Na co warto wybrać się do kina w marcu 2023? TOP 5 najlepszych filmów poleca Dyrektor Artystyczny Mastercard OFF CAMERA, Grzegorz Stępniak.
Spis treści
Epicki, ponad dwu i półgodzinny filmowy portret Tzw. “cancel culture” z całym jej skomplikowaniem i dwuznacznością oraz wybitna kreacja Cate Blanchett w roli zagubionej, wybitnej dyrygentki.
Intymny, osobisty debiut, zainspirowany trudną relacją reżyserki z jej ojcem, to jedna z najlepszych historii inicjacyjnych ostatnich lat, rozegrana na tle sugestywnie ukazanych realiów końca lat 90-tych, która dobitnie uświadamia, jak krucha i wybiorcza jest pamięć oraz, że rodzice na zawsze pozostaną nieodgadnioną zagadka dla dzieci.
Zabawny, skandalizujący i bezkompromisowy filmowy portret Cesarzowej Elżbiety - brawurowo zagranej przez Vicky Krieps. Czująca oddech nieubłagalnie przemijającego czasu, u progu swoich czterdziestych urodzin, monarchini walczy o siebie. Na każdym dosłownie kroku kwestionując seksistowski kształt rzeczy. Reżyserka odświeża skostniałe konwencje kina historycznego, nie tylko przyprawiając je humorem sytuacyjnym, ale przede wszystkim - oferuje widzom rodzaj feministycznej rewizji historii.
Kolejna część kultowego horroru z lat dziewięćdziesiątych i pierwsza bez centralnej bohaterki sagi - Sidney Prescott (ikoniczna "final girl" - Neve Campbell). Za to i w tej, jak i poprzedniej części - gwiazda serialu Netflixa "Wednesday" - Jenna Ortega i jak zwykle - inteligentnie poprowadzone metafilmowe gry. Ośmieszające schematy kina grozy i odsyłające do historii samego "Krzyku", który na trwałe odmienił oblicze horroru.
Wstrząsający film o… chłopięctwie pod płaszczykiem schematów narracyjnych właściwych dla filmów inicjacyjnych, prezentuje rozdzierającą serca opowieść o dziecięcej przyjaźni, na której cieniem kładzie się nagła śmierć. Niesamowici i świetnie poprowadzeni młodzi aktorzy, doskonałe zdjęcia oraz ostra krytyka sztywnych norm genderowych i seksualnych składają się na filmowy seans, który nikogo nie pozostawi obojętnym.