Ciasta z truskawkami smakują przez cały rok, ale warto je podać zwłaszcza w sezonie. To jedne z najzdrowszych owoców rosnących w naszym kraju. I choć truskawki najlepiej jeść w wersji sauté, polecamy przepisy na ciasta, których będą one najważniejszym składnikiem. Proponowane przez nas ciasta z truskawkami są nie tylko pyszne, ale też dietetyczne, więc można się cieszyć ich smakiem bez wyrzutów sumienia.
Spis treści
Truskawka to owoc należący do rodziny różowatych (potocznie uważana jest za owoc jagodowy), będący wynikiem skrzyżowania ze sobą w XVIII wieku dwóch różnych odmian... poziomek. Ich choć truskawkę stworzono we Francji, a uprawia się ją w bardzo wielu krajach świata, Polska jest liderem w produkcji tego owocu – nasz roczny zbiór zbiór to około 200 tys. ton. A temu urodzajowi odpowiada zapewne popyt, bo truskawki są nie tylko pyszne i stosunkowo tanie, ale też bardzo zdrowe.
Przede wszystkim truskawki są bogate w witaminę C – zawierają jej znacznie więcej niż pomarańcze i inne owoce cytrusowe. 100 g truskawek zawiera 60 mg witaminy C i pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u osób dorosłych. Jest to istotna informacja, bo witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed działaniem wolnych rodników. Ponadto, witamina C zwiększa naszą odporność, wspomaga wchłanianie cennego żelaza, bierze udział w syntezie kolagenu, hormonów steroidowych i karnityny, co wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran i zrastania kości, oraz w metabolizmie tłuszczów i kwasów żółciowych.
Truskawki zawierają także kwas foliowy, potas, błonnik, fosfor, mangan, wapń i kwas elagowy. A dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy polifenolowych (takich jak flawonoidy czy kwasy fenolowe), truskawki działają przeciwzapalnie.
Wśród tych zawartych w truskawkach flawonoidów jest także fisetyna, związek silny antyoksydant i związek antyzapalny, który chroni neurony i może poprawiać zdolności poznawcze.
Kolejnym powodem, dla którego warto jest objadać się truskawkami, jest ich niski indeks glikemiczny, mała zawartość cukru i niewiele kalorii – 100 g tego owocu to tylko 32 kcal.
Tak jak wspominaliśmy, by w pełni skorzystać z właściwości truskawek, powinno się je jeść jak najmniej przetworzone i bez dodatków. Jeśli jednak ma się ochotę na ciasto z truskawkami, warto jest postarać się, żeby było ono jak najzdrowsze i jak najmniej kaloryczne. Mąkę pszenną można zastąpić zmielonymi płatkami owsianymi lub mąką pełnoziarnistą. Zamiast klasycznego cukru można zaś wykorzystać niskokaloryczny zamiennik: ksylitol, erytrol lub stewię.
Żeby przygotować sernik na zimo z truskawkami, potrzebujemy:
70 g płatków owsianych,
70 g daktyli,
70 g orzechów włoskich lub migdałów,
20 g rozpuszczonego masła,
10 g ksylitolu,
150 g mielonego twarogu półtłustego,
100 g jogurtu typu Skyr,
300 g truskawek zmielonych na mus,
40 g ksylitolu lub erytrolu (najlepiej w pudrze),
25 g żelatyny w proszku,
kilka truskawek do dekoracji ciasta.
Przygotowanie spodu naszego sernika na zimno z truskawkami zaczynamy od zalania wrzątkiem daktyli. Po 15 minutach namoczone i odsączone daktyle przekładamy do blendera, do którego wsypujemy także orzechy i 40 g płatków owsianych. Mielimy wszystko jednorodną masę, do której dodajemy rozpuszczone masło, resztę płatków owsianych i ksylitol. Blachę o średnicy około 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, wykładamy na nią masę i wkładamy ją lodówki.
Następnie przygotowujemy masę serowo-truskawkową. Zaczynamy od rozpuszczenia żelatyny w 50 ml gorącej wody. Następnie przekładamy do blendera twaróg, jogurt Skyr, truskawki, ksylitol i żelatynę. Po dokładnym zblendowaniu, przelewamy masę serowo-truskawkową na wcześniej przygotowany i wyjęty z lodówki spód. Całość wkładamy do lodówki na co najmniej 3 godziny. Przed podaniem ozdabiamy sernik truskawkami.
Do przygotowania tarty z truskawkami potrzebne będą:
200 g mąki pszennej pełnoziarnistej,
100 g masła,
1 jajko,
2 łyżki syropu z agawy, ksylitolu lub erytrolu,
1 łyżka wody,
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej (kaszę gotujemy uprzednio w wodzie z solą i odrobiną oleju rzepakowego),
2 banany,
25 ml napoju roślinnego migdałowego,
sok z ¼ cytryny,
skórka z całej cytryny,
2 łyżki orzechów włoskich,
200 g truskawek.
Zaczynamy od wymieszania mąki, masła, jajka, wody i syropu z agawy albo ksylitolu lub erytrolu. Formujemy powstałą masę w kulę, którą owijamy folią spożywczą i wkładamy do zamrażalnika. Po co najmniej 30 minutach przekładamy masę do formy na tartę, rozgniatając ją tak, żeby dokładnie ją wypełniła. Przed włożeniem do piekarnika, nakłuwamy ciasto widelcem. Następnie pieczemy je przez pół godziny w temperaturze 175 stopni.
