Najlepsze filmy 2023 według amerykańskiej Akademii Filmowej można już zobaczyć na dostępnych w Polsce platformach streamingowych. Gdzie można obejrzeć filmy, które wygrały Oscary 2023 oraz pozostałe nominowane filmy? Ciekawość wzbudzają zwłaszcza obsypane Oscarami "Na Zachodzie bez zmian" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Wygrane i nominowane filmy są w przeważającej części już dostępne na popularnych platformach streamingowych takich jak Netflix, Prime Video, Disney+ czy HBO.
Spis treści
Gdzie obejrzeć filmy, które wygrały Oscary 2023 oraz nominowane do Oscarów obrazy? W tym roku wiele z filmów można obejrzeć bez wychodzenia z domu, dzięki bogatej ofercie platform streamingowych. Które z nominowanych filmów dostępne są już na Netflixie, HBO Max, Disney+ czy Prime Video? Przygotowaliśmy listę dostępnych produkcji.
Oscarowym hitem okazał się dostępny na Netflixie "Na Zachodzie bez zmian", który zdobył aż 4 Oscary 2023 m.in. za najlepszą muzykę oraz najlepszy film nieanglojęzyczny. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. To porywająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie.
Ana de Armas zdobyła pierwszą nominację do Oscara za rolę Marylin Monroe w filmie "Blondynka" na podstawie książki Joyce Carol Oats. Film, dostępny jest na Netflixie, to oniryczna opowieść o słynnej aktorce. Film zebrał mieszane recenzja, jednak Ana de Armas jest wychwalana za swoją rolę.
Dostępny na Netflixie "Glass Onion. Film z serii Na Noże" został nominowany w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. To historia długoletnich przyjaciół, którzy odizolowani na greckiej wyspie należącej do ich przyjaciela miliardera rozwiązują w sposób ostateczny dawny konflikt. Daniel Craig wrócił jako genialny detektyw.
Na Netflixie zobaczymy również film, który wygrał w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany - "Pinokio" w reżyserii cenionego i nagrodzonego Oscarami Guillermo del Toro. To zachwycająca od strony wizualnej i muzycznej filmowa opowieść w technice poklatkowej o drewnianym pajacyku, który ożył.
W tej samej kategorii nominowany był film "Bestia morska". Mała gapowiczka wypływa na szerokie wody z legendarnym łowcą morskich potworów. Wspólnie tworzą nową fascynującą historię.
Na Netflixie można obejrzeć również dwa filmy z kategorii dokument krótkometrażowy: nagrodzony w tej kategorii film "Zaklinacze słoni" o opiece nad osieroconym słoniątkiem imieniem Raghu oraz nominowany do nagrody "Efekt Marthy Mitchell" o żonie polityka, która nie bała się mówić prawy o aferze Watergate (tą ją grała Julia Roberts w serialu "Gaslit").
Na HBO można obejrzeć biografię Elvisa Presleya w reżyserii Baza Luhrmanna, nominowaną m.in w kategoriach: najlepszy film oraz najlepsza rola męska. Film "Elvis" skupia się na relacji Elvisa (Austin Butler) z jego menadżerem pułkownikiem Tomem Parkerem (Tom Hanks).
Dostępny na HBO Max klimatyczny "Batman" Matta Reevesa został nominowany za efekty specjalne i charakteryzację. Batman (Robert Pattinson) odkrywa korupcję w Gotham City. Jednocześnie ściga Człowieka-Zagadkę, seryjnego mordercę (Paul Dano), którego celem jest elita Gotham. Pomaga mu Kobieta-Kot (Zoë Kravitz).
Na HBO Max obejrzymy również dwa nominowane do Oscara filmy dokumentalne. Wygrany w tej kategorii film "Nawalny" o opozycyjnym rosyjskim polityku oraz nominowany do nagrody film "Wszystko co żyje" - o próbie ratowania w New Delhi kni czarnej, drapieżnego ptaka ważnego w ekosystemie miasta.
