"Kasia Wolska nie zatrzymuje się ani na chwilę i – dosłownie – biegnie po swoje marzenia. Uwielbiam obserwować ludzi pełnych pasji, którzy po prostu robią swoje!" - mówi o trenerce Anna Lewandowska, Ambasadorka kategorii Wellbeing w akcji #poswojemu Doskonałość Sieci 2022. Instagram Kasi Wolskiej to kopalnia wiedzy i inspiracji, jak trenować w odpowiedzialny sposób. Jako wykwalifikowana trenerka personalna, kaskaderka i specjalistka od przygotowania motorycznego udowadnia, że sport równie mocno wpływa na siłę mentalną, co fizyczną.
Kasiu, od lat aktywnie działasz na Instagramie. Dzielisz się swoimi treningami, radami, organizowałaś wspólne aktywności i zajęcia dla swoich followerek. Co było imperatywem do rozpoczęcia Twojej działalności w sieci? Jak wspominasz początki?
Kasia Wolska: Moja obecność w mediach społecznościowych rozpoczęła się jakieś 10 lat temu, gdy zaczynałam prowadzić treningi grupowe. Moją pierwszą pierwszą aktywnością internetową był fanpage na Facebooku „Wolska Trenuje”, który zrodził się z potrzeby uporządkowania treści dla uczestników moich treningów. Z czasem ten fanpage rozrósł się do całkiem pokaźnych - na tamten czas - rozmiarów. Obserwowało mnie ponad 55 tysięcy osób, a ja dzieliłam się tam głównie treningową motywacją. Głównie "Wolska sama trenuje”, ale tam też pokazywałam, że Wolska trenuje innych ludzi, którzy z ogromnym powodzeniem osiągają swoje sportowe cele. Wrzucałam tam informacje o treningach, wyjazdach czy zdrowym odżywianiu.
W tym samym czasie prowadziłam swój profil na Instagramie, który był tak naprawdę moim pamiętnikiem, a konto było prywatne. Aż w końcu ktoś mi zwrócił uwagę, że ten profil - zawierający treści nie tylko treningowe, ale też dotyczące mojego stylu życia - jest na tyle wartościowy, że warto byłoby zmienić ustawienia z prywatnych na publiczne. Kolejnym krokiem była moja wieloletnia współpraca z marką Nike i szkolenie w Portland, podczas którego ja i zaproszeni trenerzy z całego świata dostaliśmy narzędzia, jak się tym Instagramem posługiwać. To były czasy, gdy media społecznościowe w Polsce raczkowały, a obecność w sieci była dla mnie tylko dobrą zabawą.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co daje Ci sport? Oprócz niezwykłej sprawności fizycznej, jak wpływa na Twoją siłę mentalną?
Ukształtowała mnie szkoła baletowa, więc ruch był i jest nadal dla mnie czymś absolutnie naturalnym. Trenowałam od dziecka gimnastykę artystyczną, tańczyłam. Gdy skończyłam szkołę baletową i poszłam na studia prawnicze poczułam, że coś straciłam, że nie do końca wiem kim jestem. Wtedy nie potrafiłam tego zdefiniować, ale wiedziałam już na pewno, że samo prawo nie będzie moją ścieżką kariery. Wiedziałam, że jestem twórczynią, a nie odtwórczynią. Że żeby żyć w pełni, muszę kreować, ruszać się, przekazywać wiedzę. Zaczęłam więc biegać, trenować by wrócić do korzeni i tego, co zostało we mnie zaszczepione gdy byłam jeszcze małą dziewczynką. Sport mnie ugruntował i nauczył konsekwencji, determinacji. Sprawił, że znowu poczułam się we właściwym miejscu i jestem przykładem tego, że siła mentalna może mieć swoje podwaliny w sile fizycznej.
Zostałaś nominowana w kategorii Wellbeing w akcji Doskonałość Sieci 2022. Czym on dla Ciebie jest?
Wellbeing to dla mnie dobrostan. To równowaga, dobre samopoczucie - suma wielu aspektów życia, na które mamy realny wpływ. To higiena życia, snu, troska o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. To siła mentalna, sprawność oraz umiejętność czerpania radości z drobnych rzeczy, które wprawiają nas w dobre samopoczucie.
Wyświetl ten post na Instagramie
W social mediach łatwo wpaść w pułapkę "idealnego życia", które obserwujemy u innych. Jak zachowujesz zdrowy balans?
