Podkład nawilżający docenią zwłaszcza posiadaczki cery dojrzałej, suchej lub odwodnionej. Zazwyczaj zapewnia on krycie lekkie do średniego, a skóra jest dzięki niemu nawilżona, zabezpieczona przed wysychaniem i pięknie rozświetlona.
Spis treści
Podkład nawilżający nie tylko wyrówna koloryt cery, ale też nawilży ją i uchroni przed utratą wody. Fanki tego rodzaju fluidów cenią je przede wszystkim za lekką formułę, która sprawia, że kosmetyk ten jest w zasadzie niewyczuwalny na skórze. Zwykle poleca się go osobom z cerą suchą lub odwodnioną, którym towarzyszy zwykle wrażenie nieprzyjemnego napięcia skóry. Ale zadowolone z podkładu nawilżającego będą także panie z cerą dojrzałą. Dlaczego? Bo im podkreślające zmarszczki matowe wykończenie makijażu po prostu dodaje lat.
Korzystając z podkładu nawilżającego posiadaczki cery dojrzałej dostarczą też swojej cerze tak potrzebnego jej nawilżenia, bo - przypominamy - z wiekiem skóra traci nie tylko zapewniający jej elastyczność kolagen, ale też odpowiedzialne za jej nawilżenie kwas hialuronowy i lipidy wchodzące w skład naturalnej bariery ochronnej naskórka.
Po podkład nawilżający mogą też sięgnąć posiadaczki cery mieszanej, czyli takiej, która na policzkach bywa sucha, za to przetłuszcza się w strefie T. Im radzimy jednak używać tego rodzaju kosmetyku raczej jesienią i zimą, kiedy suche powietrze w rozgrzanych kaloryferami pomieszczeniach sprzyja odwodnieniu skóry. Za to latem, kiedy skóra zazwyczaj produkuje więcej sebum, podkład nawilżający może się w przypadku cery mieszanej nie sprawdzić.
W składzie podkładu nawilżającego absorbującym i wiążącym cząsteczki wody humektantom towarzyszą zwykle lipidy, które zapobiegają transepidermalnej ucieczce wody oraz zmiękczają i wygładzają skórę. Składnikiem podstawowym i powtarzającym się w prawie wszystkich formułach podkładów nawilżających jest gliceryna. Ten silnie higroskopijny alkohol trójwodorotlenowy może być pochodzenia naturalnego (odzwierzęcy lub roślinny) albo syntetyczny.
Swoją ogromną popularność gliceryna zawdzięcza nie tylko temu, że pochłania wodę, ale także swojemu pozytywnemu wpływowi na konsystencję kosmetyków (chroni je przed krystalizacją i wysychaniem). Wracając jednak do jej pielęgnacyjnych właściwości, gliceryna wiąże wodę w naskórku, wygładza go i zmiękcza. Łatwo też wnika w głąb jego warstwy rogowej, ułatwiając jej penetrację innym składnikom kosmetyków.
Oprócz gliceryny, innym często występującym w podkładach nawilżających składnikiem jest sól sodowa kwasu hialuronowego. Hialuronian sodu (to nazwa zwyczajowa tej substancji) działa zazwyczaj na poziomie warstwy rogowej naskórka, wiążąc w niej wodę. Ale na tym jego działanie się nie kończy! Kwas hialuronowy w tej postaci tworzy na powierzchni skóry nietłusty film zapobiegający transepidermalnej ucieczce wody. A efektem ubocznym jego działania jest wygładzenie i zmiękczenie cery.
Innym składnikiem nawadniającym, który znajdziemy w podkładach nawilżających będzie propanediol - jest to kolejna substancja, która nie tylko nawilża skórę, ale też stabilizuje kosmetyk, w którego składzie się znajduje. Rzadziej, ale jednak, spotykamy w podkładach nawilżających sorbitol, czyli alkohol cukrowy, który wiąże i zatrzymuje w skórze wodę, oraz panthenol - pochodną witaminy B5, która nie tylko nawilża, ale też łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.
