Idealne książki na wakacje dla każdego czytelnika mogą znaczyć coś innego. Część osób na urlopie lubi sięgać po "stosik wstydu", wciąż odkładane ambitne książki, o których "mówią wszyscy". Inni na plaży lub nad basenem wolą zatopić się w lekkiej jak morska bryza lekturze i wylegują się czytając z zapartym tchem wciągające kryminały, mrożące krew w żyłach thrillery lub emocjonujące romanse. Polecamy najlepsze książki z ostatnich miesięcy, które warto nadrobić podczas wypoczynku.
Spis treści
To nie jest prosta lektura, chociaż dzięki wartkiemu i inteligentnemu sposobowi pisania łatwo się w nią zanurzyć. Opierając się na bogatej dokumentacji Kuciel-Frydryszak opisuje wstrząsające życie kobiet na polskiej wsi, głównie w okresie międzywojnia. W odróżnieniu od powszechnego wyobrażenia tego okresu życie ludzi, ale zwłaszcza kobiet i dzieci, było w tamtych czasach nie tylko trudne, ale również okrutne i często krótkie. Książka, słusznie, stała się sensacją ostatnich miesięcy, a czytelnicy znajdują na jej kartach odzwierciedlenie wspomnień i przeżyć swoich babć i prababć.
Wyświetl ten post na Instagramie
O autobiografii księcia Harry'ego napisano już wiele jeszcze przed publikacją. Dla jednych wynurzenia rozpuszczonego księcia, dla innych szczery obraz przeżyć młodego chłopaka, który po tragicznej śmierci matki musiał zmierzyć się z dorastaniem w świetle reflektorów. Miłośnicy rodziny królewskiej chętnie sięgną po lekturę, aby wyrobić sobie własne zdanie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Cudowna książka na wakacje, która pod względem gatunkowym wymyka się prostym klasyfikacjom. Stanley Tucci, aktor głównie drugoplanowy znany m.in. z „Diabeł ubiera się u Prady” czy „Julia i Julia”, opisuje swoje życie, przede wszystkim w kontekście jedzenia. Urodzony w rodzinie włoskich imigrantów i mieszkający w stanie Nowy Jork Tucci od dzieciństwa przyzwyczajony był do pysznych potraw z Kalabrii i rozmów o jedzeniu. Ta przyjemność towarzyszyła mu również w trakcie pracy na planach filmowych (zarówno gotowanie jak i wyszukiwanie najlepszych restauracji). Przy okazji pisania o jedzeniu (i dzielenia się najlepszymi przepisami) aktor i reżyser opisuje początki kariery, małżeństwo ze zmarłą na raka Kate, a potem kolejną miłość w postaci siostry Emily Blunt, Felicity. Tucci okrasza swoją książkę anegdotkami z życia słynnych znajomych (czytając o Meryl Streep we Francji można pęknąć ze śmiechu). Wszystko opisuje wartkim, żywym językiem (Tucci jest również scenarzystą i reżyserem) i pokazuje swoje życie od tak zwykłej strony, że trudno uwierzyć, że regularnie jada (najpewniej pyszne) posiłki z Ryanem Reynoldem i Blake Lively. Świetna lektura na urlop we Włoszech, trzeba mieć tylko pod ręką zapasy jedzenia.
Wyświetl ten post na Instagramie
W czasach gwałtownego rozwoju wszelakich dziedzin nauki ciężko śledzić wszystkie doniesienia o sensacyjnych odkrycia. Można więc było nawet przeoczyć Nagrodę Nobla z dziedziny chemii dla Jennifer Doudna za tworzenie możliwość edytowania kodu DNA. Co oznacza to odkrycie? M.in. możliwość "zaprojektowania" sobie dziecka z określonymi cechami np. niebieskimi oczyma. To już jest możliwe, a niedługo będzie wykorzystywane jeszcze szerzej. To sensacyjne odkrycie niesie jednak na sobie cały ciężar moralnych i filozoficznych pytań, o których Walter Isaacson pisze z napięciem godnym dobrego thrillera. To świetna książka, która może stać się podstawą frapujących dyskusji nie tylko podczas leniwych letnich obiadów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Temat diet i sposobu odżywiania jest chodliwy i delikatny zarazem. Każdy kto doświadczył efektu jo-jo może o tym zaświadczyć. Kiedy jednak w ciągu miesiąca słyszy się o jednej autorce zarówno w amerykańskim podcaście, jak i podczas branżowych imprez, warto się jej przyjrzeć. Jessie Inchauspe jest francuską biochemiczką, która podczas pracy w skupionym na analizie DNA start-upie w Dolinie Krzemowej odkryła, że wiele chorób cywilizacyjnych wiąże się raczej ze stylem życia niż z genetyką. A konkretnie ze skokami glukozy we krwi. Korzystając z urządzenia do badania glukozy Inchauspe zaczęła sprawdzać jak różne pokarmy wpływają na poziom glukozy. Swoje rezultatu publikuje na profilu "Glucose Goddess" (Glukozowa Bogini), który obserwuje 2,4 mln osób. W książce podsumowuje zarówno swoje doświadczenia, jak i swoich obserwujących, i korzystając z najnowszych badań (zwłaszcza metadanych) wyjaśnia czemu tak się dzieje. Ciekawa lektura nie tylko dla osób zagrożonych cukrzycą, ale wszystkich którzy doświadczają gwałtownych wzrostów i spadków cukru.