Wielka moda rozpala zmysły nie tylko swoją estetyką, ale również kryjącymi się za wspaniałymi kreacjami historiami. Burzliwe życie najsłynniejszych projektantów mody od wielu lat budzi zainteresowanie filmowców. Moda, pieniądze, sława, zbrodnia. Poznajcie 7 najciekawszych filmów i seriali o projektantach mody od Coco Chanel po Alexandra McQueena.
Spis treści
Podobnie jak historia rodziny Gucci, sprawa Versace to historia namiętności, bogactwa, blichtru i przemocy. Kultowy projektant lat 80-tych, Gianni Versace został zamordowany przez Andrew Cunana w Miami w 1997 roku. Co za tym stało? Miniserial ze stajni Ryana Murphy’ego z 2018 roku opowiada historię życia Versace, ale w równej mierze skupia się na postaci jego mordercy. Opowieść o świecie mody, skromnych początkach marki Versce, walki o tożsamość Gianniego Versace przeplata się z historią Cunana, który marzył o sławie i bogactwie, wykorzystując do tego swoja urodę, zamożnych mężczyzn i przemoc. Tytułową rolą zagrał Edgar Ramirez, zaś jego siostrę Donatellę – sama Penelope Cruz. Gdzie można obejrzeć: Netlix.
Zrealizowany z rozmachem film "House of Gucci" Ridleya Scotta i napakowany gwiazdami takimi jak Lady Gaga jako Patrizia Reggiani i Adam Driver w roli Maurizio Gucci opowiada o burzliwym małżeństwie ostatniego Gucciego pracującego w włoskim domu mody, ale również potędze i intrygach w obrębie rodu Gucci. Czy to zazdrość o niewiernego męża czy raczej obawa przed utratą wpływów w Gucci doprowadziła Patrizię Reggiani do zbrodni? Chociaż film zbiera mieszane recenzje, jest dobrą okazją, aby lepiej poznać historię kryjącą się za logo z podwójnym G. Gdzie można obejrzeć: HBO Max.
Kolejny miniserial skupia się na amerykańskim projektancie Royu Halstonie Frowicku, który projektował m.in. dla Lizy Minelli czy Bianki Jagger i był legendą Studia 69. W serialu w reżyserii Daniela Minahana ("Gra o tron", "Sześć stóp pod ziemią", "Chirurdzy") w główną rolę wcielił się Ewan McGregor. Sposób pokazania historii Roya Halstona Frowicka budził sprzeciw jego rodziny, ale McGregor, który do roli nauczył się szyć, jest chwalony za swoją grę aktorską. Gdzie można zobaczyć: Netflix.
Życie Coco Chanel od dawna budzi zainteresowanie i spekulacje, nic więc dziwnego że powstało już wiele filmów biograficznych o projektantce. Dlaczego zatem film Coco Chanel z 2009 roku w reżyserii Anne Fontaine? Film opowiada o życiu Gabrielle przed rozpoczęciem kariery. Dotyka trudnego dzieciństwa i wielkiej miłości do tragicznie zmarłego Boya Capela, ale jednocześnie pokazuje jej determinację i wiarę we własne siły. W roli głównej urocza Audrey Tatou. Gdzie można obejrzeć: PrimeVideo
2014 rok był rokiem Yves Saint Laurenta. W kinach zagościły aż dwa filmy o francuskim projektancie, następcy Diora. Chociaż obywa zostały docenione przez krytyków i nominowane do Cezarów, żaden z nich nie znalazł szerszego uznania wśród widzów. Film Saint Laurent w reżyserii Bertranda Bonello i Gaspardem Uliellem w roli głównej wzbudził więcej emocji śmiałymi scenami m.in. narkotykowych orgii. Natomiast Yves Saint Laurent Jalila Lesperta jest bardziej wyważony, być może z powodu zaangażowania w jego powstanie długoletniego partnera projektanta Pierra Bergé. Gdzie można obejrzeć: Platformy VOD
Dokumentalny film z 2018 roku opowiada historię prostego chłopaka z robotniczej dzielnicy Londynu, który stanął na czele jednego z największych domów mody – francuskiego Givenchy i zrewolucjonizował spojrzenie na modę haute couture. Film w reżyserii Iana Bonhôte zawiera fragmenty pokazów i rozmów z projektantem, którego karierę przerwała samobójcza śmierć w 2010 roku. Gdzie można zobaczyć: Netflix.
Kim był jeden z najsłynniejszych projektantów obuwia na świecie? Zubożały szewc, włoski imigrant, który stał się światowej sławy projektantem. Nominowana do Critics’ Choice Documentary filmowa biografia szewca, w którego butach chodziły największe sławy Hollywood. Za kamerą Luca Guadagnino, nominowany do Oscara za obraz „Tamte dni, tamte noce”. Jedenasty spośród czternaściorga dzieci rodziny Ferragamo, wyjechał z ojczyzny w 1914 roku jako szesnastolatek. Pierwszy biznes założył w Santa Barbara, ówczesnym centrum przemysłu filmowego, a następnie wraz z nim przeniósł się do Hollywood. I tam właśnie, w epoce kina niemego, zbudował obuwniczą potęgę. Ubierał stopy największych gwiazd swoich czasów, tworzył projekty do kultowych dziś filmów. Jego spuścizną jest nosząca jego imię jedna z najważniejszych marek modowych i perfumeryjnych dzisiejszych czasów. W filmie o Ferragamo opowiadają jego potomkowie, ikony świata mody – Manolo Blahnik, Christian Louboutin – i filmu, m.in. Martin Scorsese. Gdzie obejrzeć: Canal Plus