Wybierając najlepsze podkłady nawilżające, kierowaliśmy się przede wszystkim składami produktów. Zauważyliśmy, że często kosmetyki określane jako "podkłady nawilżające" nie mają w swoim składzie składników stricte nawilżających (wiążących wodę i zatrzymujących ją w naskórku). Można za to znaleźć w nich duże ilości emolientów, które co prawda pośrednio odpowiadają za nawilżenie skóry, bo zapobiegają jej wysychaniu, ale przede wszystkim zapewniają wrażenie wygładzenia cery. A my od podkładów nawilżających wymagamy czegoś więcej!
Chociaż w składzie tego podkładu znajdziemy kilka substancji nawilżających - glicerynę, panthenol, sód PC, mocznik i hialuronian sodu - osoby ze skórą dojrzałą, suchą lub odwodnioną mogą być nim rozczarowane. Dlaczego? Bo wysoką pozycję na liście jego składników zajmują pochłaniający wilgoć talk oraz tlenek cynku, który nie tylko zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, ale też działa matująco.
Podkład Max Factor Long Lasting Radiant Lift zawiera także niacynamid, który działa przeciwzapalnie i reguluje pracę gruczołów łojowych. Wszystkie te substancje matujące i ograniczające produkcję łoju powinny sprawić, że zadowolone z tego podkładu nawilżającego będą posiadaczki cery normalnej lub mieszanej, którym zapewni on średnie i trwałe krycie, przyjemne wygładzenie skóry i jej satynowe wykończenie.
Ten podkład polecilibyśmy osobom z cerą suchą i odwodnioną, nie tylko dlatego, że w jego składzie są nawilżające skórę gliceryna, propanediol i hialuronian sodu. Wśród składników podkładu Sephory Best Skin Ever znaleźliśmy też dwa naturalne emolienty - olej z nasion słonecznika oraz skwalan.
Zarówno olej z nasion słonecznika, jak i skwalan chronią skórę przed wysychaniem, delikatnie ją natłuszczają, zmiękczają i wygładzają. Ale to nie koniec ich zalet! Oba te składniki przyspieszają też regenerację skóry, a skwalan dodatkowo działa antyoksydacyjnie i wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka. Nakładany gąbeczką podkład Best Skin Ever zapewnia dobre krycie i efekt rozświetlonej cery. Nie powinien podkreślać zmarszczek, w związku z czym zadowolone z niego będą również posiadaczki cery dojrzałej.
Dużą zaletą tego podkładu Embryolisse jest jego stosunkowo krótki skład i płynna konsystencja, którą polubią zwłaszcza posiadaczki cery normalnej i mieszanej. Fluide de Teint zawiera filtry chemiczne i mineralne oraz nawilżające skórę glicerynę i glikol pentylenowy. Znajdziemy też w jego składzie ekstrakt z peonii, który ujednolica koloryt cery oraz działającą antyoksydacyjnie witaminę E.
Ten podkład nawilżający zapewniający satynowe wykończenie i krycie lekkie do średniego polecamy kosmetycznym minimalistkom. Po jego użyciu skóra wygląda bardzo naturalnie, a makijaż jest w zasadzie niewyczuwalnego na twarzy.
Nawilżający podkład marki stworzonej przez gwiazdę serialu "Stranger Things" zaskoczył nas swoim bogatym składem. Chociaż mogłoby się wydawać, że produkt firmowany przez 17-letnią gwiazdę jest przeznaczony dla jej nastoletnich fanów, my polecamy go osobom, które mają skórę suchą, odwodnioną, a nawet dojrzałą.
Dlaczego kosmetyk dla nastolatków może przypaść do gustu raczej starszym osobom? Bo zapewnia lekkie krycie, które - przy typowych dla nastoletniej cery problemach z trądzikiem - może okazać się niewystarczające. Przede wszystkim jednak dlatego, że jego bogaty, pielęgnacyjny skład docenią osoby, których cera potrzebuje odżywienia, regeneracji, łagodzenia podrażnień i ochrony przez wolnymi rodnikami. A te zapewniają takie substancje wchodzące w jego skład jak wyciąg z owsa, olej z nasion Meadowfoam, olej z awokado czy skwalan.
