Relacje

Pokochaj siebie, a pokochasz innych

Pokochaj siebie, a pokochasz innych
Fot. iStock

Relacje z otoczeniem, środowiskiem i bliskimi nam ludźmi budujemy na tym, co mamy w sobie. Oznacza to, że każda z istniejących w naszym życiu zależności jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w nas samych. Budują ją te same wartości, te same uczucia i wewnętrzne siły, na które na szczęście w dużej mierze mamy wpływ.

 1. Zaakceptuj swoje wady
  Każda z nas jakieś ma, bo nikt nie jest idealny. Zamiast załamywać się z powodu tego, że masz za krótkie nogi, za duży nos lub odstające uszy, spójrz na swoje atuty. Jeśli nie możesz ich znaleźć, poproś o szczerą opinię przyjaciółkę albo inną bliską osobę, która pomoże ci odkryć coś, czego do tej pory nie widziałaś. Zaakceptowanie wad pomoże ci zwiększyć pewność siebie.
 2. Pamiętaj o szacunku
  Nie chodzi tu jedynie o respekt wobec innych, ale również wobec siebie. Zamiast stawać przed lustrem i krytykować swój wygląd lub charakter, zacznij wymieniać swoje atuty. Na początku nie będzie łatwo przyznać, że jesteś ambitna albo pracowita, ale takie regularne powtarzanie na głos twoich mocnych stron pomoże ci w nie uwierzyć. Szanuj innych, ale także samą siebie, a twoje życie będzie znacznie lepsze.
 3. Zaryzykuj
  Strach drzemie w każdej z nas i często staje się idealną pożywką dla krytyki wobec samej siebie. Jeśli zarzucasz sobie, że jesteś tchórzem, przełam swój strach, a już więcej nie będziesz mogła się za to skrytykować. Najlepiej zrób to od razu. Boisz się poprosić szefa o awans? Przygotuj solidne argumenty i umów się z nim na rozmowę. Zawsze chciałaś zmienić kolor włosów? Jeszcze dziś umów się do fryzjera. Takie małe zmiany pomogą ci polubić samą siebie.
 4. Zrób coś dobrego dla innych
  Często wmawiamy sobie, że nie możemy pomóc innym, bo przecież nic nie mamy, a to nieprawda. Pomoc to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czyny. Wystarczy, że podczas zakupów przepuścisz w kolejce do kasy osobę, której się spieszy. Dobry uczynek to także pomoc drugiej osobie w zaniesieniu zakupów do mieszkania czy wyprowadzenie psa sąsiadki, która musiała dłużej zostać w pracy. Kilka drobnych gestów pomoże ci uszczęśliwić innych, ale da dużo radości także tobie.
 5. Miej w sobie miłość
  Nie tylko dla innych, ale również dla świata. Doceniaj to, co masz, korzystaj z życia, zwracaj uwagę na drobiazgi – słoneczny dzień czy uśmiech obcej osoby w zatłoczonym autobusie. Zobaczysz, że twoje życie stanie się lepsze.

Nie ma jednej skutecznej metody, która pomoże ci pokochać siebie. Nie stanie się to także z dnia na dzień. Musisz być cierpliwa i sama chcieć tej zmiany, a kiedy już ci się to uda, z pewnością zauważysz, że świat wokół ciebie nagle wypiękniał.

Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również