Problemy ze skórą głowy najczęściej zajmują nas zdecydowanie mniej niż te związane choćby z cerą. Troszczymy się o twarz. Ale o głowę? Rzadko. Naszą uwagę zaprząta przede wszystkim piękno włosów. Ale gdy ukryta pod nimi skóra będzie w kiepskiej kondycji, odbije się to również na ich wyglądzie. Sprawdź, co może dolegać skórze. I jak sobie z tym poradzić. Oto sprawdzone sposoby na trzy najczęstsze problemy ze skórą głowy.
Spis treści
Jeden z najczęstszych problemów ze skórą głowy? Łupież. Co ciekawe, może on mieć różne przyczyny. Jakie są rodzaje łupieżu?
Bez względu na rodzaj, łupież należy leczyć, sięgając po preparaty ze składnikami przeciwgrzybiczymi, przeciwzapalnymi i normalizującymi złuszczanie. Na poprawę trzeba czasem czekać kilka tygodni, jednak lepiej nie przerywać leczenia. Jeśli nie wiesz, jaki preparat będzie najlepszy dla ciebie, najlepiej porozmawiaj z dermatologiem lub przynajmniej poproś o radę farmaceutę w aptece.
Wyświetl ten post na Instagramie
Problemy ze skórą głowy w głównej mierze objawiają się swędzeniem i pieczeniem? W dodatku skóra jest napięta i zaczerwieniona? To oznaki wrażliwości skóry głowy. Winne mogą być drażniące kosmetyki (np. zawierające alkohol), twarda woda, alergia, a nawet przeżywany stres. Skóra się wysusza, staje się mniej odporna i zaczyna swędzieć. Jak sobie pomóc?
Jeśli przyczyną dyskomfortu jest zbyt twarda woda, pomogą kwaśne płukanki stosowane po myciu głowy, np. z octu lub cytryny (możesz zrobić ją samodzielnie, mieszając litr wody z łyżką octu lub soku z cytryny). Zapytaj też o gotowe preparaty – w aptece lub salonie fryzjerskim. Uwaga! Jeśli problem nie mija, albo swędzeniu i podrażnieniu towarzyszy jeszcze łuszczenie się skóry, idź do dermatologa – to może być łupież, atopowe zapalenie skóry albo łuszczyca.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kolejny częsty problem ze skórą głowy? Nadmiar wydzielanego przez skórę sebum, które potrafi znacząco obciążać włosy. Krótko po myciu wyglądają brzydko, są ulizane i trudno je wystylizować. Przyczyną łojotoku i przetłuszczających się włosów mogą być wahania hormonów w organizmie, stres, a także używanie kosmetyków niedostosowanych do potrzeb. Pielęgnacja tłustej skóry wymaga delikatności. Paradoksalnie, zbyt gorliwe usuwanie naturalnej warstwy lipidowej może jeszcze zwiększyć wydzielanie sebum. Najlepiej więc myć włosy co 2–3 dni. Sprawdzą się szampony ziołowe, np. z miętą, rumiankiem, szałwią, pokrzywą, wzbogacone o nawilżającą glicerynę i odżywcze ceramidy (to szczególnie ważne, gdy włosy są tłuste u nasady, ale suche na końcach). Raz, dwa razy w miesiącu można zrobić piling skóry głowy, stosując kosmetyk z formułą opartą na enzymach lub wzbogacony o drobiny złuszczające mechanicznie.
Wyświetl ten post na Instagramie