W trakcie pieczenia się ciasta, mielimy w blenderze zalane napojem migdałowym orzechy, ugotowaną i ostudzoną kaszę jaglaną, obrane ze skórki banany, sok z cytryny i startą skórkę z cytryny. Powstałą gęstą i gładką masę schładzamy, a następnie przekładamy na także schłodzone po upieczeniu ciasto. Na koniec układamy na tarcie umyte i pokrojone truskawki.
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta jogurtowego z truskawkami to
100 ml oleju rzepakowego,
150 g ksylitolu lub erytrolu,
3 jajka,
250 g mąki orkiszowej,
łyżka proszku do pieczenia,
szczypta soli,
łyżeczka cukru waniliowego,
130 g jogurtu greckiego,
500 g truskawek.
Mieszamy razem suche składniki – mąkę, proszek do pieczenia, sól i cukier waniliowy. W drugiej misce ubijamy jajka, po czym – po około 5 minutach – rozpuszczamy w nich ksylitol lub erytrol. Dodajemy do jajek z ksylitolem lub erytrolem olej i kontynuujemy ubijanie, powoli dosypując do nich wymieszane uprzednio suche składniki. Na koniec dokładamy do tej masy jogurt grecki.
Kolejnym krokiem jest przelanie powstałej masy do niewielkiej foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie układamy na masie umyte i pokrojone truskawki. Ciasto pieczemy przez 45 minut w 180 stopniach.
Żeby upiec biszkopt z truskawkami, potrzebujemy:
4 jajek,
100 g ksylitolu lub erytrytolu,
65 g mąki pełnoziarnistej (orkiszowej lub owsianej),
65 g mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
500 g jogurtu greckiego (niskotłuszczowego),
2-3 łyżek miodu lub syropu klonowego,
1 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
500 g truskawek.
Przygotowanie biszkoptu z truskawkami zaczynamy od ubicia na sztywno białek z ksylitolem lub erytrytolem. Do powstałej gęstej piany dodajemy żółtka, a następnie delikatnie mieszamy ja z przesianą mąką pełnoziarnistą, mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i ekstraktem waniliowy. Ciasto przelewamy do formy i pieczemy przez około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. W międzyczasie przygotowujemy krem, mieszając w misce jogurt grecki, miód i ekstrakt waniliowy.
Po upieczeniu, pozwalamy biszkoptowi wystygnąć, po czym przekrawamy go horyzontalnie tak, żeby powstały dwa mniej więcej tej samej grubości blaty. Na dolnym blacie rozsmarowujemy połowę przygotowanego uprzednio kremu. Następnie układamy na nim górny blat i rozsmarowujemy na nim pozostałą połowę kremu. Na koniec układamy na cieście umyte i pokrojone truskawki. Przed podaniem, wkładamy ciasto do lodówki na co najmniej godzinę – w tym czasie krem powinien stężeć.
Do przygotowania ciasta z truskawkami i budyniem potrzebujemy:
175 g zmielonych migdałów,
175 g masła,
120 g ksylitolu,
175 g mąki pszennej pełnoziarnistej,
1 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 jajka,
1 żółtka,
1 opakowania budyniu śmietankowego w proszku (40 g),
500 ml mleka,
500 g truskawek,
1 łyżki cukru,
4 łyżek skrobi ziemniaczanej.
Zaczynamy od przygotowania budyniu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie przesiewamy mąkę i dodajemy do niej zmielone migdały, masło, ksylitol, proszek do pieczenia i jajka. Całość miksujemy na gęstą masę. Kolejnym krokiem jest przygotowanie truskawek, które po umyciu kroimy na ćwiartki oraz mieszamy z łyżką cukru i skrobią ziemniaczaną.
Na tortownicę wyłożoną papierem do pieczenia przekładamy połowę ciasta. Następnie wylewamy na nią budyń i przekładamy truskawki. Ostatnim krokiem będzie przełożenie na tortownicę – na budyń i truskawki – drugiej połowy ciasta. Ciasto z truskawkami i budyniem pieczemy przez 60 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Przed podaniem, warto ozdobić ciasto jogurtem Skyr wymieszanym z cukrem pudrem i świeżymi truskawkami.
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta owsianego z truskawkami to:
120 g płatków owsianych,
50 g mąki ryżowej,
70 g mąki migdałowej,
100 g ksylitolu,
50 g masła,
450 g truskawek,
2 łyżki syropu daktylowego lub miodu,
skórka z cytryny,
sok z cytryny,
łyżka skrobi kukurydzianej,
garść płatków migdałowych.
Zaczynamy od wymieszania w misce płatków owsianych, dwóch rodzajów mąki, ksylitolu i masła. Po wyrobieniu ciasta, dzielimy je na trzy części i dwie z nich układamy na płytkiej blasze wyłożonej papierem do pieczenia – to będzie spód naszego ciasta. Blachę wkładamy na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Kiedy spód ciasta się piecze, przygotowujemy kisiel z truskawek.
Umyte i pokrojone truskawki dusimy w rondelku razem z miodem i skórką cytryny. Osobno mieszamy sok z cytryny ze skrobią kukurydzianą, po czym dodajemy tę mieszankę do rondelka z uduszonymi i wciąż gorącymi truskawkami. Gdy uzyskamy konsystencję kisielu, przelewamy uduszone z dodatkami truskawki na już upieczony spód ciasta. Następnie pozostałą i wciąż surową część ciasta rozprowadzamy na nałożonym na spód kisielu truskawkowym jak klasyczną kruszonkę i posypujemy płatkami migdałowymi. Ponownie wkładamy blachę do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy nasze ciasto owsiane z truskawkami przez 25 minut.