Oto cztery pomysły na przygotowanie arbuza, moje arbuzowe love!
Mam takie wspomnienie z bardzo młodzieńczych lat, pamiętam je jak przez mgłę... a może był to sen, sam już nie wiem. Jest sobota, wczesne godziny poranne, spaceruję z babcią na pobliski targ. Targ przepełniony ludźmi, jedzeniem i hałasami. Stoją wozy zaprzęgnięte w konie, a na nich leżą one, wielkie i dorodne, arbuzy! Owoc przez swą wagę nie dostępny dla tak małego chłopca jakim byłem, kawałek wydawał się być nagrodą, ale zostawiał poczucie niedosytu. Dziś to poczucie postanowiłem przerwać, zapraszam na ucztę arbuzową! Pod lupę biorę nie tylko kawałek, a całego arbuza!
Chłodnik arbuzowy z pesto z rukoli ( porcja dla 4 osób)
4 pomidory malinowe
1/4 papryczki chilli
1 łyżka soku z cytryny
60 dag arbuza
2 ząbki czosnku
korzeń imbiru, ok 2-3 cm
1 łyżeczka octu jabłkowego
sól, pieprz
oliwa z oliwek
garść rukoli
Przed rozkrojeniem arbuza dokładnie go umyj i wyparz skórę. To samo tyczy się pomidorów, przed obraniem należy sparzyć pomidory wrzątkiem, aby łatwiej pozbyć się skórki.
Arbuza pokrój na mniejsze kawałki i pozbądź się pestek, obrane pomidory należy przetrzeć przez drobne sitko do miski w której będziemy mieszać wszystkie składniki. Pamiętaj że każdy mililitr soku z pomidora jest bardzo ważny. Zetrzyj imbir na drobnej tarce, pokrój drobno papryczkę chilli, a ząbki czosnku przeciśnij przez praskę. Zblenduj arbuza i pomidory. Delikatna słodycz i świeżość w połączeniu z chilli, imbirem, sokiem cytryny daje niezapomniany smak. Spróbuj tego rewelacyjnego połączenia, on naprawdę pobudza moje zmysły, a po dodaniu wszystkich składników mogę powiedzieć, że jest to najlepszy chłodnik jaki jadłem w życiu.
Zblenduj wszystkie składniki do uzyskania aksamitnej konsystencji. Nie zapomnij o kilku łyżkach oliwy z oliwek. Uważaj z ilością chilli, soku z cytryny oraz octu, chociaż bardzo lubię kiedy letni arbuzowy chłodnik jest przełamany nutą ostrości i kwasu. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Podawaj ze świeżo przygotowanym pesto z rukoli. Wystarczy garść rukoli zalać 4-5 łyżkami oliwy z oliwek i zblendować. Najlepiej smakuje po kilku godzinach chłodzenia. Przeważnie przygotowuje go dzień przed. Podawać możesz również z kiełkami buraka oraz drobno posiekaną czerwoną cebulą oraz szczypiorem.
Grecka sałata
garść prażonych płatków migdałów
2 zielone ogórki
500 g arbuza
czerwona cebula
2 duże garści rukoli
1 garść sałaty dębowej
200 g sera owczego
oliwa z oliwek
ocet balsamiczny
miód
sól, pieprz
Umyj dokładnie wszystkie warzywa, sałatę i rukolę porwij na mniejsze kawałki. Wyparz ogórki i pokrój je wzdłuż, ja używam do tego nożyka do sera, chociaż zwykła obieraczka do warzyw będzie równie pomocna. Arbuza i owczy ser pokrój na kostki ok 1,5 x 1,5 cm. Postaraj się pozbyć nasion z arbuza, będą zbędnym dodatkiem do naszej sałaty. Cebule pokrój w cienkie paski. Upraż migdały na patelni. Zrób sos, wymieszaj 4 łyżki oliwy, 1 łyżkę octu balsamicznego i łyżeczkę miodu. Pomieszaj wszystkie składniki ze sobą, sałat gotowa!
