Nie wiem, czy pojadę w tym roku do Włoch (choć miałam już kupione bilety). Na razie będę wspominać i marzyć o południowym słońcu i morskiej bryzie. Wybiorę się za to w podróż… do kuchni i spróbuję odtworzyć włoskie smaki. Dziś proste, aromatyczne dania z południa. Idealne na przekąskę na tarasie.
Drożdżowe bułeczki o śródziemnomorskim aromacie. Specjalność z Lecce, miasta znajdującego się na obcasie włoskiego buta.
Składniki:
1 kg semoliny
20 g świeżych drożdży
200 g oliwek bez pestek
700 g pomidorków – świeżych lub z puszki
5 niedużych cebul
oliwa, sól, oregano, ostra papryka - ile lubisz
Pokrojone cebule zeszklij na patelni. Jeśli lubisz pikantne smaki, możesz dorzucić do niej ostrą papryczkę. Dołóż oliwki i pokrojone w kostkę pomidorki. Duś na małym ogniu, aż płyn z pomidorów odparuje. Odstaw do przestudzenia.
Do zimnego sosu dodaj mąkę i drożdże rozpuszczone wcześniej w 1/2 szklanki letniej wody. Dodaj sól, oliwę i wyrabiaj ciasto. Gdy uzyska jednolitą konsystencję, odstaw do wyrośnięcia na ok. 2 godziny.
Formuj małe, płaskie bułeczki, otocz każdą w mące i poukładaj na blasze (możesz wyłożyć ją papierem do pieczenia). Piecz przez 20 minut w temp. 200 st C. Najsmaczniejsze są jeszcze ciepłe!
Wyświetl ten post na Instagramie.
„Pierożki” o smaku pizzy. Podobno najsmaczniejsze dostaniesz w Monte Sant’Angelo na Półwyspie Gargano.
Ciasto:
500 g mąki
10 g świeżych drożdży
300 ml letniej wody
łyżka oliwy
płaska łyżeczka cukru
łyżeczka soli
Nadzienie:
200 g mozzarelli
puszka lub kartonik przecieru pomidorowego
sól, pieprz, oregano do smaku
Drożdże wymieszaj z wodą i cukrem. Do miski wsyp mąkę, dodaj rozpuszczone drożdże, oliwę i sól. Wyrabiaj, aż ciasto będzie jednolite i elastyczne. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1-2 godziny (ciasto powinno podwoić objętość). Gdy ciasto wyrośnie, zagnieć je delikatnie. Formuj niewielki kulki, ułóż je na blasze i pozwól im wyrastać jeszcze przez 20-30 minut. W międzyczasie przygotuj nadzienie: pokrój w kostkę mozzarellę, wymieszaj ją z sosem pomidorowym, dopraw do smaku.
Na podsypanej mąką stolnicy wałkuj ciasto na dość cienkie placuszki. Na każdy nakładaj farsz i sklejaj jak pierogi (żeby mieć pewność, że się nie rozkleją, możesz docisnąć brzegi widelcem). Smaż na głębokim tłuszczu przez ok. 4 minuty, po wyjęciu odsącz na papierze. Jeśli chcesz, by twoje panzerotti były zdrowsze, możesz je upiec – potrzebują ok. 20 minut w temperaturze 200 st C. Będą złociste, jeśli przed pieczeniem posmarujesz je rozmąconym jajkiem lub olejem.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Włoskie „obwarzanki”. Robi się je na różne sposoby: na słono, z aromatycznymi przyprawami lub na słodko. Dla łasuchów – polewane lukrem.
Składniki:
500 g mąki
200 ml oleju słonecznikowego
200 ml białego wina
2 łyżki cukru
1 opakowanie suszonych drożdży
Do miski wlej wino, olej, dodaj cukier i drożdże. Stopniowo dodawaj mąkę i mieszaj, aż ciasto uzyska jednolitą konsystencję (pod koniec, gdy będzie już gęste, wyrabiaj je dłońmi). Odrywaj po kawałku ciasta i formuj z niego wałeczki. Sklejaj końce, żeby powstały małe obwarzanki. Jeśli chcesz, możesz obtoczyć je w cukrze.
Piecz przez 40 min. w temperaturze 170 st. C.
Wyświetl ten post na Instagramie.