Uważam, że we wszystkim należy zachowywać zdrowy rozsądek i o ile ja nigdy nie miałam problemu z odróżnianiem realnego życia od tego, co widzimy w przestrzeni wirtualnej, to wiem, że jest to częsty problem. To, co mną kieruje w tworzeniu treści w internecie, to szczerość wobec moich odbiorców. Jestem dziewczyną z krwi i kości, mam swoje lepsze i gorsze dni, odnoszę sukcesy, ale i porażki. Miewam spadki motywacji i dni, kiedy mam ochotę zakopać się w pościeli - nie robiąc absolutnie nic. Nie lubię tego cukierkowego zakłamywania rzeczywistości, filtrowania życia tylko ładnymi obrazkami i pozytywnym przekazem, dlatego staram się pokazywać w sieci te dobre i te gorsze momenty, bo po prostu takie jest życie. To, że jest ono nieidealne wiemy wszyscy, a jednak niektórzy uparcie porównują się do postaci wykreowanych na potrzeby ładnych i kolorowych treści. Te porównania nie mają sensu, bo wielu rzeczy poza ekranem nie widzimy, nie znamy historii i o tym należy pamiętać.
Jak radę dałabyś kobietom, które mają problemy z motywacją do regularnych treningów?
Moja rada jest bardzo prosta - jeżeli chcesz, to po prostu zacznij. Nie wierzę trochę w ten brak motywacji, to raczej brak chęci ubrany w wymówki. Trening nie jest narzędziem do wysportowanej sylwetki, jędrnego ciała i smukłych ud. To wszystko jest efektem ubocznym troski o swoje zdrowie. Być może jest to stwierdzenie niepopularne, ale w mojej ocenie zbyt mało się o tym mówi, że trening przedłuża nasze życie. Regularna aktywność fizyczna - i jest to potwierdzone badaniami naukowymi - jest receptą na długowieczność. Coraz więcej państw uświadamia swoich obywateli o wyższości treningu siłowego nad umiarkowanymi ćwiczeniami aerobowymi, ale nadal tylko 25% populacji w krajach rozwiniętych trenuje siłowo. Regularny trening nie tylko pozwala kształtować sylwetkę, ale też jest znaczącym czynnikiem prewencyjnym przeciw kontuzjom, obniża cholesterol, ciśnienie krwi, poprawia czułość organizmu na insulinę, znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. i po prostu odżywia nasze ciało, a to ma ogromne znaczenie w czasach, gdy tak dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Za co najbardziej cenisz Instagram? Co daje Ci motywację do tworzenia nowego, jakościowego contentu?
Instagram jest dla mnie platformą do komunikacji z moimi odbiorcami, jest też świetnym narzędziem marketingowym, kopalną inspiracji i często wiedzy - tylko trzeba umieć znaleźć rzetelnych twórców, którym można ufać. Moją największą motywacją do tworzenia jakościowych treści są moi odbiorcy. Jestem z nimi w stałym kontakcie, dowiaduję się czego potrzebują, jakiś treści ode mnie oczekują i staram się im to dawać. Instagram to też dla mnie pewnego rodzaju sposób na artystyczne wyżycie się - uwielbiam robić zdjęcia, tworzyć ładne i estetyczne treści, montować krótkie filmy. Traktuję go, jako takie okienko do mojego życia, przez które pokazuję mój lifestyle, przemycam wiedzę, przepisy, podróże, rzeczy których sama się uczę, samorozwojowe zmiany, które we mnie zachodzą i z mojego punktu widzenia są na tyle wartościowe, by je przekazać dalej.
Czego brakuje Ci w natłoku instagramowych treści?
Do treści instagramowych podchodzę bardzo selektywnie, nie scrolluję bezmyślnie w celu zabicia czasu. Czasami łapię się na tym, że szukam wartościowych treści, a po drodze napotykam treści wręcz szkodliwe.. Instagram jest platformą, z której może korzystać każdy, więc jako odbiorca muszę te treści bardzo selekcjonować, a chciałabym żebyśmy wszyscy podchodzili do tych publikacji z większą odpowiedzialnością.
Wyświetl ten post na Instagramie
Katarzyna Wolska - Nike Master Trainer, trenerka personalna, kaskaderka filmowa, trenerka przygotowania motorycznego, która specjalizuje się w przygotowaniu kondycyjnym. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, autorka programu treningowego Power Combo opartego na treningu funkcjonalnym, pozwalającym na rozwój wszystkich cech motorycznych i podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej. Oprócz treningów grupowych, prowadzi także treningi indywidualne. Wykwalifikowana trenerka personalna - prowadzi treningi outdoorowe oraz organizuje obozy kondycyjne typu boot-camp w Polsce i za granicą. Autorka projektu "Dziewczyńskie Poranki", lokalnej inicjatywy biegowo- treningowej skierowanej do aktywnych kobiet. Współautorka kampanii Watch Your Boobs wspierającej profilaktykę badania piersi w Polsce. Projekt skierowany jest do młodych, aktywnych, świadomych swojego ciała kobiet. Autorka projektu Sweat & Glow studio - cyklu butikowych zajęć dla ciała i ducha, opartych o filozofię wellness. Współautorka szkolenia Sweat Smart z zakresu samodzielnego treningu kobiet.