Jakie dobre miniseriale kryminalne warto obejrzeć na HBO Max? Na liście mamy zarówno klasykę gatunku, produkcję dokumentalną, ale i zabawę konwencją. Wszystkie na świetnym poziomie, trzymają w napięciu do końca, zaskakują i swoim finałem ani trochę nie zawodzą.
Spis treści
Kryminalny serial "Mare z Easttown" to jedna z najlepszych produkcji w serwisach streamingowych w 2021 roku! Jej twórcy przenoszą nas do Easttown, małego, cichego miasteczka w Pensylvanii. Mieszkańcy Easttown to zżyta społeczność, choć nie brakuje tu mrocznych, zamiecionych pod dywan sekretów. Lokalną "gwiazdą" jest Marianne ‘Mare’ Sheehan (rewelacyjna Kate Winlet), która 25 lat temu zdobyła w meczu koszykówki decydujące punkty, dając drużynie (i całemu miasteczku) historyczne zwycięstwo w stanowych zawodach. Dziś Mare pracuje jako detektyw. Do rozwiązania ma niezwykle trudną zagadkę: w lesie odnalezione zostają zwłoki młodej matki.
Miniserial "Ostre przedmioty" to zdecydowanie jeden z moich faworytów w tym zestawieniu. Gęsta, małomiasteczkowa atmosfera, poruszająca, pełna zagadek bohaterka Camille (Amy Adams), jej porażająco chłodna matka Adora (Patricia Clarkson) i zagadkowe morderstwo dwóch młodych dziewczyn, które wstrząsa całą społecznością. Pracująca jako dziennikarka Camille powraca do rodzinnego miasteczka Wind Gap, aby rozwiązać zagadkę śmierci nastolatek Camille. Przy okazji będzie musiała zmierzyć się z własnymi, traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa, które naznaczyły ją na całe życie. Ten ośmioodcinkowy miniserial HBO Max trzyma w napięciu do ostatniej sceny i ani trochę nie zawodzi. Plus wspaniały jak zawsze Chris Messina w roli empatycznego policjanta. Świetny serialowy thriller psychologiczny!
Kolejny świetny kryminalny miniserial, od którego nie będziecie w stanie się oderwać. Również dostępny na HBO Max! Poznajemy w nim niejakiego Riza, mieszkającego w Nowym Jorku pakistańskiego studenta (w tej roli nominowany do Oscara za film "Sound of Metal" Riz Ahmed), który spędza noc z piękną nieznajomą. Gdy budzi o świcie się, ku swojemu przerażeniu, odkrywa obok siebie jej zwłoki. Minionej nocy nie może sobie przypomnieć. I tak się składa, że na jego drodze staje bardzo dociekliwy detektyw. Obrońcą Riza zostaje chaotyczny adwokat John Stone (genialny John Turturro). Seans tego 8-odcinkowego miniserialu na pewno nie będzie startą czasu. Wręcz przeciwnie!
Stworzony na podstawie książki Stephena Kinga "The Outsider" zaczyna się, jak na serial kryminalny, dość "klasycznie". W lesie w stanie Georgia odnalezione zostają zwłoki 11-letniego chłopca. Sprawa brutalnego morderstwa trafia w ręce dociekliwego detektywa Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), który sam wciąż nie doszedł do siebie po śmierci własnego syna. Wszystkie zebrane na miejscu zbrodni dowody oraz zeznania naocznych świadków doprowadzają policjanta do Terry'ego Maitlanda (Jason Bateman), nauczyciela okolicznej szkoły i trenera drużyny baseballowej. Świetnie? Morderca złapany? Niekoniecznie. Maitland posiada bardzo mocne alibi, które w zasadzie uniemożliwia postawienie mu jakichkolwiek zarzutów. Sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana i podejrzana.Anderson postanawia włączyć do sprawy znaną z bardzo nietypowych metod pracy prywatną detektywkę Holly Gibney (Cynthia Erivo).
"Biały lotos" nie jest może stricte miniserialem kryminalnym, bardziej psychologiczną, komediową satyrą, ale wątek kryminalny w nim jest. I całkiem dobrze trzyma widzów w napięciu aż do końca. Fabuła tego świetnego miniserialu przenosi nas na gorące Hawaje, do luksusowego kurortu dla bogaczy. I pewnie oglądałoby się go w miarę spokojnie, gdyby nie jedna z pierwszych scen w serialu, w której widzimy turystów powracających samolotem do domu w towarzystwie... trumny! Cóż takiego wydarzyło się w hawajskim kurorcie? Kto pożegnał się z tym światem? Wątek kryminalny to tylko jedna z ciekawych osi serialu. Naprawdę warto obejrzeć tę smutną i bardzo wciągającą satyrę na współczesny, zepsuty świat. Dobra wiadomość dla fanów tego serialu jest taka, że trwają właśnie prace nad sezonem drugim! Tym razem twórcy zabiorą nas do luksusowego kurortu na Sycylii.
