Rozwój

Poczuj szczęście! 5 nawyków ludzi, którzy potrafią myśleć pozytywnie

Poczuj szczęście! 5 nawyków ludzi, którzy potrafią myśleć pozytywnie
Fot. iStock

Od sposobu, w jaki interpretujemy wydarzenia w naszym życiu, zależy więcej niż mogłoby się wydawać. To sposób myślenia decyduje o tym, jak wygląda nasz świat. Stąd prosty wniosek – chcemy coś zmienić, zacznijmy od swoich myśli. Naukowcy z zespołu dr Maital Nety z Uniwersytetu w Nebrasce twierdzą, że pozytywnego spojrzenia na świat można się nauczyć. Jakie nawyki warto przejąć od optymistów?

 

  1. Nie doszukuj się winy tam, gdzie jej nie ma Często w obliczu trudnej sytuacji staramy się znaleźć wytłumaczenie, dlaczego akurat nas to spotkało. W szczególności pesymiści często szukają przyczyny we własnych wadach i słabościach. Tymczasem nie wszystko jest wynikiem naszych błędów. A nawet jeżeli coś jest – przeanalizujmy zdarzenie i wyciągnijmy z niego wnioski na przyszłość. Ale i optymiści muszą mierzyć się z sytuacjami, które nie są dla nich przyjemne. Są jednak w stanie lepiej sobie z nimi poradzić, ponieważ pozytywnie interpretują rzeczywistość. Obwinianie się za każde niepowodzenie w niczym nie pomaga, a na dodatek odbiera nam pewność siebie i możliwość szybkiego pozbycia się kłopotu. 
  2. Daj się zarazić optymizmem Ludzie, którymi się otaczamy, mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie świata. Gdy przez dłuższy czas przebywamy w towarzystwie tej samej osoby, mimowolnie zaczynamy powtarzać jej ulubione powiedzenia czy przejmujemy niektóre upodobania. Dlatego tak ważne jest, aby otaczać się osobami o pozytywnym nastawieniu do życia. Towarzystwo optymistów zmotywuje nas do działania i zapewni solidną dawkę energii. Jednocześnie podpatrując, jak inni radzą sobie z negatywnymi sytuacjami, sami możemy się tego nauczyć.
  3. Działaj lub doceniaj – nie oczekuj Jednym z ważniejszych kroków naprzód jest uświadomienie sobie, że narzekanie nic nie daje. Mamy dwa wyjścia: docenić to, co mamy lub zacząć działać, aby osiągnąć to, czego pragniemy. Stojąc w miejscu i lamentując, nic nie wnosimy do swojego życia. Szef sam z siebie raczej nie da nam podwyżki, a mąż nie zacznie po pracy pomagać w domowych obowiązkach. Żeby to zmienić, przede wszystkim trzeba z nimi o tym porozmawiać. Albo zostawić wszystko tak, jak jest, ale za to docenić, że szef pozwala nam wcześniej wyjść z pracy zawsze, gdy tego potrzebujemy, a mąż w weekendy nadrabia to, czego nie zrobił w domu w tygodniu.
  4. Znajdź dla siebie czas Optymiści częściej pamiętają, jak ważny jest odpoczynek po całym dniu. Starajmy się jednak połączyć to, co lubimy z czymś, co jest dobre dla zdrowia. Osoby pozytywnie nastawione do świata raczej w czasie wolnym będą uprawiać sport niż leżeć na kanapie przed telewizorem z chipsami.
  5. Uśmiechaj się Dobrze jest zaczynać poranek od uśmiechu. To pozytywnie nastawi nas do dnia i sprawi, że łatwiej zachowamy dobry humor nawet w obliczu największych wyzwań. Choć radosna mina nie zawsze jest osiągalna, to jednak warto się o nią starać. Z pogodnymi ludźmi znacznie lepiej się pracuje – po prostu milej jest przebywać w ich towarzystwie.
Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również