Istnieją pewne szczegóły w wyglądzie twarzy, które są typowe dla młodości - mocno zarysowana szczęka, wysokie kości policzkowe, gładka skóra. I nawet dojrzała kobieta może wyglądać młodo, jeśli cechy te posiada lub... o nie zadba. Przykład? Justyna Steczkowska. Ostatnio, po występie w preselekcjach do Eurowizji, okrzyknięto ją polską J Lo. I nie chodziło tylko o sceniczną energię. Obie piosenkarki wyglądają jakby były dwie dekady młodsze, niż są. Dlaczego? Obie mają kilka charakterystycznych cech, które sprawiają, że ich twarze wyglądają młodo.
Gładka skóra to kluczowa cecha młodości. Młode buzie pozbawione są zmarszczek. I to akurat jest dość łatwe w osiągnięciu nawet po przekroczeniu kolejnych dekad życia. Podstawą jest takie ułożenie pielęgnacji skóry, aby obejmowała ona nawilżanie, złuszczanie i ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi. W efekcie możemy utrzymać gładszą cerę o wiele lat dłużej i zminimalizować widoczność zmarszczek i drobnych linii. Bardzo ważne, by do pielęgnacji skóry włączyć także czynniki zewnętrzne takie jak odpowiednie nawodnienie, spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, ćwiczenia fizyczne, dużo snu, stosowanie kremów przeciwsłonecznych, rzucenie palenia i ograniczenie (lub unikanie) alkoholu. "Skóra jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Nawet najlepiej dobrane kosmetyki mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy o skórę od środka. Regeneracja komórek, produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, równowaga hormonalna czy zdolność skóry do obrony przed stresem oksydacyjnym – to procesy, które w dużej mierze zależą od tego, co dostarczamy organizmowi", podkreśla kosmetolożka Agata Zejfer.
Sprężysty dekolt często kojarzy się z młodością, ponieważ oznacza silne mięśnie i elastyczność skóry. Niestety z wiekiem skóra w tym rejonie staje się coraz cieńsza i wiotka. "Długotrwała, pozycja pochylonej głowy, w pracy przy komputerze, telefonie, sprzyja powstawaniu tzw. obręczy Wenus. Inna wyraźna cecha, która kojarzy się z wiekiem to tzw. indycze gardło, które wynika z częstych i silnych skrętów szyi", tłumaczy Katarzyna Nowacka, Holistyczna Kosmetolog. I dodaje, że nigdy nie należy pomijać szyi w codziennej pielęgnacji. Włączenie ćwiczeń ukierunkowanych na okolice szyi i żuchwy, wraz z utrzymaniem dobrych nawyków pielęgnacyjnych, może pomóc w utrzymaniu wyrazistego, młodzieńczego dekoltu.
Mocna, zdrowa kość szczęki jest podstawą młodzieńczej struktury twarzy i gładkiej linii żuchwy. Właściwa pielęgnacja zębów, w tym leczenie ortodontyczne, takie jak przezroczyste nakładki, w razie potrzeby, pomaga utrzymać integralność kości szczęki i zapobiegać zaburzeniom stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą wpływać na estetykę twarzy. "Wyraźną cechą upływu lat jest zaburzony owal twarzy. Tu wpływ mają przemieszczające się z wiekiem poduszeczki tłuszczowe, tworzące "chomiczki" oraz utrata sprężystości skóry. Niestety tu medycyna estetyczna nie przyniesie już spektakularnych efektów, jednak działania wielokierunkowe potrafią odwrócić efekty starzenia o około 50 proc. Dobry wpływ na owal mają masaże i endermologia", dodaje dr Katarzyna Szczepanowska, specjalistka medycyny estetycznej.
Wysokie kości policzkowe to pożądana cecha kojarzona z młodością. Tworzą bardziej wyrzeźbioną strukturę twarzy. Zabiegi kosmetyczne, takie jak wypełniacze skórne, mogą pomóc zwiększyć wyeksponowanie kości policzkowych i przywrócić młodzieńczy wygląd. Myśląc o wsparciu kosmetycznym warto poszukać kosmetyków z peptydami. "Peptydy w kosmetykach polecane są głównie dla skór z oznakami utraty jędrności, dojrzałych i starzejących się, ale stosuje się je również w formie profilaktyki przeciwstarzeniowej oraz do pielęgnacji skóry z zaburzoną barierą", podkreśla kosmetolożka Agata Zejfert i dodaje, że peptydy są zwykle dobrze tolerowane, co czyni je idealnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze, które mogą mieć problemy związane ze stosowaniem bardziej agresywnych składników, takich jak retinoidy czy mocniejsze kwasy. "Wiele nowoczesnych produktów z peptydami łączy je z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak przeciwutleniacze czy nawilżacze, aby zwiększyć ogólną efektywność produktu. Sprawia to, że kosmetyki z peptydami działają wielokierunkowo i stanowią bardzo atrakcyjną grupę kosmetyków stosowanych w pielęgnacji", oddaje ekspertka.