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zeruya Shalev napisała wciągającą powieść obyczajową o dwóch kobietach, które dzieli kilka dekad, ale łączy jeden mężczyzna. Po śmierci ojca Atara postanawia odszukać jego pierwszą żonę, Rachel, i dowiedzieć się co spowodowało rozstanie pary. W ten sposób otrzymujemy wielowątkową opowieść o życiu Rachel, członkini izraelskiej podziemnej organizacji działającej przed powstaniem Państwa Izrael, a także o współcześnie żyjącej Atarze, której rzeczywistość ukształtowały podjęte przed 70 latami decyzje. Shalev pięknie opisuje związki międzyludzkie, kruche emocje zarówno pomiędzy kobietą i mężczyzną, jak i rodzicami i dziećmi. Drugim wątkiem jest historia Izraela, skomplikowana, krwawa i pełna poświęcenia. „Los” to świetna książka do przeczytania w czasie wakacji, ponieważ ciężko się od niej oderwać.
Nam-Joo Cho zwróciła uwagę czytelników świetną książką „Kim Jiyiung. Urodzona w 1982”. Teraz powraca ze zbiorem opowiadań również zwracającym uwagę na nierówność płci i dyskryminację kobiet w Korei Południowej. W książce „Panna Kim wie” autorka pisze o losach ośmiu Koreanek. Niedoceniana urzędniczka, pisarka zmagająca się z hejtem czy walcząca z mobbingiem uczennica są przykładem losu są bohaterkami często nierównych opowiadań, ale wciągających poprzez opis funkcjonowania koreańskiego społeczeństwa. Natomiast tematyka stereotypizacji kobiet czy gaslighingu jest uniwersalna. Idealna książka dla zainteresowanych kobietami w różnych kulturach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Cormac MacCarthy uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich, zaś jego książki takie jak „Droga” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi” doczekały się świetnych ekranizacji. Jego surowa proza porównywana jest z twórczością Williama Faulknera. Najnowsza i ostatnia książka MacCarthy’ego „Stella Maris”, będąca uzupełnieniem powieści „Pasażer” została wydana w Polsce kilka tygodni po śmieci pisarza. To również jedyna jego książka, którego bohaterką jest kobieta.
To idealna książka na wakacje dla miłośników świetnej prozy, którzy jednak nie boją się zanurzyć w mroczny świat wyobraźni MacCarthy’ego. „The New York Times” opisał książkę jako „niesamowity, niepokojący sen, dostrojony do statystki wszechświata”.
Idealna książka na wakacje all inclusive, do czytania nad basenem. Esther dobiega trzydziestki, mieszka z najlepszymi przyjaciółkami w Londynie i lubi swoją pracę jako organizatorka wydarzeń w muzeum. Kiedy jednak trafia na stary artykuł (w czasopiśmie a la "Cosmopolitan") o 7 typach związku, stwierdza że przerobiła każdy z nich. Czy któryś z nich mógłby być jej prawdziwą miłością? Esther postanawia to sprawdzić, w związku z czym nawiązuje kontakt ze swoimi 7 byłymi partnerami. Książka mocno w typie Bridget Jones, gdyby Bridget miała 20 lat mniej, umawiała się na randki przez Tindera i popierała akcję MeToo. Książka powinna spodobać się również fankom filmu z Ryanem Reynoldem „Na pewno, być może”.
Wyświetl ten post na Instagramie
Inteligentny romans, którym zachwyciła się sama Reese Witherspoon (i poleciła w swoim book clubie). Eva Mercy jest samotną matką i uznaną autorką poczytnych romansów, zaś Shane Hall to wielokrotnie nagradzany powieściopisarz z bagażem dramatycznych osobistych doświadczeń. Kiedy Shane i Eva spotykają się podczas literackiego panelu, odżywają wspomnienia sprzed 15 lat. Obecnie udają, że nic ich nie łączy, ale ich książki są ich sekretnymi listami do siebie. Świetna książka do przyjemnego relaksu.
Kto nie marzy, aby rzucić szarą rzeczywistość i zamieszkać na rajskiej wyspie? Aleksandra Najda-Michałowska od kilku lat mieszka na Bali, zaś życie na pięknej wyspie relacjonuje w mediach społecznościowych. W swojej książce zdradza czym ta niewielka wyspa przyciąga turystów z całego świata szukających duchowego przebudzenia.
