Dziś wieczór zaplanujcie przed telewizorami. Na Netflixie czeka piękny, kobiecy film "Chłopaki na bok". To opowieść o tym, jak w najtrudniejszych momentach pomaga przyjaźń i jak zupełnie obcy ludzie mogą stać się naszą rodziną z wyboru. Mądre kobiece kino!
"Chłopaki na bok" (Boys on the Side) opowiada historię trzech kobiet: Jane (Whoopi Goldberg), Robin (Mary-Louise Parker) i Holly (Drew Barrymore), które wyruszają we wspólną podróż przez Stany Zjednoczone. Każda z nich niesie ze sobą bagaż doświadczeń, a ich spotkanie staje się początkiem głębokiej przyjaźni, która pomaga im zmierzyć się z przeszłością i odnaleźć nowe znaczenie życia.
Jane to charyzmatyczna piosenkarka z Nowego Jorku, która po rozstaniu z partnerką postanawia zmienić swoje życie. Z kolei Robin, agentka nieruchomości, zmaga się z poważną chorobą i szuka towarzyszki podróży do Kalifornii. Holly, młoda kobieta uciekająca przed przemocą domową, dołącza do nich w Pittsburgu. Jak to zwykle w pięknych opowieściach bywa, wspólna podróż staje się dla nich okazją do zbudowania silnych więzi, które przekształcają się w siostrzaną relację.
Aktorstwo w filmie "Chłopaki na bok" to prawdziwa rozkosz dla widza. Whoopi Goldberg w roli Jane ma mnóstwo subtelności. Jej postać jest silna, ale i pełna empatii. Mary-Louise Parker jako Robin wnosi do filmu głębię emocjonalną, a urocza Drew Barrymore jako Holly dodaje lekkości i humoru, równoważąc dramatyczne wątki. Uwielbiam też muzykę: ścieżka dźwiękowa filmu składa się z utworów wykonywanych przez fantastyczne kobiety, takie jak Annie Lennox czy Dolores z The Cranberries.
To piękny, poruszający serce film drogi. I tu staje w konkury z najwybitniejszymi opowieściami tego gatunku. Moim ulubionym od lat jest "Thelma i Louise" Ridleya Scott czyli ikoniczna opowieść o kobiecej przyjaźni i ucieczce od codzienności. Film stał się symbolem wolności, buntu i siły kobiet. Podobnie jak "Wszystko za życie" Seana Penna, który stał się opowieścią o wolności, poszukiwaniu tożsamości i trudnych wyborach i "Rain Man" Barry`ego Levinsona, opowiadający o podróży dwóch braci, aroganckiego biznesmena oraz mężczyzny z autyzmem (w tej roli nagrodzony Oscarem Dustin Hoffman). Ta droga tworzy między nimi więź, która zmienia ich obu.
Bohaterki filmu "Chłopaki na bok" popełniły błąd i wyruszają w podróż, która pomaga im odnaleźć poczucie przynależności i przyjaźni i która staje się podróż – metaforą drogi do samopoznania i akceptacji. Tu przemoc domowa, choroba, śmierć i akceptacja własnej tożsamości stają się początkiem zmiany i pięknej rozmowy na całe życie. Siła kobiecej przyjaźni staje się centralnym motywem, ukazując, jak wsparcie i zrozumienie mogą pomóc przetrwać najtrudniejsze chwile. To opowieść, która mimo upływu lat pozostaje aktualna i poruszająca. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ceni sobie kino poruszające ważne tematy społeczne, ukazane przez pryzmat ludzkich emocji i relacji. My, kobiety, potrzebujemy takich filmów.