Co łączy Beatę Sadowską, Sylwię Chutnik, Mikołaja Roznerskiego, Marię Seweryn i Adę Fijał? Wszyscy wzięli udział w kampanii „Koniec AIDS. Każdy wynik jest dobry.” Dołączyli do grupy kilkunastu znanych postaci, których wizerunki autorstwa znanej fotografki Zuzy Krajewskiej pojawiły się na plakatach akcji zachęcającej do badań w kierunku HIV.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Beata Sadowska:
Jestem za tym, żeby edukować i oswajać demony. Większość nie wie, że HIV nie równa się AIDS. Leki na HIV są refundowane, stosując je można dobrze i długo żyć. Dzięki szybkiej diagnozie zakażona matka może urodzić zdrowe dziecko. Mówmy o tym tak długo i tak głośno aż przestaniemy zajmować niechlubne pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem braku świadomości dotyczącej HIV/AIDS.
Choć ostatnie miesiące zdominowała tematyka pandemii koronawirusa SARS COV-2, a inne problemy zdrowotne zostały zepchnięte na drugi plan, nie znaczy to, że przestały istnieć. Jednak o wirusie HIV i związanej z nim chorobie AIDS nawet wcześniej mówiliśmy niewiele. Zawsze były wstydliwym tematem tabu. Choć dziś wiemy o nich dużo więcej, niż w latach 80. gdy wybuchła epidemia (od tamtej pory na AIDS zmarło na całym świecie ok. milion osób), nasze podejście do tematu nie uległo wielkiej zmianie. Tylko 9% Polaków poddało się testowi w kierunku HIV.
Sądzisz, że temat ciebie nie dotyczy? Być może. Jednak specjaliści szacują, że ponad połowa osób żyjących z HIV w Polsce nie jest świadoma zakażenia. Najrzadziej badają się heteroseksualne osoby, zwłaszcza kobiety, ponieważ błędnie myślą, że HIV ich nie dotyczy. Badaniom nie poddajemy się też z innych powodów - m.in. ze strachu przed diagnozą. Ale ten jest w tej chwili zupełnie nieuzasadniony.
Jeśli chodzi o leczenie osób zakażonych wirusem HIV, możemy mówić o ogromnym sukcesie medycyny. Stosowane dziś leki antyretrowirusowe umożliwiają opanowanie choroby. Dzięki ich regularnemu stosowaniu we krwi osoby zakażonej nie wykrywa się wirusa. Co oznacza nie tylko, że może ona funkcjonować w codziennym życiu tak, jak osoba zdrowa, żyć wiele długich lat, ciesząc się dobrym samopoczuciem. Co ważne – dzięki leczeniu nie zaraża innych! Warunek? Przyjmowanie leków trzeba rozpocząć jak najszybciej.
Leki na HIV są w Polsce całkowicie refundowane. Można również skorzystać z bezpłatnych testów wykrywających wirusa. Wykonanie jest bardzo proste: wystarczy kropla krwi z palca. Wynik otrzymujemy już po kilkunastu minutach.
– Jeśli wcześniej nie miałaś czasu na wizytę w punkcie diagnostycznym lub wstydziłaś się tam pojawić, to właśnie teraz te argumenty się zdezaktualizowały – mówi autorka projektu, Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej. –Bezpłatny, szybki test diagnostyczny można zamówić do domu przez stronę: projekttest.pl. Teraz już nie ma wymówek, aby odłożyć badanie w czasie. Anonimowy test, który pojawi się w twojej skrzynce pocztowej jest szybki, wygodny i skuteczny – podsumowuje Agata Stola.
Jeśli masz watpliwości, pytania, skorzystaj z infolinii. Pod numerem telefonu 800 14 14 23 dyżurują doradcy ds. HIV. Informacje znajdziesz także na stronie https://fes.edu.pl
Sylwia Chutnik:
W kampanii #KoniecAids wzięłam udział przede wszystkim dlatego, że brak w Polsce rzetelnej edukacji seksualnej. Poza tym nadal istnieje wiele mitów dotyczących HIV/AIDS, a wiedza na ten temat jest zwykle nieaktualna. Dlatego tak ważne jest mówienie o sposobach leczenia i obecnym stanie medycyny.