Danica McKellar to chodzący dowód na to, że dość frywolną karierę aktorską i życie celebrytki można z powodzeniem łączyć z uczeniem matematyki.
Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że rola Gwendolyn "Winnie" Cooper w kultowym serialu "Cudowne lata" była dla Danicy McKellar w równym stopniu przekleństwem i zbawieniem.
Granie przez pięć lat i sześć sezonów ukochanej Kevina Arnolda zapewniało jej popularność i może nie spektakularną, ale dość stabilną karierę w Hollywood.
View this post on Instagram
Równocześnie, Danica McKellar jest przede wszystkim kojarzona z tą rolą. Tymczasem, zarówno zawodowo, jak i prywatnie McKellar to postać dużo ciekawsza niż Winnie Cooper.
View this post on Instagram
Kiedy Danica miała 7 lat jej rodzina przeprowadziła się z San Diego do Los Angeles. W tym samym roku mama zapisała ją na zajęcia dla dzieci w prestiżowej szkole aktorskiej Lee Strasberg Theatre and Film Institute.
McKellar miała 13 lat, kiedy dostała rolę w osadzonym na przełomie lat 60. i 70. serialu "Cudowne lata". Przez następne 5 lat (od 1988 do 1993 roku) Danica grała Winnie Cooper i dorastała na oczach milionów widzów.
"Cudowne lata" okazały się wielkim sukcesem. Serial został obsypany nagrodami, a aktorzy grający główne role – Fred Savege, Josh Saviano i Danica McKellar – w ekspresowym tempie zdobyli ogromną popularność.
Ale Danice nie dane było być typową dziecięcą gwiazdą. W jednym z wywiadów wspomina na przykład, że najtrudniejsze dla niej w tamtym okresie było łączenie pracy na planie "Cudownych lat" z nauką.
View this post on Instagram
O to, by życie McKellar, pomimo jej nowo zdobytej popularności było jak najbardziej normalne, zadbali jej rodzice – matka będąca gospodynią domową i ojciec zajmujący się handlem nieruchomościami.
Oni nigdy nie przywiązywali zbyt dużej wagi do mojej kariery aktorskiej – mówi McKellar w rozmowie z dziennikarzami Fox News. – To była tylko zabawa, fajna rzecz, którą robiłam. Ale moja rodzina, zdrowie i edukacja były na pierwszym miejscu. Zawsze. Co do tego nigdy nie było żadnych wątpliwości. Kiedy wracałam do domu, miałam swoje obowiązki i byłam zwykłym dzieciakiem. I to sprawiło, że mocno stąpałam po ziemi i nie traciłam kontaktu z tym, co było moją prawdziwą wartością.
Kiedy w 1993 roku emitowano finałowy odcinek 6. sezonu "Cudownych lat" i oficjalnie zakończono serię, Danica McKellar postanowiła zrobić sobie przerwę od aktorstwa i rozpocząć studia.
Każde dziecko, które grało w popularnym serialu wie, że kiedy serial się skończy, następuje trudny okres, kiedy odczuwa się dużą niepewność. Jest się tak bardzo kojarzonym z tą jedną rolą, że kiedy to się kończy, zastanawiasz się, kim innym mogę być – tłumaczy Danica w progamie "The Secret Life of Scientists and Engineers" ("Sekretne życie naukowców i inżynierów"). – Ja poszłam wtedy na studia na Uniwersytecie Kalifornijskim z myślą, że rozpoczynam nowy rozdział życia.
Rzeczywistość trochę rozminęła się z wyobrażeniami McKellar, którą inni studenci powitali na kampusie pytaniami: "Winnie, gdzie jest Kevin?".
Danica McKellar miała studiować filmoznawstwo, ale postanowiła zapisać się także na zajęcia z matematyki. Zrobiła to, chociaż bała się, że sobie nie poradzi. Wszystko zmieniło się, kiedy zdobyła najwyższą ilość punktów na egzaminie z rachunku różniczkowego.