Podkład Minèralblend zawiera stosunkowo duże ilości aż czterech składników nawilżających - gliceryny, propanediolu, glikolu pentylenowego oraz hialuronianu sodu. Podczas nakładania tego kosmetyku na skórę można mieć wrażenie, że ma się do czynienia z kremem nawilżającym, a nie podkładem. Podkład nawilżający Vichy zapewnia średnie krycie (zwłaszcza aplikowany z pomocą pędzla) i naturalne rozświetlenie skóry, a na dodatek nieźle "współpracuje" z innymi kosmetykami (bronzerami, różami, rozświetlaczami).
Ten podkład nawilżający Vichy sprawdzi się przede wszystkim przy cerach suchych, odwodnionych i dojrzałych. Nie powinien zatrzymywać się na suchych skórkach, ani zbierać w zmarszczkach. Mogą też po niego sięgnąć osoby z cerą mieszaną, ale tylko pod warunkiem, że przypudrują sobie czoło, nos i brodę.
Podkład nawilżający Smashbox zapewnia krycie lekkie do średniego i świetliste wykończenie. Nie zatrzymuje się w zmarszczkach i sprawia, że skóra wygląda lepiej, ale wciąż bardzo naturalnie. Zadowolone będą z niego przede wszystkim posiadaczki cery normalnej i mieszanej, przy czym tym ostatnim radzimy przypudrować strefę T.
Za nawilżanie skóry odpowiedzialne są w tym kosmetyku przede wszystkim glikol butylenowy, hialuronian sodu, gliceryna oraz owocowe ekstrakty (m. in. z jabłka czy arbuza). Przy czym te ostatnie działają także przeciewzapalnie, antyoksydacyjnie i złuszczająco. W składzie Halo Healthy Glow Tinted Moisturizer znaleźliśmy też niacynamid - substancję, która reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza widoczność porów skóry, rozjaśnia przebarwienia i działa przeciwzapalnie.
Ten nawilżający podkład zapewnia średnie krycie i świetliste wykończenie cery. Jest tak lekki, że - jak twierdzą fanki tego kosmetyku - w zasadzie niewyczuwalny na twarzy. Sprawdzi się nieźle przy skórach suchych i odwodnionych, ale docenią go także osoby z cerą mieszaną - chociaż te ostatnie po kilku godzinach sięgną zapewne po bibułki matujące lub puder.
Oprócz substancji nawilżających takich jak gliceryna, glikol butylenowy, sorbitol czy hialuronian sodu, Clinique Even Better Refresh zawiera także inne cenne składniki pielęgnujące skórę. W jego składzie znajdziemy szereg substancji działających przeciwzapalnie, regulująco i antyoksydacyjnie - niacynamid, ekstrakt z ziela Świętego Pawła (Sigesbeckia orientalis), wyciąg z korzenia rdestu japońskiego, resweratrol, kwas salicylowy, kofeinę i witaminę E.
Podkład Lancôme ma kremową konsystencję i zapewnia lekkie krycie (silniejsze, gdy do jego aplikacji użyje się pędzla). Skin Feels Good delikatnie wyrównuje koloryt skóry i raczej nie poradzi sobie z ukryciem krostek czy przebarwień. Sprawia, że skóra ma satynowe, rozświetlone wykończenie. Lancôme Skin Feels Good doskonale sprawdzi się w upalne, letnie dni, a stosować go mogą nawet posiadaczki cery mieszanej.
Za działanie nawilżające podkładu Lancôme Skin Feels Good odpowiadają wchodzące w jego skład gliceryna, propanediol, sorbitol, hialuronian sodu i glikol propylenowy. Zawarty w tym kosmetyku wyciąg z kwiatów róży francuskiej zmniejsza widoczność porów skóry, a ekstrakt z nasion moringa i witamina E chronią ją przed wolnymi rodnikami.
