Pickleball to dynamiczny sport rakietowy, który łączy w sobie elementy tenisa, badmintona i tenisa stołowego. Idealny dla osób zaczynających przygody na korcie, mniej kontuzjogenny niż tenis, wciągający i rozwijający.
Pickleball jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów na świecie, szczególnie popularnym w USA, Kanadzie, Australii i Europie. Jak grzyby po deszczu wyrastają jego nowe międzynarodowe turnieje, a światowa federacja, the World Pickleball Federation dąży do wpisania pickleballa na listę dyscyplin olimpijskich. Czy przypomina tenis? Nieco. Pickleball łączy w sobie elementy tenisa, badmintona i tenisa stołowego. Gra rozgrywana jest na prostokątnym korcie podobnym do kortu do badmintona, ale z siatką zawieszoną na wysokości 86 cm. W pickleball można grać w singla (jeden na jednego) lub w debla (dwóch na dwóch). Zasady są stosunkowo proste, dzięki czemu sport jest dostępny dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. A że korty są i pod gołym niebem i kryte - jest świetnym, całorocznym wyzwaniem i dobrą zabawą.
Jest kilka teorii, skąd wzięła się nazwa tego sportu. Według jednej wersji nazwa pochodzi od psa jednego z twórców gry, Joela Pritcharda. Ich pies, Pickles, uwielbiał biegać za piłką i przynosić ją z powrotem. Według innej wersji nazwa nawiązuje do „pickle boat” – terminu używanego w wioślarstwie na określenie załogi składającej się z zawodników z różnych drużyn. Dlaczego akurat tak? Miało to symbolizować różnorodne elementy zaczerpnięte z innych sportów rakietowych do stworzenia pickleballa. A powstał już ponad pół wieku temu...
Pickleball powstał w 1965 roku na Bainbridge Island w stanie Waszyngton (USA). Twórcami byli Joel Pritchard, Bill Bell i Barney McCallum, którzy szukali sposobu na aktywne spędzanie czasu z rodziną. Sport szybko się rozwijał, a w latach 80. i 90. powstały pierwsze oficjalne zawody.
Pickleball jest sportem dla każdego – dzieci, dorosłych, seniorów, osób o różnym poziomie sprawności fizycznej. Jest szczególnie polecany osobom starszym, ponieważ jest mniej kontuzjogenny niż tenis, a jednocześnie zapewnia aktywność fizyczną i integrację społeczną. Entuzjaści tego sportu wskazują wiele korzyści zdrowotnych, płynących z gry w pickleballa:
Pickleball zdobywa ogromną popularność na całym świecie. I są ku temu powody.
Pickleball można uprawiać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Sport ten zyskuje na popularności w Polsce, a korty można znaleźć w wielu miastach, klubach sportowych oraz na osiedlach mieszkaniowych. Wiele osób tworzy także tymczasowe korty na boiskach wielofunkcyjnych, rysując linie kredą lub wyklejając taśmą. To naprawdę proste i tanie, żeby stworzyć swoje miejsce do gry w pickleballa.
Aby zacząć grać potrzebujemy jedynie:
W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii powstaje coraz więcej profesjonalnych ośrodków do gry w pickleball. Europa, w tym Polska, nie zostaje w tyle. Nowe korty pojawiają się w wielu miejscach – szczegółowa informację gdzie gram w pickleballa w Polsce, znajdziemy na stronie Polskiej Formacji Pickleballa.