyt rzadkie lub niedokładnie oczyszczanie twarzy w domu ma wiele przykrych konsekwencji.
Ale oczyszczając twarz w domu zbyt intensywnie też możemy się spodziewać kłopotów. Na nadmierne lub nieprawidłowe oczyszczanie cera reaguje przesuszeniem, podrażnieniem i nadmiernym przetłuszczaniem się. Dlatego właśnie, oczyszczając twarz w domu należy pamiętać nie tylko o regularności, ale też stosowaniu dobranych do potrzeb i rodzaju naszej skóry metod i kosmetyków.
Oczyszczanie twarzy w domu ma na celu przede wszystkim usunięcie z twarzy makijażu, zanieczyszczeń, które gromadzą się na niej w ciągu dnia (między innymi kurzu) i nadmiaru sebum. Proponowane przez nas metody oczyszczania twarzy w domu pozwalają też na złuszczenie zrogowaciałych komórek naskórka.
Prawidłowo i regularnie oczyszczając twarz w domu sprawimy, że nasza cera będzie bardziej gładka i miękka, jej koloryt będzie bardziej jednolity, a ilość zaskórników czy prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysków – znacznie mniejsze. Innym ważnym skutkiem odpowiedniego oczyszczania twarzy w domu jest większa skuteczność jakichkolwiek następujących po nim zabiegów pielęgnacyjnych.
Oczyszczona i złuszczona cera lepiej reaguje na nakładane na nią kosmetyki. Składniki aktywne serum czy kremu nie mają na swojej "drodze" do skóry trudnej do pokonania przeszkody w postaci brudu, resztek makijażu, sebum i zrogowaciałych komórek naskórka.
Prawdziwą rewolucją w podejściu do oczyszczania twarzy w domu była popularność tak zwanej pielęgnacji koreańskiej. Ważnym elementem praktykowanego w Korei rytuału pielęgnacyjnego jest bowiem dwustopniowe oczyszczanie cery. Konsekwencją mody na dwuetapowe oczyszczanie twarzy w domu była nie tylko większa świadomość tego, jak istotny jest ten aspekt pielęgnacji skóry, ale także pojawienie się na rynku nowych kosmetyków – olejków, kremów czy emulsji do demakijażu. Inną ważną konsekwencją popularności koreańskiej pielęgnacji jest świadomość, że przetarcie twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym nie wystarczy, żeby skutecznie oczyścić skórę.
W koreańskim rytuale pielęgnacyjnym twarz jest oczyszczana dwustopniowo – najpierw za pomocą tłustego kosmetyku rozpuszczającego makijaż, a następnie pianki lub żelu. Koreanki, oczyszczając twarz w domu, najpierw sięgają po olejek, który wmasowują w suchą skórę. Następnie zwilżają twarz, a olejek w zetknięciu z wodą emulguje, zamieniając się w mleczną emulsje. Dopiero wtedy jest spłukiwany z twarzy. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie twarzy za pomocą pianki lub żelu do mycia skóry z użyciem wody.
Popularną wśród Brytyjek metodą oczyszczania twarzy w domu jest demakijaż i usuwanie zanieczyszczeń przy pomocy zwilżonej ściereczki. Pierwszym krokiem jest wmasowanie w suchą skórę twarzy olejku, emulsji lub kremu do demakijażu. Następnie usuwa się ten kosmetyk – wraz z rozpuszczonym przez niego makijażem i nadmiarem sebum – za pomocą ściereczki, którą uprzednio zmoczyło się w ciepłej wodzie i wycisnęło. Kolejnym krokiem jest albo powtórzenie tej czynności, albo umycie twarzy żelem lub pianką z użyciem wody. Ważną zaletą takiego oczyszczania twarzy w domu jest towarzyszące mu złuszczanie martwego naskórka.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że oczyszczanie twarzy w domu, którego pierwszym etapem jest wmasowanie w skórę tłustego kosmetyku może wiele osób zniechęcić – niektórym wyda się to zbyt czasochłonne, inni uznają, że metoda ta nie przysłuży się ich tłustej lub mieszanej cerze. Tym osobom proponujemy zastąpić w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy tłusty kosmetyk płynem micelarnym. Oczyszczanie skóry rozpoczną wtedy od przetarcia jej wacikiem (najlepiej jego ekologiczną wersją, czyli taką wielokrotnego użytku) nasączonym płynem micelarnym. Kolejnym krokiem powinno być umycie twarzy pianką lub żelem z użyciem wody.
Oprócz wspomnianych wcześniej ekologicznych wacików wielokrotnego użytku, warto zaopatrzyć się w zwykłe ręczniczki frotte, delikatniejsze ściereczki flanelowe albo specjalne rękawice do mycia twarzy i demakijażu. Można również rozważyć zakup sonicznej szczoteczki do mycia twarzy.
Odradzamy zaopatrywania się w elektryczne szczoteczki z tradycyjnym włosiem, trudno jest bowiem utrzymać je w czystości, a ich regularne stosowanie może skutkować podrażnieniem skóry. Tymczasem szczoteczka soniczna z silikonowym wypustkami, nie tylko ułatwia oczyszczenie skóry, ale też wyjątkowo delikatnie usuwa z niej zrogowaciałe komórki naskórka.