Oparty na prawdziwych wydarzeniach miniserial "Ogrodnicy" jest niezwykły i jedyny w swoim rodzaju. Opowiada historię Susan i Chrisa Edwardsów, pozornie normalnego małżeństwa. Dlaczego pozornie? Ponieważ w 2014 roku mieszkający w Anglii Edwardsowie skazani zostali na 25 lat więzienia za zamordowanie rodziców Susan i...zakopanie ich zwłok w ogródku. Poruszające są nie tylko historia tej dwójki czy kulisy śledztwa, ale również forma, w jakiej reżyser je przedstawia. Bawi się konwencją, czasem zabiera widzów jakby w sam środek przedstawienia teatralnego, innym razem kina noir albo paradokumentu. Przez cały czas oglądania filmu, i zachwycania się warstwą wizualną, czujemy, że coś tu nie gra...
Sześcioodcinkowy, trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji miniserial kryminalny inspirowany książką Jean Hanff Korelitz pod tym samym tytułem. Poznajemy w nim Grace (Nicole Kidman) - zamożną psychoterapeutkę, która wraz z mężem, szanowanym onkologiem dziecięcym (Hugh Grant), i synem mieszkają w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Nowego Jorku. Brzmi jak bajka? Grace do pewnego momentu też się tak wydawało. Wszystko zmienia się w dniu, gdy dowiaduje się o brutalnym morderstwie pewnej znajomej kobiety. Życie Grace sypie się jak domek z kart.
Pokazana w miniserialu "The Act", wstrząsająca historia wydarzyła się naprawdę. Gypsy Rose Blanchard (Joey King) od dziecka borykała się z szeregiem poważnych problemów zdrowotnych. Białaczka, astma, dystrofia mięśniowa, epilepsja. Poruszała się na wózku inwalidzkim, posiłki spożywała za pomocą specjalnej rurki, każdej nocy jej życie podtrzymywał aparat tlenowy. Jej największym wsparciem była kochająca matka DeeDee Blanchard (Patricia Arquette), która specjalnie dla córki organizowała niezliczone akcje charytatywne, dzięki którym leczenie obłożnie chorej Gypsy Rose mogło w ogóle się odbywać. Dlaczego o sprawie Gypsy usłyszał świat? Ponieważ pewnej nocy zadźgała nożem swoją matkę... Matkę, która od lat znęcała się nad nią fizycznie oraz psychicznie, zmuszała do spożywania dziesiątek różnych leków i wmawiała jej niezliczone choroby. Czy Gypsy Rose odpowiedziała za zabicie swojej matki? Sprawdźcie w ośmioodcinkowym serialu "The Act"!
Miniserial "Utracone dzieci Atlanty" nie jest serialem typowo kryminalnym. Ale opowiada o mrożących krew w żyłach, prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Atlancie w okresie między 1979 a 1981 rokiem. Właśnie na przestrzeni tych lat co najmniej z ulic amerykańskiego miasta zniknęło przynajmniej trzydzieścioro afroamerykańskich dzieci. Po wielu miesiącach zakrojonego na szeroką skalę śledztwa, policja jako winnego tych zaginięć (oraz morderstw) wskazała 23-letniego Wayne'a Williamsa. Nigdy jednak żadna osoba, w tym również główny podejrzany Wayne Williams, nie została skazana za dokonanie tych wstrząsających zbrodni. Miniserial rzuca nowe światło na tę głośną sprawę, na śledztwo, na zebrane dowody i na piekło, jakie przechodziły (i wciąż przechodzą) rodziny zaginionych i zamordowanych dzieci.
Ciekawy serial kryminalny HBO na podstawie powieści P.J. Delaney. Co byś zrobiła, aby zamieszkać w przepięknie urządzonym domu w centrum Londynu za niewielkim czynsz? Przed takim wyborem staje para Simon i Emma oraz Jane (Gugu Mbatha-Raw, "The Morning Show"). Dzieli ich różnica 3 lat, ale łączy to samo - decydują się wynająć przepiękny, nowoczesny, minimalistyczny dom naszpikowany technologią. Haczyk? Jego właściciel i projektant, bogaty architekt Edward (znany z filmu "Selma" David Oyelowo), nakazuje najemcą przestrzegania bardzo rygorystycznych przepisów, w tym zgody na pobieranie bardzo szczegółowych danych na temat zwyczajów najemców. Dla Emmy i Jane dom staje się bezpieczną przystanią po traumatycznych wydarzeniach, do czasu kiedy orientują się, że ich życie jest pod ścisłą kontrolą. Wciągająca opowieść o kontroli.
Ten miniserial HBO opowiada prawdziwą historię najsłynniejszego radzieckiego szpiega w Wielkiej Brytanii. W 1963 Nicholas Elliott (Daniel Lewis, "Homeland", "Bilionerzy")) pracuje dla brytyjskiej tajnej służby wywiadowczej (SIS) jako oficer wywiadu, kiedy odkrywa, że jego bliski przyjaciel i współpracownik, Kim Philby (Guy Pearce, "Memento"), pracuje jako podwójny agent dla KGB. od niemal 30 lat. Zaczyna się rozgrywka psychologiczna, która może zmienić przebieg zimnej wojny.