Co powinien zawierać w składzie dobry krem na zimę? Czy jednym z zakazanych składników w kremie na mróz faktycznie jest woda? Rozwiewamy mity na temat zimowej pielęgnacji i podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę, gdy temperatura spada poniżej zera.
Spis treści
Zima potrafi być dla naszej skóry sporym wyzwaniem. Wpływ na to ma nie tylko obniżenie temperatury i wilgotności w powietrzu oraz mróz, ale również skoki temperatury i termiczny szok - na zewnątrz skóra ma do czynienia z mrozem, w pomieszczeniach za to czeka naszą skórę nadmiernie wysuszające ogrzewanie. Musi też radzić sobie z odmrożeniami i lodowatym wiatrem. Jak mróz wpływa na cerę? Niska temperatura (nie tylko ta poniżej zera) uszkadza naczynia krwionośne oraz płaszcz hydrolipidowy, który odpowiada za prawidłowe działanie skóry. W efekcie naskórek łatwiej traci wilgoć i staje się suchy, szorstki, podrażniony, skłonny do łuszczenia, zaczerwienień i pieczenia.
Odpowiednio dobrany krem na zimę to jednak nie jedyny sprzymierzenie naszej skóry w tym trudnym okresie. Gorsza kondycja naszej skóry zimą ma swoją przyczynę również w bardziej ubogiej w witaminy zimowej diecie - o tej porze roku mamy zdecydowanie mniejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw. Dodatkowo stan skóry pogarszać mogą gorące kąpiele i prysznice - gorąca woda może również osłabiać barierę hydrolipidową i wysuszać skórę. Warto też pamiętać, że negatywne działaniu mrozu na skórę nie jest chwilowe - może odcisnąć na jej kondycji długofalowe, niezbyt korzystne skutki - skóra szybciej się starzeje, uwrażliwia, na cerze naczynkowej nasila się rumień.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jaki zatem powinien być idealny krem na zimę? Skoro potrzeby skóry są tak wyjątkowe w chłodnych miesiącach, warto odpowiednio dostosować do jej potrzeb pielęgnację i zmienić krem, który stosujemy jesienią lub latem. Dobry krem na zimę powinien spełniać przede wszystkim trzy podstawowe funkcje: chronić skórę przed utratą wody, zabezpieczać ją przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych i zapewniać ochronę przeciwsłoneczną. Jakich więc substancji szukać w jego składzie? Dobry krem na mróz powinien zawierać:
Wyświetl ten post na Instagramie
W przypadku cer naczynkowych warto stosować kremy z substancjami uszczelniającymi i obkurczającymi naczynka np. z rutyną, witaminą K lub C, wyciągami z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego. Z kolei posiadaczki skóry wrażliwej lub atopowej powinny szczególną uwagę zwrócić na obecność substancji kojących w kremie na zimę.
Wyświetl ten post na Instagramie
To mit. Choć trzeba przyznać, że działa na wyobraźnię. Bo w końcu skoro woda zimą zamarza, to dlaczego może znajdować się w kremach? Otóż dlatego, że zawarta w kremie woda odparowuje z powierzchni skóry w kilka minut. A skoro już wiemy, że krem na mróz warto aplikować minimum kwadrans przed wyjściem na zewnątrz, krem z wodą nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Warto też pamiętać, że w dzisiejszych czasach składy dobrych kremów na mróz są tak skomponowane, że potrafią odpowiednio zadbać o skórę i ochronić ją przed zimnem, nawet jeśli woda znajduje się w składzie. Bo, co ciekawe, woda znajduje się w składzie kremów nawilżających, jak i tych odżywczych czy natłuszczających - jest głównym nośnikiem substancji hydrofilowych.
Wyświetl ten post na Instagramie
To kolejny mit! Krótsze, pochmurne dni, mniej słońca - na pierwszy rzut oka wydaje się, że zimą nasza skóra ma bardzo niewielki kontakt z promieniami słonecznymi. Chyba że mówimy o wyjeździe na narty. To błędne myślenie. Postarzające skórę promieniowanie UVA przenika przez chmury oraz szkło i dociera do naszej skóry niezależnie od pory roku. Warto więc aby nasz krem na zimę posiadał ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli trudno będzie idealny dla swoich potrzeb krem na mróz z filtrem, postaraj się, aby podkład lub krem koloryzujący posiadał go.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odpowiedź brzmi: zależy jaki krem! Znalezienie dobrego kremu na zimę dla cery mieszanej lub tłustej może być wyzwaniem. Z jednej strony nagłe zmiany temperatury mogą nasilić produkcję sebum, z drugiej jednak odżywcze kremy o bogatej konsystencji mogą przyczynić się do dodatkowego pogorszenia stanu tego rodzaju skóry. Jaki krem na zimę wybrać więc dla skóry mieszanej lub tłustej? Taka cera preferuje produkty o lżejszej konsystencji. Dodatkowo pilnuj, aby w składzie nie znalazły się substancje komedogenne: np. lanolina, parafina, niektóre silikony, olej kokosowy, masło kakaowe, olej lniany, aloes,algi). Zadbaj też, aby krem na zimę dla cery mieszanej lub suchej łączył w sobie funkcja nawilżania, odżywiania, regenerowania (np. ceramidy) i łagodzenia z funkcją regulacji sebum.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie