Poznajcie przepisy na proste dania azjatyckie, które zabiorą Was w kulinarną podróż po Japonii, Chinach, Tajlandii i Wietnamie. Dzielimy się z Wami oryginalnymi recepturami na rameny, pierożki dim sum, pad thaia z kurczakiem, zupę PHO czy japoński sernik z białej czekolady, które z łatwością przygotujecie w domu. Czas na autentyczną azjatycką ucztę!
Oryginalne przepisy na proste dania azjatyckie
W kuchni Dalekiego Wschodu znajdziemy mnóstwo potraw, które łączą wielowiekowe tradycje kulinarne i jednocześnie wspierają zdrowie. Często w daniach azjatyckich używane są limonka, trawa cytrynowa, imbir, olej sezamowy, makarony - sojowy, ryżowy. Wszystkie te produkty kupimy w sklepie z żywnością azjatycką, w sklepach z kuchniami świata lub na stoisku z żywnością orientalną w hipermarkecie. Przygotowanych tych prostych dań kuchni azjatyckiej zajmie nam niewiele czasu. A efekty zachwycą.
Kuchnia azjatycka jest bardzo różnorodna dlatego cieszy się dużą popularnością. Dania nie są też wcale trudne w przygotowaniu więc zachęcamy do ich przygotowania w domu! Poznaj nasze sprawdzone przepisy na pyszne i proste dania kuchni azjatyckiej.
Proste dania azjatyckie: Bułeczki bao
Jest to rodzaj bułek przygotowywanych na parze. Przypominają nasze pampuchy czy czeskie knedliki. Pochodzą z Chin, gdzie są najczęściej jedzone na ciepło na śniadanie.
Składniki:
- pół kg mąki
- 50 ml mleka
- 2 łyżeczki drożdży w proszku
- łyżka oleju
- łyżka octu
- 2 łyżki cukru
- pół łyżki soli
- łyżeczka proszku do pieczenia
Przepis:
- Zalej drożdże trzema łyżkami ciepłej wody. Rozmieszaj.
- Wymieszaj mąkę z cukrem, solą oraz 200 ml ciepłej wody z mlekiem, olejem i octem. Połącz suche składniki z mokrymi i drożdżami. Wyrabiaj ciasto przez ok. 5 minut.
- Włóż ciasto do wysmarowanego olejem naczynia żaroodpornego i przykryte wstaw do ciepłego piekarnika (40 st.) na 2 godziny, by wyrosło.
- Ciasto rozciągnij na posypanym mąką blacie. Posyp proszkiem do pieczenia. Podziel na 8 części. Z każdej zrób kulkę i rozwałkuj ją na placek grubości ok. 1 cm i średnicy 10 cm. Posmaruj olejem z obu stron i złóż na pół. Ułóż każdy na kawałku papieru do pieczenia.
- Odstaw placki na 20 minut. Gdy urosną, ułóż je na sicie i gotuj na parze 8-10 minut. Faszeruj dowolnym nadzieniem np. szynką, serem czy mięsem.
Proste dania azjatyckie: Czekoladowe ciasto z fasoli adzuki
Fasola adzuki jest lekkostrawna i smaczna, a przy tym wyjątkowo łagodna dla wrażliwych żołądków. Nie uczula, a ponieważ doskonale zastępuje mąki, zwłaszcza glutenowe (czyli najlepsze do ciast), można nią zastąpić mąkę w wypiekach. Fasola ta jest jest drobna (ma około 0,5 cm długości) i najczęściej koloru czerwonego, ale zdarzają się odmiany białe, czarne i zielone. Kupimy ją w sklepie spożywczym lub ze zdrową żywnością (12 zł/kg).
Składniki:
- 25 dag fasoli adzuki
- 2 łyżki kakao
- tabliczka gorzkiej czekolady
- 2 łyżki oleju kokosowego
- szczypta cynamonu
- szczypta soli
Przygotowanie:
- Namaczamy fasolę dzień wcześniej, odlewamy wodę. Zalewamy świeżą i gotujemy do miękkości.
- Dwie łyżki kakao i tabliczkę gorzkiej czekolady (min. 70 proc. kakao) roztapiamy w kąpieli wodnej. Dodajemy 2 łyżki oleju kokosowego (jeśli nie mamy uczulenia na laktozę, może być masło), szczyptę soli i cynamonu. Miksujemy razem z fasolą. Przelewamy do keksówek wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 160 st. przez 45 minut.
Proste dania azjatyckie: Ramen, czyli japoński bulion
Ramen to danie przypominające nieco rosół z makaronem i dodatkami. Choć to japońskie danie, do Japonii ramen przywędrował setki lat temu z Chin. Wcześniej japońskie zupy gotowało się głównie z ryb lub warzyw, mięsa w tym celu niemal nie używano.
Składniki:
- 2 kg kości najlepiej mieszanych wieprzowo-drobiowych
- 2 cebule
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 por
- 5-6 sztuk grzybów (mogą być np. shiitake lub mun, ale także pieczarki)
- 20 dag surowego boczku
- makaron azjatycki (dowolny)
- dymka
Przygotowanie:
- Kości zalewamy 4 litrami zimnej wody. Gotujemy je 5 min od zawrzenia, potem wylewamy wodę, płuczemy kości, zalewamy świeżą wodą, dodajemy resztę składników i gotujemy pod przykryciem tak długo, aż smak będzie intensywny. Oryginalne przepisy zalecają nawet 8 godzin, ale w warunkach domowych wystarczy tyle czasu, ile gotujemy zwykły rosół. Uwaga! Wywar nie będzie przezroczysty jak rosół, lecz mętny, może nawet być prawie biały.