Jednak nie tylko egzotyczne podróże mogą budzić emocje. Warto czasami spojrzeć na najbliższe otoczenie z nietypowej strony. Michał Książek, wielokrotnie nagradzany twórca, zabiera nas na spacer po dobrze znanych ulicach. Głównie Warszawy, ale również Łodzi, Gdańska czy Krakowa, gdzie pokazuje ptasie życie ukryte w betonie i nad neonami. Książek nie pisze jednak tylko o ptakach, bo m.in. opisuje z czego składa się miód pszczół latających pod Pałacem Kultury. Książek zachęca, by patrzeć uważniej na świat, którego nie dostrzegamy na co dzień.
Wyjazd w góry powinien być okazją, aby zobaczyć coś więcej niż tylko Krupówki w Zakopanem. Jednak nie każdy z nas jest przyrodnikiem, warto więc sięgnąć po informacje od ekspertów: Pawła Skawińskiego (byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego) oraz Barbary Gawryluk, dziennikarki i autorki książek dla dzieci. Książka obiecuje odpowiedzi na różne dręczące dzieci (i nie tylko) pytania takie jak: Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci. Świetna książka do zabrania na wakacje w górach.
Daria i Marek chcieliby z synkiem pojechać na Malediwy, ale są również zadowoleni z wakacji w Chorwacji. Do czasu. Marek musi nagle poświęcić się pracy nad pilnym projektem. Rozgoryczona Daria zbliża się do sąsiadów z domku obok. Dużo starszy Szwed Johan i jego seksowna żona Vera chcą się zaprzyjaźnić ze znudzoną Polską. Darię fascynuje ich luźny stosunek do życia i widzimy w tym szansę, aby samej nareszcie zaszaleć. W miarę upływu gorących dni na plaży odkrywa jednak, że znajomi z północy nie są tym za kogo się przedstawiają. A prawda może zagrażać bezpieczeństwu całej rodziny. Wojciech Chmielarz jak zwykle świetnie opisuje relacje między ludźmi, a drobne szczegóły przenoszą nas natychmiastowo nad Adriatyk. Końcówka tego kryminału pełna jest zwrotów akcji! Świetny kryminał nie tylko na wakacje w Chorwacji.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zbrodnia w Karkonoszach? Ten region Polski o burzliwej historii świetnie nadaje się na lokalizację kryminału z nazistami w tle. W czasie remontu schroniska w Karkonoszach jego właścicielka zgadza się pojechać na przedstawienie do Jeleniej Góry, na zaproszenie tajemniczego adorator. Kiedy ten się nie pojawia, Justyna wraca do schroniska, aby odkryć złodziei w piwnicy. Czy włamanie ma coś wspólnego z morderstwem, do którego doszło w czasie wojny? "Schronisko" to kolejna część karkonoskiej serii kryminalnej i świetna lektura podczas górskich wędrówek.
Wyświetl ten post na Instagramie
Katarzyna Bonda wraca z ostatnią częścią serii "Wiara - Nadziej - Miłość", opartej na prawdziwych zdarzeniach. Katarzyna Bonda zmieniła imiona i nazwiska bohaterów oraz nazwy miejscowości, w których rozgrywa się akcja, ale większość detali oraz ważnych dla sprawy faktów, które prokuratura przekuła na dowody poszlakowe, jest zgodna z rzeczywistością. W „Miłość pokonuje śmierć” ofiarą jest lokalny przedsiębiorca Radosław Skowron, którego zwłoki znalezione zostały na drugim krańcu Polski. Kto zyskał na jego śmieci? Czemu przed zniknięciem wydziedziczył syna? I co ukrywa jego żona?
Wyświetl ten post na Instagramie
Kryminał dla miłośników "Zaginionej dziewczyny". Megan i Leah, identyczne bliźniaczki, rywalizowały ze sobą od dziecka. Jednak dopiero książka, którą wspólnie napisały o swojej dysfunkcyjnej rodzinie, doprowadziła do prawdziwego rozłamu między nimi. Leah ją wykradła i opublikowała pod swoim nazwiskiem, zdobywając sławę i pieniądze. Mega zdobyła stabilną pracę i kochającego męża, jednak odkrywa, że jej związek nie jest tak idealny jak sądziła, zaś jej bliźniaczka po raz kolejny namąciła w jej życiu. To doprowadza do tragedii, zaś Megan musi nauczyć się jak być Leah. Jej skomplikowane plany utrudnia jednak wybuchająca w Wielkiej Brytanii pandemia. Sprawnie, choć prosto, napisany kryminał spodoba się fanom "Zaginionej dziewczyny" i miłośnikom kilkuosobowej narracji.
Polecamy więcej kryminałów na lato 2023. Oto 11 wciągających książek