Nikt z nas nie lubi być krytykowany. Wytykanie błędów często kładzie się cieniem nawet na bliskich relacjach. Krytyka bywa demotywująca, pogarsza nam nastrój. Czasami osobom źle znoszącym uwagi zarzuca się brak dystansu i zbyt osobiste traktowanie problemu. Tylko że reakcja na krytykę nie zawsze jest zależna od nas.
Przed słowami krytyki nie ma ucieczki. Negatywne opinie innych mogą dotyczyć praktycznie każdej sfery życia, zarówno zawodowej, jak i prywatnej. Znakiem dzisiejszych czasów jest fakt, że krytyka nie dotyka nas wyłącznie w kontaktach bezpośrednich. Możemy stać się jej ofiarami przede wszystkim na portalach społecznościowych. Czy w tej formie jest łatwiejsza do zniesienia? Niekoniecznie.
Wiele osób od akceptacji społeczności internetowej uzależnia swoją samoocenę, poza tym nieprzychylny komentarz może zostać potraktowany w kategoriach publicznego ośmieszenia – w końcu kąśliwy wpis mogą zobaczyć wszyscy. Fora internetowe i portale społecznościowe stały się polem do popisu dla bezmyślnych krytyków, w których działaniu trudno doszukać się znamion konstruktywnej oceny. Negatywne opinie w internecie mają przede wszystkim zranić adresata. Niektórzy w ogóle nie przejmują się tym, co inni na ich temat wypisują w sieci, zwłaszcza gdy są to komentarze anonimowe bądź osób obcych. Inni każde nieprzychylne słowo bardzo biorą sobie do serca.
Niektóre typy osobowości są znacznie bardziej podatne na zranienie niż inne. Najgorzej z negatywnymi opiniami na swój temat radzi sobie typ sumienny (według typologii osobowości stworzonej przez Johna M. Oldhama i Loisa B. Morrisa.). Osoby te są niezwykle pracowite i zdyscyplinowane, wiele od siebie wymagają, a przestrzeganie zasad jest dla nich jedną z ważniejszych życiowych wartości. Krytyka sprawia, że typy sumienne mają wrażenie, że zawiodły, nie stanęły na wysokości zadania, co łatwo może przerodzić się we frustrację. Równie źle wytykanie błędów przez innych znosi typ czujny. To ludzie niezależni, przyzwyczajeni do odnoszenia sukcesów. Krytykę odbierają jako porażkę, a na dodatek jako mechanizm obnażający ich brak samodzielności i zależność, np. od przełożonych. Dla odmiany typ ofiarny wytrwale znosi różnego rodzaju negatywne opinie na swój temat, a co gorsza, uważa, że w pełni na nie zasługuje. Jednak odporności na krytykę w takim wydaniu nie życzymy nikomu.