Na HBO można również obejrzeć film "Aftersun", debiut reżyserski Charlotte Welles. To liryczna opowieści o dzieciństwie i relacji ojca z córką. Sophie (alter ego reżyserki) analizuje ostatnie wakacje, które spędziła z ojcem dwadzieścia lat wcześniej. Wspomnienia prawdziwe i wyimaginowane wypełniają luki w jej pamięci. Grający główną rolę Paul Mescal ("Normalni ludzie") otrzymał nominację do Oscara za najlepszą rolę męską.
Na Disney+ możemy obejrzeć nominowany do kategorii najlepszy film animowany "To nie wypanda" Domee Shi, o nastolatce, która w kryzysowych chwilach zmienia się w ... pandę małą.
Wygrany w kategorii najlepsze kostiumy film "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu " to obraz, w którym królowa Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) i Dora Milaje (m.in. Florence Kasumba) po śmierci króla T’Challi bronią swojej ojczyzny przed atakiem obcych sił. Gdy ludność Wakandy próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ich bohaterowie muszą zjednoczyć siły z pomocą Psa Wojny Nakii (Lupita Nyong’o) oraz Everetta Rossa (Martin Freeman) i stworzyć nową przyszłość Wakandy.
Również na Disney+ zobaczymy nominowany do Oscara 2023 w kategorii m.in. najlepszy film, najlepsza rola męska czy najlepszy reżyser, film "Duchy Inisherin" Martina McDonagha. To opowieść o konflikcie między dwójką długoletnich przyjaciół w Irlandii w latach 20. Prosty Pádraic Súilleabháin (świetny Colin Farrell) ma niewielu przyjaciół, więc kiedy Colm Doherty (Brendan Gleeson) postanawia zerwać ich relację, za wszelką cenę stara się odzyskać jego przyjaźń.
Film "Wszystko wszędzie na raz" w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta okazał się największym zwycięzcą Oscarów 2023 zdobywając nagrody w 7 kategoriach, w tym najważniejszych takich jak najlepsza aktorka, najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepsza aktorka drugoplanowa (Jamie Lee Curtis). Film "Wszystko wszędzie naraz" dostępny jest na Prime Video. O czym opowiada "Wszystko wszędzie na raz"? To połączenie komedii, filmu si-fi oraz dramatu, którego główną bohaterką jest Evelyn Wang (nagrodzona Oscarem jako pierwsza aktorka pierwszoplanowa pochodzenia azjatyckiego Michelle Yeoh, "Przyczajony tygrys, ukryty smok"), borykająca się z licznymi problemami rodzicielskim i małżeńskimi, która dowiaduje się, że jest kluczową postacią w walce o przetrwanie "multiwersum". Dzięki specjalnemu urządzeniu, które pozwala jej uzyskać niezwykle umiejętności może również sprawdzić jak wyglądałoby jej alternatywne życie, gdyby zamiast wyjeżdżać z mężem z Chin została z rodzicami (i została gwiazdą filmową) lub została szefową kuchni. Jednocześnie świadomość, że nawet niewielka decyzja może zaważyć na naszym życiu doprowadza do niebezpiecznego nihilizmu i zagrozi stabilności wszechświata. Uwagę tego nominowanego do Oscara filmu przykuwa zwariowana historia relacji matki i córki, humor i epickie sceny walki (pierwotnie w głównej roli miał być obsadzony Jackie Chan).
Na Prime Video można obejrzeć również świetny film "Głosy kobiet" w reżyserii Sarah Polley. Ten obraz, nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany (na podstawie książki kanadyjskiej pisarki Miriam Toews), to historia odizolowanej społeczności menonitów. Po tym jak kobiety w tej społeczności stają się celem ataku i brutalnych gwałtów, muszą zdecydować o swoim losie. Ich oprawcy zostali złapani, zaś one muszą zdecydować czy zostać i walczyć o sprawiedliwość, opuścić dotychczasową kolonię czy zostać i nic nie robić. Film, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, to kameralny dramat, o którego sile decyduje świetna gra m.in. Rooney Mary, Claire Foy czy jessie Buckley.