McKellar była najlepszą spośród 160 studentów przystępujących do egzaminu z rachunku wielu zmiennych. Prowadzący zajęcia profesor powiedział jej wtedy: "Masz talent do matematyki. Powinnaś ją studiować". Danica uwierzyła w jego słowa dopiero jakiś czas później, kiedy zaczepiła ją inny student:
On poklepał mnie po ramieniu i zapytał "Czy ty jesteś tą dziewczyną...?" A to pytanie zawsze kończyło się "z telewizji?" lub "która grała Winnie?". Ale on zapytał: "Czy ty jesteś tą dziewczyną, która zdobyła najwięcej punktów na egzaminie z rachunku wielu zmiennych?" – wspomina Danica McKellar.
Pytanie tego chłopaka dało McKellar odwagę, by skoncentrować się na studiowaniu matematyki. Danica dawała korki z rachunku różniczkowego innym studentom, była współautorką pracy badawczej udowadniającej nowe twierdzenie, które – uwaga! – zostało nazwane nazwiskiem jej i trzech innych badaczy.
Odkryłam, że mogę być mądra, zdolna i wartościowa dzięki czemuś, co nie ma żadnego związku z Hollywood – mówi o studiowaniu matematyki McKellar.
Ostatecznie, Danica McKellar ukończyła studia matematyczne w wyróżnieniem na Uniwersytecie Kalofornijskim, a następnie uzyskała doktorat na University of Chicago.
W kolejnych latach McKellar częściowo powróciła do Hollywood. Grała – głównie epizody – w filmach i serialach, dubingowała kreskówki i gry komputerowe. Pojawiała się w programach telewizyjnych i wzięła udział w amerykańskiej edycji "Tańca z gwiazdami". Równocześnie nie porzuciła całkowicie swojego matematycznego talentu, tylko wykorzystała go w dość zaskakujący sposób.
View this post on Instagram
Danica McKellar napisała 11 książek o matematyce dla dzieci i młodzieży. Z ich pomocą, McKellar chce rozkochać swoich czytelników w liczbach, podpowiada, jak skutecznie uczyć się matematyki, jak radzić sobie z geometrą i algebrą.
Książki Danicy, od wydania pierwszej z nich w 2007 roku, sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, a trzy z nich trafiły na listę bestsellerów magazynu "Times".
W 2009 roku, w wieku 34 lat, Danica McKellar wyszła za mąż za kompozytora muzyki filmowej i telewizyjnej, Mike'a Vertę. Para spotykała się od 2001 roku.
View this post on Instagram
Trzy lata po ślubie i dwa lata po narodzinach syna, Draco, Danica McKellar rozwiodła się ze swoim pierwszym mężem. W opublikowanym niedługo po ich rozstaniu oświadczeniu, napisała:
Koniec małżeństwa musi być jednym z najsmutniejszych ludzkich doświadczeń – słyszałam, że od bólu, który się wtedy odczuwa, silniejszy jest tylko ten, którego doświadcza się po śmierci kogoś z rodziny, i tak chyba faktycznie jest. Ale jestem wdzięczna, że moja relacja z moim eksem, Mike'iem Vertą, była tylko i wyłącznie przyjazna, i wydaje się, że proces (rozstawania się) będzie tak łagodny, jak miałam nadzieję. Oboje jesteśmy totalnie zakochani w naszym małym chłopcu i wierzymy, że to jest dla niego najlepsze.
Swojego drugiego męża, prawnika Scott Sveslosky'ego, McKellar poznała przez wspólnych przyjaciół. Przedstawili go jej rodzice chłopca, z którym jej syn chodził do szkoły. Ich pierwszą randkę poprzedziło kilka rozmów telefonicznych, a już podczas czwartego spotkania wyznali sobie miłość.
On jest świetnym partnerem – słodki, wspierającym, kochającym. Każde z nas wniosło do tego małżeństwa dziecko – on syna Huntera, a ja mojego syna, Draco – opowiedziała dziennikarzowi "Closer Weekly" Danica. – Wychowujemy ich razem. Obserwujemy, jak rozwija się ich przyjaźń, jak się ze sobą bawią i mają z tego mnóstwo radości. To błogosławieństwo!
View this post on Instagram
Para pobrała się na Hawajach w 2014 roku, a po kilku latach wspólnego życia w Los Angeles zdecydowała się na przeprowadzkę na wieś do stanu Tennessee.
View this post on Instagram