Kosmetyk Shiseido idealnie stapia się ze skórą, nieźle maskując przebarwienia i zaczerwienienia. Cera po jego użyciu jest rozświetlona i wygląda bardzo naturalnie. Skin Glow nie zatrzymuje się na suchych skórkach, nie zbiera się w zmarszczkach. Pomimo pewnej "lepkości" jest zaskakująco trwały.
Substancje odpowiedzialne za jego działanie nawilżające to gliceryna, glikol butylenowy i acetylowany hialuronian sodu. Shiseido Synchro Skin Glow zawiera także dwa oleje - arganowy i żurawinowy - które chronią skórę przed wysychaniem i wspierają jej regenerację. Polecamy go przede wszystkim osobom z cerą suchą, odwodnioną lub dojrzałą.
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Foundation zapewnia krycie średnie do mocnego i wygładza cerę, zapewniając jej naturalnie wyglądający, zdrowy blask. Jest to podkład trwały i najbardziej sprawdzi się stosowany na cerę normalną, mieszaną i dojrzałą. Jego największą zaletą jest to, że - pomimo zapewnianego dość mocnego krycia - jest w zasadzie niewyczuwalny na skórze.
Nawilżające substancje wchodzące w skład podkładu Estée Lauder to glikol butylenowy, gliceryna, ferment z bakterii Lactobacillus, hialuronian sodu, ekstrakt z alg oraz pochodna mocznika. Hydra Rescue Foundation zawiera także składniki przeciwstarzeniowe (działające antyoksydacyjnie ekstrakt z jagód goji i witaminę E) oraz kilka naturalnych olejów (olej acai, olej z lnianki, olej andiroba), które nie tylko chronią skórę przed wysychaniem, ale też wspierają jej regenerację i czynią ją bardziej elastyczną.
Podkład Neo Nude zapewnia cerze średnie krycie i naturalnie wyglądający blask. Zadowolone z tego kosmetyku będą przede wszystkim posiadaczki cery suchej lub odwodnionej oraz normalnej i mieszanej, w ciągu dnia może on jednak potrzebować "wsparcia" w postaci bibułki matującej lub pudru. Osobom ze skórą tłustą radzimy z niego zrezygnować.
Giorgio Armani Neo Nude ma stosunkowo krótki skład. Podkład ten zawiera nawilżające skórę glicerynę, propanediol, glikol pentylenowy i hialuronian sodu. Oprócz wygładzających cerę emolientów, wosków, silikonów i wyrównujących jej koloryt pigmentów, znajdziemy w nim jeszcze tylko witaminę E, która działa antyoksydacyjnie oraz wzmacnia barierę naskórkową, zapobiegając transepidermalnej ucieczce wody.
Podkład Ilia wyróżnia się wśród wybranych przez nas produktów swoim zaskakująco bogatym składem. Ten kosmetyk ma postać oleistego płynu, z pomocą którego można osiągnąć krycie lekkie do średniego. Super Serum Skin Tint zapewnia skórze intensywny blask i to (oraz zawarte w tym podkładzie składniki pielęgnacyjne) powoduje nie będą z niego zadowolone osoby z cerą tłustą, za to powinien on sprawdzić się w przypadku skór mieszanych (po przypudrowaniu strefy T), suchych i odwodnionych.
Oprócz dużej ilości tlenku cynku, który chroni cerę przed promieniowaniem ultrafioletowym, pochłania nadmiar sebum i działa przeciwzapalnie, znajdziemy w podkładzie Ilia skwalan i masło shea, które wspomagają regenerację skóry, zmiękczają ją i wygładzają. Super Serum Skin Tint zawiera też działający przeciwzapalnie i regulująco niacynamid, przyspieszający regenerację skóry i chroniący ją przed bakteriami proszek aloesowy oraz kojące bisabolol i allantoinę. A za nawilżające działanie podkładu Ilia odpowiadają wchodzące w jego skład propanediol, hydrolizowany hialuronian sodu i hialuronian sodu.