Na Prime Video można również zobaczyć nominowany w kategorii najlepszy film zagraniczny obraz "Argetina 1985". To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia prokuratorów Julio Strassery i Luisa Moreno Ocampo, którzy odważyli się zbadać i ścigać najkrwawszą dyktaturę wojskową w Argentynie 1985 roku.
Również na Prime Video można wypożyczyć film "Babilon" , który został nominowany za najlepszą scenografię i kostiumy. To opowieść o początkach Hollywood z Margot Robbie w roli głównej.
Wygrana w kategorii najlepszy dźwięk powędrowała do dostępnego na platformie SkyShowTime filmu "Top Gun. Maverick". Rzadko zdarza się, aby sequel, i to zrealizowany kilka dekad później, odniósł taki sukces. O czym opowiada druga część "Top Gun"? Po ponad 20 latach służby w lotnictwie marynarki wojennej, Pete "Maverick" Mitchell (Tom Cruise) ma ostatnią szansę na pozostanie w wojsku. Zostaje wezwany do legendarnej szkoły Top Gun, gdzie dostaje za zadanie wyszkolić nowe pokolenie pilotów do niezwykle trudnej misji. Przy okazji musi stawić czoła traumie.
Polski film Jerzego Skolimowskiego "IO" można obejrzeć również w serwisach VOD m.in. Player i Canal+. To piękna historia o relacji człowieka i zwierzęcia.
Na Canal+ oraz Polsabt Box Go można również wypożyczyć film "Wieloryb" Darrena Aronofsky’ego. Grający główną rolę Brendan Fraser wygrał w kategorii najlepszy aktor. "Wieloryb" to opowieść o monstrualnie grubym wykładowcy akademickim (Brandon Fraser), który próbuje nawiązać kontakt z porzuconą przed laty nastoletnią córką.
Również na VOD dostępny jest film "Paryż Pani Harris", nominowany za najlepsze kostiumy (powstały we współpracy z Domem Mody Dior). Paryż Pani Harris opowiada historię żyjącej w latach 50-tych XX wieku mieszkającej w Londynie wdowy, która marzy o luksusowej kreacji od Diora. Po zebraniu oszczędności, pani Harris rusza do Paryża.
Z kolei od 16 marca na Polsat Box Go będzie można obejrzeć film "Fabelmanowie" (obecnie dostępny jest w kinach). Film "Fabelmanowie" w reżyserii Stevena Spielberga jest sfabularyzowaną autobiografią opowiadającą o dzieciństwie i młodości reżysera. Historia koncentruje się na rodzicach Spielberga (granych przez Michelle Williams i Paula Dano) i ich reakcji na marzenia syna o byciu filmowcem. Nominowany został m.in. za najlepszą rolę kobiecą, najlepszy film i reżyserię.
Świetna ostra satyra społeczna, czyli film "W trójkącie" w reżyserii Ruben Östlunda, była nominowana w m.in. kategorii: najlepszy reżyser i najlepszy film rok. Film można obejrzeć na VOD m.in. Playera.
Od 25 września na Skyshowtime można podziwiać Cate Blanchett w filmie "Tar" Todda Fielda, który został nominowany w kategorii: najlepsza rola kobieca, najlepszy film i najlepsza reżyseria. Obraz opowiada historię genialnej kompozytorki Lydii Tar (Cate Blanchett) w momencie, gdy zaczyna się jej upadek. Muzykę do filmu TÁR skomponowała nagrodzona Grammy Hildur Guðnadóttir, która jako pierwsza kompozytorka zdobyła Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową.
Gala wręczenia Oscarów 2023 odbyła się 13 marca.