Wykorzystywane w produkcji kosmetyków substancje pochodzenia naturalnego nawilżają i odżywiają skórę, oczyszczają ją, zmiękczają i wygładzają. Oto 8 naturalnych składników kosmetyków, które utrzymają cerę dojrzałą w dobrej kondycji i opóźnią zachodzące w niej procesy starzenia.
Najbardziej popularne substancje naturalne wykorzystywane w kosmetologii to pozyskiwana z kory brzozy betulina, olej z pestek winogron, olej jojoba, olej sojowy, ekstrakt z hibiskusa, ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego, nazywany roślinnym retinolem bakuchiol oraz skwalan, który jest wytwarzany z oliwy, trzciny cukrowej, otrębów ryżowych, nasion amarantusa lub kiełków pszenicy.
Ekstrakt z kory brzozy białej jest przede wszystkim źródłem bardzo cennej betuliny, która w kosmetologii wykorzystywana jest przede wszystkim w związku ze swoim działaniem antyoksydacyjnym. Betulina i inne substancje aktywne zawarte w ekstrakcie z kory brzozowej (kwasy fenolowe i katechiny) chronią komórki skóry przed tak zwanym stresem oksydacyjnym, niszcząc reaktywne formy tlenu (wolne rodniki).
Ekstrakt z kory brzozy reguluje także proces syntezy kolagenu i elastyny. Przede wszystkim hamuje rozkładający elastynę enzym (elastazę) i chroni skórę przed utratą sprężystości. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, dzięki któremu skóra jest jędrna i elastyczna.
Olej z pestek winogron zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, flawonoidy, witaminy A i B6, resweratrol, minerały i lecytynę. Jest też bogatym źródłem witaminy E zwanej witaminą młodości. Olej z pestek winogron przede wszystkim działa antyoksydacyjne, chroniąc skórę przed przyspieszającym jej starzenie się wolnymi rodnikami.
Ponadto olej z pestek winogron ma właściwości łagodzące, przyspiesza regenerację naskórka, poprawia elastyczność i sprężystość skóry, zapobiega jej odwodnieniu, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną, działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie oraz reguluje produkcję sebum.
Otrzymywany z nasion krzewu jojoba olej składa się głównie z nasyconych i nienasyconych alkoholi i kwasów tłuszczowych. Olej jojoba zawiera również witaminy A, E i F, a także skwalen i fitosterole. Działa antyoksydacyjnie, opóźniając starzenie się skóry i chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.
Olej jojoba zmiękcza skórę, zmniejsza wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu zaskórników, a także działa odżywczo i – pośrednio – nawilżająco. Tworząc na skórze półtłusty film, zapobiega bowiem także odparowywaniu z niej wody.
Wytwarzany z nasion soi zwyczajnej olej sojowy to przede wszystkim cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, flawonoidów, lecytyny, fitosteroli oraz witaminy E. Jego walory regeneracyjne i przeciwstarzeniowe skutecznie odpowiadają na potrzeby skóry dojrzałej i odwodnionej, która wymaga odpowiedniego odżywienia i właściwego poziomu nawilżenia. Ponadto wśród właściwości oleju wskazuje się na: udział w odbudowie naturalnej bariery ochronnej skóry, nawet w przypadku mocno zniszczonej i wysuszonej cery, właściwości wygładzające i ujędrniające oraz właściwości przeciwrodnikowe, dzięki czemu może się przyczyniać do redukcji blizn i przebarwień [14].
Ekstrakt z hibiskusa jest bogaty w antocyjany, polifenole i flawonoidy. Te antyoksydanty chronią skórę przed wywoływanym przez czynniki środowiskowe stresem oksydacyjnym i tym samym przedłużają jej młodość.
Ekstrakt z hibiskusa zawiera też witaminę C, dzięki czemu wzmacnia naczynia krwionośne w skórze i zmniejsza jej zaczerwienienie, a także wyrównuje jej koloryt i przywraca jej blask. Obecność witaminy C w tym ekstrakcie powoduje również, że działa on na skórę ujędrniająco i zmiękczająco.
Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego zawiera duże ilości flawonoidów oraz terpenoidów, które zapewniają mu silne właściwości przeciwutleniające. Ale na opóźnianiu starzenia się skóry działanie tego ekstraktu się nie kończy! Ekstrakt z liści miłorzębu łagodzi bowiem także stany zapalne.
Innym istotnym działaniem ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego jest wzmacnianie naczyń krwionośnych i wpływanie na mikrokrążenie skórne. Dzięki temu, kosmetyki z tym ekstraktem zmniejszają zaczerwienienie skóry oraz przyczyniają się do jej lepszego dotlenienia i odżywienia.
Skwalan jest przede wszystkim przeciwutleniaczem, który – neutralizując wolne rodniki – opóźnia starzenie się skóry. Zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez czynniki środowiskowe (np. promieniowanie UV), a także wzmacnia naturalną barierę lipidową cery, tym samym pomagając w utrzymaniu jej prawidłowego nawilżenia.
Skwalan łagodzi również podrażnienia i stany zapalne oraz działa antybakteyjnie. Dzięki niemu skóra staje się bardziej miękka i elastyczna, a zmarszczki stają się mniej widoczne.
Bakuchiol jest jest często nazywany "roślinnym retinolem" lub "retinoidem botanicznym", bo – chociaż ma zupełnie inną strukturę chemiczną – działaniem bardzo przypomina witaminę A. Ta pozyskiwana z Psoralei corylifolii i Otholobium pubescens, tak jak retinol, jest polecana osobom z trądzikiem i cerą dojrzałą.
Działa wolniej i słabiej niż retinol, ale za to nie powoduję przykrych skutków ubocznych takich jak podrażnienie czy przesuszenie skóry. Zmniejsza widoczność zmarszczek i poprawia strukturę skóry, redukuje przebarwienia i ujednolica koloryt cery. Ponadto, stymulując produkcję kolagenu, przyczynia się do ujędrnienia skóry, a działając aktyoksydacyjnie, opóźnia jej starzenie się.