Bullet Journal to połączenie kalendarza, plannera i pamiętnika. Korzystając z niego nie tylko organizujemy sobie dni, tygodnie i miesiące, ale też wyznaczamy życiowe cele i monitorujemy ich realizację.
Bullet Journal to zdecydowanie więcej niż tylko kalendarz. Z jego pomocą możemy dokładnie zaplanować swoje działania i twórczo się "wyżyć". Z nim pod ręką łatwiej jest też wytrwać w noworocznych postanowieniach, poradzić sobie z prokrastynacją, brakiem motywacji i nadmiarem obowiązków.
Bullet Journal nie tylko pomaga nam odpowiedzieć sobie na pytanie: "Co mam jeszcze do zrobienia?". Zachęca nas także do zastanowienia się, dlaczego mam się tym czymś zająć i czy naprawdę tego chcę. Metoda BuJo (skrót od "Bullet Journal") okazała się tak skutecznym sojusznikiem w organizowaniu życia, że korzystają z niej na co dzień tysiące ludzi na całym świecie, a jej zasady przetłumaczono na ponad 20 języków.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Twórcą metody BuJo jest Ryder Carroll - projektant cyfrowy mieszkający w Nowym Jorku. W dzieciństwie u Carrolla zdiagnozowano zaburzenie koncentracji uwagi bez nadpobudliwości ruchowej (ADD, Attention Deficit Disorder) - schorzenie będące odmianą ADHD. Zaburzenie to, jak wyjaśnia sam Ryder Carroll, objawiało się u niego równoczesną koncentracją na wielu różnych zadaniach, które w rzeczywistości uniemożliwiało mu wykonanie któregokolwiek z nich.
Osoby z ADD mają problemy ze skupieniem się na wykonywanej pracy, nie zwracają uwagi na szczegóły, są niecierpliwe, mają tak zwany słomiany zapał i notorycznie odkładają wszystko na później. Żeby efektywnie funkcjonować, uczyć się i pracować, Ryder Carroll opracował metodę organizacji czasu, długofalowego planowania i ustalania priorytetów. Okazała się ona tak skuteczna w porządkowaniu życia (i to nie tylko u osób z ADD), że Carroll zdecydował się ją upowszechnić i... spieniężyć.
Ryder Carroll napisał książkę, w której szczegółowo omówił swoją metodę, stworzył aplikację i stronę internetową, na której można między innymi kupić specjalny notatnik do prowadzenia dziennika zgodnie z zasadami BuJo. Nie trzeba jednak inwestować w Bullet Journal zaprojektowany przez Carrolla. Wystarczy zaopatrzyć się w solidny notatnik (najlepiej w kropki) i mieć pod ręką kilka długopisów, zakreślaczy i flamastrów.
Ryder Carroll stworzył i opublikował na YouTubie wideo (dostępne z tłumaczeniem na język polski), w którym pokazuje, jak stworzyć Bullet Journal. Równocześnie autor metody BuJo zachęca do jej rozwijania i dostosowywania do indywidualnych potrzeb.
Tworząc swój własny Bullet Journal sami wybieramy kolory, listy czy symbole, które się w nim znajdą. W notatniku prowadzonym zgodnie z metodą BuJo możemy tworzyć listy zakupów, zestawienia wydatków, wakacyjne plany, tytuły książek, które chcemy przeczytać lub seriali, które chcemy obejrzeć...
Bullet Journal - kilka zasad wartych przestrzegania:
Bullet Journal zmusza swojego użytkownika do krytycznego przyjrzenia się swojemu życiu - planom, ambicjom, sposobowi, w jaki wykorzystuje się czas. Prowadząc go możemy odkryć, że tracimy czas na czynności, które nie mają większego znaczenia lub nie poświęcamy wystarczającej uwagi rzeczom, które są dla nas tak naprawdę ważne. Jak przekonuje jego twórca, Bullet Journal pomaga zrozumieć różnicę między byciem zajętym, a byciem produktywnym.