Chcesz być wege, ale nie wiesz, jak przyrządzać smaczne posiłki? Oto proste przepisy wegetariańskie dla początkujących. Ich bazą są strączki, sezonowe warzywa i produkty zbożowe, a ton nadają rozgrzewające, aromatyczne przyprawy.
Spis treści
Oto szybkie i proste przepisy wegetariańskie dla początkujących: pyszne, pożywne, energetyczne. Pachnące imbirem, curry, czosnkiem, kminem. Dla każdego, kto chce ograniczyć mięso w diecie lub je wykluczyć. Nie przejmuj się, jeśli brakuje ci jakiegoś składnika, improwizuj, zastąp go innym. A przepisy niech będą dla ciebie inspiracją!
To pyszne i proste danie wegetariańskie danie zrobisz w kwadrans, jeśli tylko posiadasz w swoich zapasach puszki z pomidorami i ciecierzycą. Masz problem z kiszonymi cytrynami? Zrezygnuj z nich albo dodaj skórkę otartą z niewoskowanej cytryny.
Składniki na 4 porcje:
Do podania
Przygotowanie:
Na dużą patelnię wlej trochę oliwy, dodaj cebulę i smaż 5 minut na średnim ogniu. Dołóż czosnek, łodygi jarmużu (liście później) oraz kurkumę i smaż 2 minuty.
Kiszoną cytrynę przekrój na pół, usuń i wyrzuć miąższ, a skórkę drobno posiekaj. Dodaj ją do patelni wraz z pomidorami oraz ciecierzycą, razem z zalewą. Jeśli masz ciecierzycę ze słoika, dolej 150 ml wody.
Duś około 10 minut, aż sos zgęstnieje. Dodaj zachowane liście jarmużu i podgrzewaj jeszcze kilka minut, aż zmiękną. Spróbuj i dopraw do smaku solą i pieprzem (ciecierzyca ze słoika jest zwykle dobrze doprawiona, więc trzeba najpierw spróbować). Wmieszaj większość natki pietruszki. Połącz w misce jogurt z harissą i podaj z duszoną ciecierzycą, strużką tahini, pozostałą natką pietruszki i ciepłymi podpłomykami.
To cały posiłek na jednej patelni – wszystko na co mam ochotę w mroźny powszedni wieczór. Trudno o coś bardziej kojącego. Zamiast jarmużu można dać inną zieleninę - mówi autorka przepisu Anna Jones.
Przepisy wegetariańskie dla początkujących nie mogą być czasochłonne. Tę zupę zrobisz w niespełna pół godziny. Równie smaczna jest odgrzewana.
Składniki na 4 porcje:
Przygotowanie:
Wlej olej do średniego rondla i rozgrzej na dość dużym ogniu. Wrzuć cebulę i smaż 8 minut, często mieszając, aż zmięknie i się zrumieni. Dodaj curry w proszku, płatki chili, czosnek i imbir. Smaż 2 minuty, ciągle mieszając. Wsyp soczewicę i smaż minutę, mieszając. Dodaj pomidory, posiekane łodygi kolendry, 600 ml wody, 1 łyżeczkę soli i sporo pieprzu.
Wlej mleko kokosowe do miski i lekko ubij, aż będzie gładkie i gęste. Odlej 4 łyżki (będą potrzebne przy podaniu), a resztę wlej do garnka. Gdy zupa się zagotuje, zmniejsz płomień i gotuj 25 minut, aż soczewica zmięknie, ale zachowa kształt. Jeśli zupa jest za gęsta, dolej trochę wody (100–150 ml).
Nałóż do czterech misek, skrop resztą mleka kokosowego, posyp kolendrą i podaj.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przepis pochodzi z książki „Ottolenghi. PROSTO ” Yotam Ottolenghi, Wydawnictwo Filo, 2018
Tutaj dodatkiem białkowym jest fasola. Jarmuż można zastąpić szpinakiem lub inną zieleniną.
Składniki na 4-6 porcji:
Do podania
Przygotowanie:
Na średnim ogniu postaw dużą patelnię, która pomieści komosę i ma pokrywkę. Wlej trochę oliwy, dodaj kmin oraz czosnek i podsmaż przez 2 minuty, aż czosnek zacznie się rumienić. Dosyp komosę i praż 2 minuty, po czym zalej ją 500 ml wrzątku, dopraw połową łyżeczki soli morskiej, a następnie zmniejsz płomień i gotuj 8 minut pod przykryciem.
W tym czasie otrzyj do miski skórkę limonki, po czym wyciśnij sok, dodaj dymki, jalapeño oraz większość posiekanej kolendry. Gdy komosa się ugotuje, posyp ją odsączoną czarną fasolą i ponownie przykryj. Duś 2 minuty, po czym rozłóż na fasoli jarmuż lub inną zieleninę, przykryj i podgrzewaj jeszcze 2 minuty, by zblanszować liście.
Pokrojone pomidory włóż do miseczki i dopraw łyżką limonkowej mieszaniny oraz dużą szczyptą soli i dobrze wymieszaj. Zajrzyj do komosy z fasolą i zieleniną – gdy wchłonie wodę i zmięknie, z każdego ziarenka powinny wysunąć się zarodki.
Przemieszaj potrawę widelcem, dopraw limonkową mieszaniną, po czym posyp pokruszoną fetą (jeśli chcesz), pestkami dyni i resztą kolendry. Podaj pilaw w miskach z dodatkiem pomidorów.
Kolejny prosty przepis wegetariański dla początkujących? Katsu w wersji wege! Cóż to takiego? Katsu to popularne japońskie danie, w którym w roli głównej występuje panierowany sznycel z kurczaka. My proponujemy zastąpić go tofu.
Składniki na 2 porcje:
Przygotowanie:
Rozgrzej oleju na patelni, wrzuć posiekaną cebulę. Po kilku minutach dodaj rozgnieciony czosnek, starty imbir, pokrojoną w plastry marchew. Smaż przez 5 minut, a następnie dodaj curry, garam masala, syrop klonowy, sos sojowy, przecier pomidorowy i wywar warzywny. Gotuj na wolnym ogniu przez 10-15 minut.
Przełóż do blendera i zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Wlej sos na patelnię, jeśli chcesz, by był rzadszy, dodaj trochę wody.
Mąkę, mleko i bułkę tartą umieść w trzech miseczkach. Pokrój tofu na prostokąty. Posól, popieprz, obtocz w mące, potem w mleku, na końcu w tartej bułce. Na drugiej patelni rozgrzej 2-3 łyżki oleju. Włóż tofu i smaż z każdej strony przez kilka minut, aż się zarumieni. Odsącz z tłuszczu na papierze kuchennym. Pokrój tofu, podawaj z ryżem i przygotowanym sosem curry.
Wyświetl ten post na Instagramie