Frida Kahlo, Yayoi Kusama, Mary Edmonia Lewis, czy Eva Hesse. To tylko kilka niezwykłych kobiet, których twórczość ma ogromny wpływ na rzeczywistość, bez względu na epokę. Przypominamy cytaty 8 artystek i pionierek, których odwaga, mądrość i siła inspirują do dziś.
Frida Kahlo była meksykańską malarką znaną z autoportretów. W swoich dziełach przedstawiała tabu swojej epoki. Negowała w ten sposób patriarchat, który przekształcił kobiety w istoty zależne od mężczyzn, odpowiedzialne głównie za dbanie o dom i przypisane do konkretnych ról społecznych – matek i żon. Oprócz portretów, Frida Kahlo uwieczniała w swoich pracach symboliczne elementy kultury i tradycji meksykańskiej. "Nie maluję snów ani koszmarów, maluję własną rzeczywistość"- powiedziała artystka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
O Lornie Simpson po raz pierwszy zrobiło się głośno w latach 80. Jej wielkoformatowe prace fotograficzne z tekstem rzuciły wyzwanie konwencjonalnym poglądom na rasę, płeć, kulturę, historię i tożsamość. Od tego czasu, Lorna Simpson nadal w swoich pracach bada relacje i przekonania, które pokutują we współczesnej Ameryce. "Zawsze robiłam dokładnie to, co chciałam, niezależnie od tego, co się działo wokół mnie" - powiedziała artystka w wywiadzie dla BOMB Magazine. "Trzymałam się tej zasady w swojej twórczości i w rezultacie jestem znacznie szczęśliwszą osobą."
Wyświetl ten post na Instagramie.
Yayoi Kusama wywarła ogromny wpływ na ruchy pop-artu, feminizmu i minimalizmu. Japońska rzeźbiarka zajmuje się także malarstwem, pisaniem, jest aktywistką polityczna i performerką awangardową. Swoimi wizjonerskimi instalacjami zachwyca widzów, którzy mają okazję doświadczyć jej dzieł na wystawach. Kusama jest także uważana za jedną z najważniejszych żyjących artystek współćzesnych. "Wszystkie moje prace to kroki na mojej drodze, walka o prawdę, którą prowadziłam za pomocą pióra, płótna i materiałów" – stwierdziła Kusama.
Wyświetl ten post na Instagramie.
"Matka amerykańskiego modernizmu" – tak mówi się o Georgii O’Keeffe do dziś. Amerykańska malarka specjalizowała się w malowaniu kwiatów, muszli skał, nieba i krajobrazów miast, z których tworzył surrealistyczne kompozycje. "Byłam absolutnie przerażona w każdej chwili mojego życia i nigdy nie pozwoliłam, aby powstrzymało mnie to przed zrobieniem jakiejkolwiek rzeczy, którą chciałam zrobić" – powiedziała o swoim życiu O’Keeffe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Beatrix Potter była pionierką o wielu talentach. Angielka była uznaną ilustratorką, przyrodnikiem, autorką opowieści dla dzieci i konserwatorką, która wywarła ogromny wpływ na świat sztuki dla dzieci. Jej "Opowieść o króliczku Piotrusiu” to pozycja, która zachwyca dzieci i dorosłych do dziś. Jej rada dotycząca pracy brzmiała: „Uwierz, że istnieje wielka siła, która po cichu działa i czuwa nad Tobą. Pracuj i nie przejmuj się resztą”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Mary Edmonia Lewis była pierwszą kobietą pochodzenia afroamerykańskiego i indiańskiego, która została uznaną rzeźbiarką w świecie sztuk. Zasłynęła z neoklasycznego stylu w uwiecznianiu rdzennych Amerykanów i Afroamerykanów. Większość swojego życia spędziła w Rzymie, gdzie stworzyła swoje najważniejsze dzieła: "Na zawsze wolni", "Śmierć Kleopatry", czy "Małżeństwo Hiawathy". "Myślałam o ponownym powrocie do dzikiego życia, ale moja miłość do rzeźby tego zabrania" – mówiła rzeźbiarka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Eva Hesse byłą amerykańską rzeźbiarką i malarką. W historii sztuki zapisała się jako pionierka, ponieważ pomogła zapoczątkować nurt postminimalizmu. Jej dzieła charakteryzowały się wykorzystaniem plastiku, lateksu i włókna szklanego. Za pomocą bardzo prostych i oszczędnych materiałów, Hesse przedstawiała w swoich dziełach szeroki wachlarz tematów emocjonalnych. "W mojej wewnętrznej duszy sztuka i życie są nierozłączne" – mówiła o swojej twórczości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
"Od pierwszej chwili obchodziłam się z obiektywem z czułością i zapałem" – tak o swojej sztuce mówiła Julia Margaret Cameron. Angielska artystka wywarła ogromny wpływ na współczesną fotografie, pomimo, że wówczas nie była doceniana. Fotografka w innowacyjne sposób używała miękkiej ostrości i wypracowała swoją autorską estetykę. W ten sposób uchwyciła portrety wielu XIX-wiecznych celebrytów. Swoją fotograficzną karierę rozpoczęła a wieku 48 lat. Czyżby Annie Leibovitz swojej epoki?
Wyświetl ten post na Instagramie.