Zabiegi na oczy sprawiają, że cała twarz wygląda młodziej. A skóra wokół oczu szybciej się starzeje, gdyż jest w tym miejscu bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych. Z wiekiem, wraz z utratą kolagenu, górne powieki opadają, a to sprawia, że oczy wydają się mniejsze. Na skutek intensywnej pracy mięśni mimicznych pojawiają się i utrwalają kurze łapki. Jaki dobrać zabieg na konkretny problem? Jak wygładzić i zadbać o skórę wokół oczu? Pytamy Iwonę Radziejewską-Choma, lekarza medycyny estetycznej z Saska Clinic w Warszawie.
Spis treści
Zabiegi na okolicę oczu rewitalizują skórę, wygładzają zmarszczki, sprawiają, że twarz wygląda na młodszą i wypoczętą. Jeśli więc kurze łapki czy cienie spędzają ci sen z powiek, specjalista podpowie, jak się ich pozbyć.
Zabiegi na oczy odbywają się często z udziałem kwasu hialuronowego, który uznawany jest za jeden z najlepszych wypełniaczy. Duże nadzieje wiążą z nim pacjentki, które wraz z wiekiem obserwują u siebie postępujące zagłębienie pod oczami, zwane "doliną łez", biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, wyznaczające drogę, którą spływają łzy.
Jak powstaje "dolina łez"? Na starzenie się okolicy oka wpływają zanik podskórnej tkanki tłuszczowej nie tylko w okolicy oczodołu, ale również policzka, zmiana kształtu oczodołu oraz utrata elastyczności skóry. A pod nią wiotczeją też mięśnie i ścięgna, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów pogłębia się lub pojawia "dolina łez", która nadaje twarzy smutny, zmęczony wygląd. W miejsce, gdzie tworzy się zagłębienie można podać kwas hialuronowy – igłą, bądź techniką kaniuli.
Bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu zagłębienie doliny łez ulega spłyceniu, a cień, który tworzy się w obrębie oczodołu i policzka jest mniej widoczny – mówi dr Iwona Radziejewska-Choma.
Wygładzenie skóry w tym miejscu sprawia, że twarz wygląda na młodszą i wypoczętą. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Substancja ta stymuluje również produkcję kolagenu, dzięki temu zagłębienie ulega spłyceniu, zmniejsza się zasinienie, a skóra ujędrnia się w miejscu poddanym terapii.
Ten zabieg na okolicę oczu nie jest bolesny dzięki wcześniejszemu znieczuleniu pacjenta, nie wyklucza również z życia codziennego. Efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Dr Radziejewska-Choma podkreśla jednak, że nie u wszystkich pacjentów można wykonać tego typu zabieg na oczy. O odpowiedniej kwalifikacji decyduje zawsze lekarz.
Mezoterapia peptydowa lub polinukleotydowa to kolejny skuteczny, rewitalizujący zabieg pod oczy. Jest to świetna terapia dla osób, które mają problem z obrzękami lub cieniami pod oczami, zaburzeniami krążenia limfatycznego. Stosuje się ją również u pacjentów, u których nie można zastosować wypełnienia doliny łez ani innych preparatów z kwasem hialuronowym. Polega na bezpośrednim wstrzyknięciu niewielkich dawek preparatu (z peptydami lub polinukleotydami, witaminami, mikroelementami) punkt po punkcie w skórę. – Swoim pacjentom rekomenduję wykonanie tej mezoterapii w serii 3-4 zabiegów – mówi dr Radziejewska-Choma. – To pozwala im się cieszyć lepszym i dłuższym efektem.
Ten zabieg na oczy wygładza zmarszczki, regeneruje skórę, pozostawiając ją gładką i sprężystą. Czas trwania zabiegu razem ze znieczuleniem maścią wynosi ok 45 min. Zaraz po może być widoczne delikatne zaczerwienienie i obrzęk ale sam zabieg nie wyklucza pacjentka z codziennych czynności, czasem może zdarzyć się siniak, gdyż jest to okolica bogato unaczyniona. W czasie trwania serii zabiegów warto wzbogacić pielęgnację o serum antyoksydacyjne dodające blasku np. z witaminą C, ekstraktem z zielonej herbaty lub serum nawilżające i łagodzące np. z kwasem hialuronowym.
