Ewa Minge świetnie czuje się w projektach haute couture docenianych w Paryżu, Rzymie i Mediolanie. Tworzy także dla zwykłych kobiet. Talent i determinacja przyniosły jej międzynarodową sławę. Jak przebiegała kariera polskiej projektantki ze Szczecinka?
Złote lata kariery Ewy Minge przypadają na lata 90. i początek XXI wieku. To wtedy o jej kolekcjach rozpisywała się prasa branżowa na całym świecie i zaczęły spływać zaproszenia na tygodnie mody w Nowym Jorku czy Paryżu.
Ewa Minge studiowała kulturoznawstwo i historię sztuki. Zawsze chciała tworzyć. Myślała o karierze pisarki lub dziennikarki, jednak ostatecznie zdecydowała się na projektowanie mody. Nie ma wykształcenia w tym kierunku, co wcale nie okazało się przeszkodą. Wystarczyła bujna wyobraźnia, wrodzone wyczucie stylu i pracowitość. Dzięki systematycznej pracy Ewie Minge udało się nauczyć rzemiosła i skuteczne przekuwać pomysły w realne projekty.
Początki kariery projektantki przypadają na rok 1989, kiedy to w miejscowości Pszczew w zachodniej Polsce powstała marka Eva Minge. Jej specjalnością były od początku luksusowe, oryginalne projekty. Dynamiczny rozwój działalności przypadł na połowę barwnych lat 90. W 1996 r. Ewa Minge zaprezentowała swoją pierwszą autorską kolekcję, która spodobała się również za granicą. Jej kariera wkrótce nabrała tempa i przyniosła sławę, pieniądze i uznanie.
Projekty Ewy Minge zyskały uznanie nie tylko w kraju, lecz także na świecie. Projektantka pokazywała swoje kolekcje w Paryżu, Cannes, Rzymie, Mediolanie, Moskwie, Montrealu, Barcelonie, Wiedniu, Berlinie, Kijowie i Dubaju. Wkrótce zyskała status najbardziej rozpoznawalnej kreatorki mody z Europy Wschodniej.
Pisał o niej "The Telegraph" i "New York Times", a także magazyny modowe, w tym "Vogue", "Harper’s Bazaar", "Elle", "Glamour" i "Marie Clare". Sukienki jej projektu nosiły takie gwiazdy, jak: Paris Hilton, Kelly Rowland, Cheryl Cole, LaToya Jackson czy Ivana Trump. Projektantka dbała także o wizerunek polskiej pierwszej damy, Jolanty Kwaśniewskiej.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ewa Minge w 2010 r. zadebiutowała na nowojorskim tygodniu mody kolekcją "Solidarity", inspirowaną ruchem NSZZ "Solidarność". Regularnie gości także na paryskim tygodniu mody, prezentując swoje kolekcje haute couture składające się z ręcznie szytych i misternie zdobionych sukienek, żakietów i innych elementów wieczorowych stylizacji.
Projektantka w 2015 r. założyła butik w samym sercu Mediolanu. Tym razem skupiła się na prezentacji nie tylko ubrań ze swojej kolekcji, lecz także zaprojektowanych przez siebie torebek i portfeli.
Ogromne wyróżnienie dla Ewy Minge to możliwość zorganizowania w 2003 r. prestiżowego pokazu mody na Schodach Hiszpańskich w Rzymie podczas imprezy Donna sotto le Stelle transmitowanej przez włoską telewizję. Projektantka pokazała swoją kolekcję na słynnych schodach jako pierwsza Polka w historii.
Ewa Minge zawsze była związana z Włochami i chętnie prezentowała swoje projekty na tamtejszych wybiegach. Włoskie media w 2004 r. komentowały uhonorowanie Polki imiennym medalem za zasługi dla Wiecznego Miasta. Włoska izba mody Alta Moda nadała projektantce międzynarodowy tytuł Next Couture.
W 2013 r. Ewa Minge zdobyła również dwie nagrody International Star Diamond Award w kategorii "The Next Couture" oraz za osiągnięcia w projektowaniu mody i dóbr luksusowych.
W 2015 r. projektantka ogłosiła start zupełnie nowej marki wywodzącej się z jej domu mody. Najpierw uruchomiła stronę internetową Femestage Eva Minge, by wkrótce otworzyć od razu 25 butików zlokalizowanych w całej Polsce. Ewa Minge objęła stanowisko dyrektor kreatywnej i czuwa nad realizacją wszystkich projektów, choć współpracuje również ze zdolnymi polskimi twórcami.
Femestage to propozycja dla eleganckich kobiet ceniących klasykę w nowoczesnym wydaniu, wygodę i wysoką jakość materiałów. W kolekcjach pojawiają się elementy haute couture przy zachowaniu funkcjonalności i wygody ubrań. Powstanie marki to symboliczny powrót Ewy Minge do Polski i dopełnienie jej barwnej kariery.
Wyświetl ten post na Instagramie.