Pielęgnacja ciała weszła na wyższy poziom zaawansowania. Coraz więcej przeznaczonych do niej produktów zawiera sprawdzone składniki aktywne, które wyrównują koloryt skóry ciała, wygładzają ją, opóźniają jej starzenie się oraz poprawiają jej jędrność i elastyczność. Jeszcze do niedawna substancje te były "zarezerwowane" dla kosmetyków służących do pielęgnacji cery.
Kiedyś cała uwaga przemysłu kosmetycznego koncentrowała się na pielęgnacji cery. Najwięcej wysiłku i pieniędzy wkładano w tworzenie nowoczesnych i skutecznych formuł produktów, których działanie ograniczało się do skóry twarzy. Jeśli zaś chodzi o skórę ciała – ta miała być nawilżona lub zabezpieczona przed wysychaniem z pomocą kosmetyków, których głównym składnikiem była zwykle ciekła parafina. I choć substancja sprawdza się w podstawowej pielęgnacji skóry, w niewielkim stopniu zmienia czy poprawia jej stan.
W ostatnich latach podejście do pielęgnacji skóry ciała przeszło rewolucyjną zmianę. Zauważono wreszcie, że ta skóra także miewa nierówny koloryt i starzeje się, tracąc elastyczność i sprężystość oraz pokrywając się zmarszczkami. Zaczęły powstawać kosmetyki, dzięki którym skóra na ciele może być pielęgnowana z takim samym zaangażowaniem i prawie takimi samymi wynikami, jak ta na twarzy. A wszystko dzięki wprowadzonym do formuł tych produktów składnikom używanym dotąd do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery – kwasom AHA, BHA i PHA, ceramidom, witaminie C, niacynamidowi, estraktom roślinnym i retinolowi.
Wspomniane przez nas substancje jeszcze do niedawna spotykało się w zasadzie tylko w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery. Teraz znajdziemy je w kremach, balsamach i serach, w peelingach i maskach stworzonych z myślą o skórze ramion, nóg, brzucha czy pośladków.
Wszystkie alfa-hydroksykwasy (AHA) z różną siłą złuszczają skórę i zapobiegają wrastaniu w nią włosków. Każdy z nich ma jednak zwykle jeszcze jakieś dodatkowe właściwości. Bardzo często na liście składników kosmetyków do ciała można znaleźć kwas glikolowy, który działa nawilżająco, a także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, odmładzając w ten sposób skórę. Inne często występujące w kosmetykach do ciała alfa-hydroksykwasy to kwas mlekowy i migdałowy – pierwszy nawilża, natomiast drugi działa bakteriobójczo, skutecznie usuwając wypryski.
Występujący zarówno w kosmetykach do skóry twarzy, jak i do skóry ciała kwas BHA – kwas salicylowy – zapobiega powstawaniu krostek, wrastaniu włosków oraz przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. W produktach do pielęgnacji pełni on też funkcję tak zwanego promotora przenikania, co oznacza, że ułatwia innym substancjom aktywnym głębsze penetrowanie skóry.
Kwasy PHA stosowane w kosmetykach do pielęgnacji ciała to kwas laktobionowy i glukonolakton. Polihydroksykwasy bardzo łagodnie złuszczają naskórek, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla skór delikatnych i wrażliwych. Oprócz wygładzania skóry, kwasy PHA także ją nawilżają oraz chronią przed działaniem przyspieszających jej starzenie się wolnych rodników.
Ceramidy wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry (jej naturalną barierę ochroną), zmniejszając w ten sposób odparowywanie z niej wody. Dzięki ceramidom skóra ciała będzie lepiej nawilżona, i co za tym idzie będzie młodziej wyglądała.
Witamina C wyrównuje koloryt skóry, rozjaśniając istniejące przebarwienia posłoneczne i zmniejszając prawdopodobieństwo powstania nowych. Ponadto witamina C wzmacnia naczynia krwionośne w skórze, zmniejszając tym samym jej zaczerwienienie oraz stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, spowalniając w ten sposób procesy jej starzenia się.
Niacynamid wyrównuje koloryt skóry, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną poprawiając tym samym jej nawilżenie, a także przyspiesza gojenie się stanów zapalnych.
Ekstrakty roślinne zawarte w kosmetykach do ciała zwykle działają antyoksydacyjne, wyrównują koloryt skóry i łagodzą jej podrażnienia. Bardzo popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry ciała jest ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, która nie tylko działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i regenerująco, ale też pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, czyniąc skórę bardziej elastyczną i sprężystą.
Retinol złuszcza skórę, wyrównuje jej koloryt i przyspiesza regenerację. Najbardziej znany jest jednak ze swojego działania przeciwstarzeniowego. Retinol stymuluje bowiem produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli składników, od których zależy elastyczność i jędrności skóry.