Spośród wielu preparatów można wybrać m.in:
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Zabieg na oczy, pozbywający się opadającej powieki? Warto skorzystać z działania plazmowego urządzenia Plexr. Wykorzystuje ono łuk elektryczny, dzięki któremu miejscowo występuje wysoka temperatura. Działa punktowo, dokładnie w leczonym miejscu, bez zbędnego oddziaływania na otaczające je zdrowe tkanki, i co szczególnie ważne, bez naruszania głębszych warstw skóry. Nieodzowną zaletą urządzenia jest także jego bezpieczeństwo: nie powoduje krwawienia i nie wiąże się z głęboką ingerencją w tkanki. Dzięki tej technologii można bardzo precyzyjnie pracować zarówno na powiecie górnej jak i dolnej.
Jest to zabieg na okolicę oczu idealny dla osób, które nie mają zbyt dużej wiotkości skóry na górnej powiece i nie kwalifikują się jeszcze do zabiegu chirurgicznego. Co niezwykle ważne, około 70 procent efektu jest widoczne natychmiast po zabiegu. Należy pamiętać, że nie zastępuje on zabiegu blefaroplastyki chirurgicznej –mówi dr Iwona Radziejewska-Choma.
W gabinecie pacjent spędza czas około 1,5 godziny, wliczając w to znieczulenie specjalną maścią. Po zabiegu widoczny jest utrzymujący się przez kilka dni obrzęk oraz zaczerwienienie. Zabieg plazmowy nie pozostawia blizn, ani innych śladów na skórze. Niewielkie punkciki (strupki) utrzymują się maksymalnie 5-7 dni, ale można je zakryć podkładem do makijażu. W okresie po zabiegu pomaga stosowanie kremów przyspieszających regenerację skóry i redukujących rumień (np. Krem Cicabio, Bioderma; Krem Cicases WH, Sesderma; Cicavit+, SVR)
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
To najpopularniejszy zabieg na oczy. Likwiduje zmarszczki mimiczne, które pojawiają się w wyniku powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Wstrzyknięcie w skórę toksyny botulinowej powoduje zaburzenie przekazywania impulsów nerwowych do mięśni, które ulegają rozluźnieniu, w efekcie czego zmarszczki się wygładzają. Proces ten widoczny jest na skórze po kilku dniach od podania botoksu. Zaburzenie pracy mięśni mimicznych utrzymuje się kilka miesięcy (zwykle od 3 do 6). Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zabieg Light Scan polega na kontrolowanym podgrzaniu wybranych punktów na skórze. Dzięki naturalnemu procesowi gojenia się skóry, jej uszkodzone obszary zastępowane są przez zdrową, lepszej jakości tkankę. Ten zabieg na oczy stymuluje wszystkie procesy regeneracyjne skóry, rozjaśnią ją i odmładza – Efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach, ale narastają jeszcze przez kolejne 4-6 miesięcy, kiedy dochodzi do produkcji nowego kolagenu w skórze właściwej i odbudowy tkanek – zapewnia dr Iwona Radziejewska-Choma.
Zabiegi na oczy z wykorzystaniem lasera frakcyjnego nieablacyjnego polecane są zwłaszcza do korekty niewielkich zmian skórnych oraz osobom, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższy okres rekonwalescencji. Laser frakcyjny zmniejsza widoczność zmarszczek oraz poprawia gęstość skóry.
W celu uzyskania lepszych rezultatów można połączyć zabieg z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym. Ten zabieg na oczy jest całoroczny, bezpośrednio po nim unikamy kwasów i wysokiego stężenia witaminy C w kosmetykach, można stosować delikatny makijaż. Chronimy również skórę przed działaniem promieni UV poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem (przez 2 tygodnie po zabiegu unikamy opalania).
– Warto również wspomnieć o bardzo często stosowanych zabiegach regeneracyjnych z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz fibryny, czyli naturalnego wypełniacza tkankowego – dodaje dr Radziejewska-Choma. Zawarte w pobranej od pacjenta krwi czynniki wzrostu uruchamiają w naturalny sposób produkcję kolagenu, elastyny oraz stopniową odbudowę tkanek. Te zabiegi na oczy są mało inwazyjne, po zastosowaniu znieczulenia kremem, prawie nieodczuwalne. Trwają około 15 minut. Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, czasem zasinienie. Efekty narastają stopniowo przez 3-4 kolejne miesiące.