Ktoś kiedyś powiedział, że ludzką rzeczą jest się mylić, ale głupią nie wyciągać wniosków ze swoich błędów. Czy my, Polacy, potrafimy uczyć się na swoich pomyłkach? Niestety nie bardzo, a przynajmniej w kontekście błędów językowych, które regularnie popełniamy w internecie. Problem ten wziął pod lupę już po raz czwarty portal nadwyraz.com. Sprawdź, jak przedstawia on kondycję polskiej ortografii w sieci.
Spis treści
Nadwyraz.com to miejsce w sieci, którego głównym celem jest promowanie poprawnej polszczyzny. Portal ten wraz z serwisem polszczyzna.pl, który z kolei przygląda się uważnie językowym zagadnieniom, postanowili sprawdzić, w jakiej kondycji jest język polski naszych rodaków. Tego typu badania przeprowadzono już po raz czwarty. Do jakich wniosków doszły obie strony? Efekty ich śledztwa przedstawia „Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 roku”.
Ostatnie wyniki badań wykazały, że na przestrzeni lat niespecjalnie poprawiliśmy naszą polszczyznę. Co gorsza – wciąż popełniamy te same błędy. Najświeższy raport obejmuje materiały zebrane od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Dane pozyskano przy użyciu specjalnych narzędzi, a także własnego monitoringu. Monitoring ten bazował na pewnej puli słów kluczowych. Skąd pozyskiwano kontent do analizy? Główne źródła to Facebook, YouTube, Wykop. Fora dyskusyjne, blogi, portale internetowe, recenzje, a także Instagram czy Twitter.
Przejdźmy teraz do konkretów. Gdzie znaleźć można w sieci najwięcej błędów? W 2021 roku prawdziwą kopalnią był Facebook, Twitter, a także portale. Co ciekawe, faworyt w tej kategorii z roku na rok wzrasta na sile. Oznacza to, że coraz więcej błędów popełniamy właśnie na portalu Marka Zuckerberga.
A jakie błędy popełniamy najczęściej? Jak co roku królują pomyłki ortograficzne. Pierwsza 10? Na pewno, naprawdę, w ogóle, na razie, poza tym, na co dzień, nie wiem, co najmniej, mój, naprzeciwko.
Natomiast gdy mowa o błędach fleksyjnych, największy problem mamy z: wziąść, ludzią, doktór/doktur, pierszy/piersza, dziecią, kupywać, lubiałem/lubiałam, derektor, poszłem, (ja) rozumie/rozumię.
Co z błędami leksykalnymi? Tutaj pierwsza 10 wygląda następująco: dzień dzisiejszy, trwać nadal, okres czasu, kartka papieru, w każdym bądź razie, fakt autentyczny, akwen wodny, spadać w dół, po najmniejszej linii oporu, cofać do tyłu.
Z kolei przy pomyłkach składniowych królują takie określenia jak: pod rząd, półtora godziny, dlatego bo, dla czemu, po lewo/po prawo, półtorej roku, dlatego ponieważ, ubrać kurtkę, sukienkę itd., półtorej tygodnia.
Chcesz wiedzieć więcej i sprawdzić, jak 2021 rok wypadł na tle poprzednich lat? Cały raport znajdziesz TUTAJ.