Nie śpisz po nocach, w dzień trudno Ci się skupić na czymkolwiek, bo stale główkujesz, co zrobić w ważnej dla Ciebie sprawie. Zacznij myśleć jak... wielcy wynalazcy i twórcy.
„Wiele lat temu, gdy za niespłacenie długu można było trafić do więzienia, pewien kupiec z Londynu był winny ogromną sumę pieniędzy lichwiarzowi. Lichwiarz, stary i odpychający, upodobał sobie piękną nastoletnią córkę kupca. Zaproponował transakcję. Obiecał, że unieważni dług kupca, jeżeli w zamian otrzyma dziewczynę. Zarówno kupca, jak i jego córkę przeraziła ta oferta. Przebiegły lichwiarz zasugerował zatem, by pozwolili opatrzności rozstrzygnąć tę sprawę. Rzekł im, że umieści w pustym mieszku dwa kamyki – czarny i biały, a następnie dziewczyna wyciągnie jeden z nich. Jeżeli wybierze czarny, zostanie jego żoną, a jeżeli wybierze biały, pozostanie przy swoim ojcu, a dług tak czy inaczej zostanie anulowany. Ale jeżeli odmówi wyciągnięcia kamyka, jej ojciec trafi do więzienia, a ona będzie głodować. Kupiec z niechęcią przystał na tę propozycję. Rozmawiając, stali na wysypanej kamieniami ścieżce w ogrodzie kupca, a lichwiarz schylił się, by sięgnąć po dwa kamyki. Gdy je podnosił, dziewczyna z przerażeniem zauważyła, że lichwiarz wrzucił do mieszka dwa czarne kamyki. Następnie poprosił ją, by wyjęła kamyk, który miał zdecydować o losie jej i jej ojca” (Edward de Bono, Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom., wyd. Sensus)
A teraz przerwij czytanie. To ważne. Odłóż telefon albo odejdź od komputera, usiądź w spokojnym miejscu, i pomyśl przez kilka minut, co byś zrobiła na miejscu dziewczyny?
Odmówiła wyjęcia kamyka? Ujawniła oszustwo lichwiarza? Wyjęła kamyk ze świadomością przegranej? Zaczęła błagać lichwiarza o litość? Udała zemdlenie, uciekła i odroczyła decyzję? Zgłosiła oszustwo do władz, starszyzny? Zanotuj swoje rozwiązanie. I wróć do lektury.
Każda z wymienionych opcji opiera się na myśleniu wertykalnym, czyli opartym na logicznej analizie i skupia się na samej czynności wyjęcia kamyka, ponieważ takie zostało postawione zadanie. Przez co z góry skazane jest na niepowodzenie. Jeśli dziewczyna sięgnie do mieszka, wyjmie czarny kamień i zostanie żoną lichwiarza. Jeśli odmówi, jej ojciec trafi do więzienia. Czy można liczyć na dobre serce lichwiarza? Mało prawdopodobne. Odsunięcie decyzji w czasie przez ucieczkę czy pozorowaną utratę przytomności albo oddanie sprawy w ręce innych osób też nie daje gwarancji, że stanie się po naszej myśli. Co robić? Zacznij myśleć lateralnie. To znaczy jak?
Wracamy do opowieści. Zanurzyła rękę w mieszku i wyciągnęła kamyk, a potem bez patrzenia upuściła. Kamień wylądował wśród wielu sobie podobnych i różnych. Och, jaka ze mnie niezdara, powiedziała, no, ale to przecież nie ma znaczenia, wystarczy sprawdzić, jakiego koloru kamień został w sakiewce. My wiemy, tak jak lichwiarz, że jest czarny, więc ten, który upuściła był biały. Wybór dziewczyny okazał się lepszy nawet w sytuacji, gdyby lichwiarz był uczciwy i włożył kamyki w dwóch kolorach, bo wtedy miałaby tylko 50 proc. szansy, że ojciec nie trafi do więzienia albo że ona nie zostanie żoną przebiegłego lichwiarza.
Opowieść ładna i mądra, ale co nam z niej dzisiaj. W jaki sposób zastosować ideę myślenia lateralnego np. kiedy szef dodaje Ci obowiązków, a już i tak często pracujesz po godzinach. Albo przez pandemię masz mniej zamówień i budżet rodzinny zaczyna się nie spinać. Albo wspaniałe plany wakacyjne też obróciły się wniwecz, a nawet jakby udało się wyjechać to i tak na plaży się nie rozbierzesz, bo #zostańwdomu nie oznacza #zostań w swoim rozmiarze.
Myślenie lateralne nie służy jedynie do rozwiązywania problemów, wiąże się raczej z nowym sposobem patrzenia na rzeczy i wszelkiego rodzaju nowymi problemami. Ćwiczenie myślenia wbrew schematom zacznij od prostej i przyjemnej techniki, dostępnej od ręki, jeśli masz rodzinę. Opowiedz o swoim problemie ekspertowi … lat 7, albo 9, góra 11, potem dzieci zaczynają myśleć wertykalnie, a w tym jesteś mistrzem (oczywiście pamiętając cały czas, że to dziecko, nie dorosły, granice!). Co możesz zyskać?