Osoby z okrągłymi policzkami naturalnie mają większą objętość tkanki tłuszczowej w tych obszarach, co przyczynia się do młodzieńczego wyglądu. Na zdjęciach z młodości wyglądamy na nieco pulchne na twarzy, ale to daje efekt młodości. Jednak rozkład tłuszczu zmienia się wraz z wiekiem i może sprawić, że policzki będą wyglądać na cieńsze i mniej napięte. Aby przywrócić utraconą objętość i stworzyć pełniejszy, bardziej młodzieńczy wygląd zwykle jednak stosuje się wynalazki medycyny estetycznej. Najczęściej używa się do tego rozmaitych wypełniaczy skórnych, nie tylko na policzkach, bo efekt "baby face" to także brak zapadniętych przestrzeni na twarzy. Miejsce, gdzie szybko tracimy tkankę tłuszczową są skronie. "Mało kto, patrząc na siebie w lustrze, zauważa ubytek tkanek w tej okolicy. Jednak wypełnione skronie powodują podniesienie owalu twarzy i uniesienie górnej powieki. Tu pomocą przychodzi nam kwas hialuronowy, który w rękach doświadczonego specjalisty potrafi na kilka lat wypełnić ubytki skroni", dodaje dr Szczepanowska.
Plamy na skórze, niestety, postarzają. Na młodej twarzy zobaczymy piegi, ale nie plamy posłoneczne. Nawet u dziewczyn, które przesadzają z opalaniem. Dlatego to gładka buzia pozbawiona przebarwień uznawana jest za młodzieńczą. Oczywiście z nierównym kolorytem skóry możemy sobie poradzić używając makijażu, ale to jedynie codzienna korekcja. Z przebarwieniami walczymy zwykle za pomocą zabiegów kosmetycznych oraz pielęgnacji domowej. Jednak nigdy nie powinnyśmy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. "Fotoprotekcja powinna być stosowana przez cały rok! Żaden zabieg kosmetologiczny czy produkt kosmetyczny nie ma szans działać odpowiednio i długotrwale, jeśli nie zabezpieczasz swojej skóry przed promieniami UVA i UVB. Promieniowanie uszkadza twoją skórę na wielu poziomach: przyspiesza jej starzenie się, rozszerza naczynia krwionośne i przyczynia się do powstania rumienia, powoduje zmiany pigmentacyjne, zwiększa wrażliwość i skłonność do podrażnień", ostrzega kosmetolożka Agata Zejfer.
Młoda twarz jest symetryczna. A przynajmniej tak ją kojarzymy. Proporcje są zachowane, a oczy na młodej twarzy wydają się większe. To z powodu napięcia skóry i jędrnych, elastycznych powiek. Młode oko wydaje się większe, ponieważ jest szeroko otwarte i nie przykrywa go leżąca powieka. Pewnie dlatego taką popularnością cieszą się zabiegi usuwania nadmiaru skóry na powiece, ponieważ daje wyraźny efekt odmłodzenia. Młode usta z kolei są wyraźne a ich kontur nie rozmywa się. Kobiety w pewnym wieku częściej też sięgają po konturówki do ust. Właśnie po to, by kontur ich warg był wyraźny, jak dawniej.
Położenie, rozmiar i kształt zębów odgrywają kluczową rolę w estetyce twarzy. Dobrze ustawione zęby i proporcjonalny uśmiech przyczyniają się do młodzieńczego wyglądu. Zabiegi ortodontyczne, takie jak aparat ortodontyczny lub przezroczyste nakładki, korygują ustawienie zębów i poprawiają ogólną harmonię twarzy. Pomocne mogą być również zabiegi stomatologiczne kosmetyczne. Na przykład klejenie kompozytowe może przywrócić ukruszony ząb do jego poprzedniego naturalnego kształtu. Licówki dentystyczne mogą zakrywać plamy, zamykać małe szczeliny i dawać złudzenie prostszych zębów. A konturowanie dziąseł może odsłonić więcej pięknych zębów, aby zapewnić uśmiech, który odmładza.
Podobnie jest z kolorem zębów. Szkliwo naturalnie rozrzedza się z czasem, co często sprawia, że zęby wyglądają na lekko szare lub żółte ze względu na prześwitującą większą część wewnętrznej struktury zęba. To w połączeniu z naturalnie gromadzącymi się plamami z jedzenia i napojów może sprawić, że uśmiech wygląda o wiele gorzej, niż przed laty. Profesjonalne zabiegi wybielania zębów pomagają odmłodzić ogólny wygląd, wnikając w szkliwo, aby usunąć te głęboko osadzone plamy i zapewnić jasny, młodzieńczy uśmiech.