Smażona biała ryba z grillowanym arbuzem w towarzystwie warzyw
350 g białej ryby( wybrałem żabnicę)
4 plastry arbuza ( ćwiartki)
masło
pęczek młodej marchewki
kilka bordowych i żółtych marchewek
miód
oliwa z oliwek
sól, pieprz
pęczek szparagów
4 ząbki czosnku
2 łyżki soku z limonki
250 g bobu
garść zielonej fasolki szparagowej
1/2 pęczka kopru
łyżka soku z cytryny
1/2 pęczka szczypiorku
masło
oliwa
Przygotowanie dania głównego na pierwszy rzut oka może wydać się skomplikowane. Bardzo ważne jest to aby podczas gotowania tak nie myśleć. Przygotowanie dodatków podzielimy na kilka etapów, pamiętaj że nie musisz przygotowywać wszystkich, lubię kiedy na stole mam wybór, smaczny wybór!
Pamiętaj aby umyć dokładnie wszystkie warzywa i rybę. Możesz przygotować rybę , którą smażymy na końcu. Do fiesty arbuzowej wybrałem żabnice, jest to dość nie spotykana ryba, więc swobodnie możesz wybrać inną białą rybę, świetna będzie choćby polędwica z dorsza atlantyckiego. Pokrój rybę na równe paski o grubości około 1,5 cm i odstaw ją do wysuszenia, najlepiej na kawałku ręcznika kuchennego, który rozkładamy na talerzu.
Bób z fasolką
Ugotuj bób, tak żeby był miękki, odstaw do ostygnięcia i obierz ze skórek .W taje samej wodzie możesz ugotować fasolkę szparagową. Rozgrzej na patelni 2 łyżki oliwy z oliwek oraz 25 g masła i szczyptę świeżo zmielonego pieprzu, wrzuć bób i fasolkę. Smaż około 10-15 minut aż będą lekko rumiane. Dodaj drobno posiekaną natkę koperku oraz szczypior. Nie zapomnij o soku z 1/2 cytryny oraz szczypcie soli do smaku.
Marchewka i szparagi
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Pokrój marchewki wzdłuż na dwie części. Ułóż je i na blasze do pieczenia wyłożoną papierem. Wymieszaj 4 łyżki oliwy z 3 łyżkami miodu. Posmaruj marchewki oraz posyp je solą i świeżo zmielonym pieprzem. Piecz około 20-25 minut aż będą rumiane -chrupiące.
Ułóż szparagi na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub w niskim naczyniu żaroodpornym. Skropl oliwą z oliwek, dodaj dwie łyżki soku z cytryny , 4 ząbki czosnku , sól i świeżo zmielony i pieprz. Wszystko starannie wymieszaj. Piecz około 10-15 minut w temperaturze 180 stopni.
Wysuszoną biała rybę oprósz solą i pieprzem z obydwu stron, smaż na rozgrzanym maśle około 3-4 minuty z każdej strony. Pamiętaj aby ogień nie był za duży, nie spal jej!
Na oddzielnej patelni, najlepiej grillowej przygotuj arbuza. Myślę, że wystarczy grillować go około 10 minut z każdej strony.
Danie główne gotowe! Czas na deser.
Sorbet arbuzowy
2,5 kg arbuza
4 łyżeczki startego imbiru
7 listków mięty
6 łyżek syropu z cukrem
5 łyżek soku z limonki
8 łyżek soku z cytryny
Bardzo ważne jest to aby usunąć z arbuza wszystkie pestki. W małym garnuszku przygotuj syrop z cukrem. Zagotuj 200 ml wody i wymieszaj z 4 łyżeczkami cukru, odstaw do wystygnięcia.
Zblenduj arbuza ze startym wcześniej na tarce imbirem, listkami mięty i sokiem z limonki i cytryny. Możesz dodać kilka łyżek przygotowanego syropu z cukrem, wszystko zależy od intensywności i słodkości arbuza. Przelej arbuzową masę do plastikowego pojemnika i mroź około 4-5 godzin, mieszając blenderem co godzinę aby masa była gładka i jednolita.
Ceramika: MUAstudios