- Z gotowego wywaru wyławiamy grzyby i mięso, resztę przecedzamy i doprawiamy do smaku zwykłą solą, sosem sojowym lub pastą miso (ok. 5 zł/70 g).
- Mięso i grzyby kroimy, dodajemy do zupy. Dodajemy do misku ugotowany w osolonej wodzie makaron azjatycki (jeśli go nie mamy, możemy wziąć taki z 2-3 zupek chińskich) oraz posiekana razem ze szczypiorem dymkę, którą posypujemy zupę.
- Dodatkowo do ramenu możemy też dodać: duszone lub gotowane mięso, pulpety, połówki jajek ugotowanych na półmiękko, kiełki fasoli mung, ziarna kukurydzy (surową lub z puszki), pokrojony w paski por, suszone wodorosty wakame (ok. 12 zł/30 g).
Proste dania azjatyckie: Wietnamska zupa PHO
Pho (czytaj fo) to pożywna zupa wietnamska – rodzaj gęstego esencjonalnego bulionu o korzennej nucie z dużą ilością dodatków, doprawionego sosem rybnym (7 zł/165 g). Szybko stawia na nogi.
Składniki:
- 2 kg kości wołowych
- 1/2 kg mięsa wołowego (szponder, mostek, ogon wołowy)
- 2 opalone cebule
- opalony korzeń imbiru
- 2 gwiazdki anyżu
- 2 goździki
- łyżeczka kopru włoskiego
- łyżeczka pieprzu ziarnistego
- laska cynamonu
- 6 łyżek sosu rybnego
- łyżka cukru
- łyżka soli
- makaron ryżowy
Przygotowanie:
- Mięso i kości zalewamy 5 litrami zimnej wody. Wkładamy do woreczka przyprawy i dodajemy do kości, dodajemy także cebulę i gotujemy 5 godzin na jak najmniejszym ogniu.
- Dodajemy sos rybny, sól, cukier i gotujemy jeszcze kwadrans. Przecedzamy bulion. Dokładamy pokrojone mięso, posiekany szczypiorek, natkę lub kolendrę, chili, plasterki marynowanego czosnku, a także ugotowany osobno makaron ryżowym. Na talerzu skrapiamy sokiem z limonki.
Proste dania azjatyckie: Pałeczki z kurczaka po wietnamsku
Nazywane są lizakami z kurczaka, bo mięso spychane jest na koniec kości i tworzy kulkę.
Składniki:
- 6 podudzi kurczaka
- 6 plastrów wędzonki
- łyżka papryki (słodkiej lub ostrej)
- 2 łyżki miodu
- łyżka sosu teriyaki (ok. 10 zł/150 ml)
- sos syczuański
- łyżka dowolnej pasty paprykowej
Przygotowanie:
- Nacinamy skórę na podudziach kurczaka i zdejmujemy ją. Przecinamy ścięgna mięsa przy kości i spychamy je na koniec, dociskając tak, by utworzyło kulkę.
- Obsypujemy papryką i owijamy każdą główkę w wędzonkę. Spinamy wykałaczkami. Grillujemy do miękkości.
- Miód mieszamy z pastą paprykową i sosem teriyaki. Obtaczamy wędzonkę i grillujemy z obu stron do zastygnięcia sosu w glazurę. Podajemy z sosem syczuańskim.
Proste dania azjatyckie: Indonezyjski sos sambal oelek
Sos sambal oelek (czytaj sambal ulek) przeciwdziała przegrzaniu się organizmu. Poprawia też krążenie, zapobiegając zakrzepom. Ma mocno pikantny, słodko-kwaśny smak. W Indonezji podaje się go do każdej potrawy. Można użyć go jako marynaty do mięs, dipu do warzyw czy sosu do ryżu, makaronu albo na kanapkę.
Składniki:
- 15 papryczek chili
- 2 łyżki soli
- łyżka cukru
- sok wyciśnięty z 1/2 limonki
- 2 łyżki oliwy
- łyżka octu ryżowego lub białego winnego
- 2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
- Papryczki, czosnek, sól i cukier miksujemy na pastę.
- Podgrzewamy z sokiem, oliwą i octem ok. 40 minut (aż zgęstnieje).
- Przekładamy do słoika. Trzymamy w lodówce do tygodnia.
Proste dania azjatyckie: Pad-thai czyli kurczak tajski z makaronem
Składniki:
- pierś kurczaka
- 2 garście kiełków
- pęczek dymki
- marchew
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 szklanki orzeszków ziemnych
- 3 łyżki oleju
- jajko
- makaron sojowy
- łyżeczka musztardy
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki miodu
- chili
- 2 łyżki soku z limonki
Przygotowanie:
- Podsmażamy pokrojone kurczaka, dymkę, marchew, orzeszki, czosnek oraz kiełki. Wbijamy jajko i mieszamy, aż się zetnie jak jajecznica. Mieszamy składniki sosu. Dodajemy do kurczaka i dusimy 5 minut.
- Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Mieszamy z sosem.
Proste dania azjatyckie: Wietnamska zupa Bún bò Huế
Zupa bún bò huế to połączeniem mięsa wołowego, makaronu ryżowego, cebuli, trawy cytrynowej, sosu rybnego i ostrygowego, a także korzennych przypraw.
Składniki:
- 50 dag szpondera albo pręgi wołowej
- 50 nóżek wieprzowych
- łyżka startego imbiru
- 2 łyżki oleju
- 2 cebule
- włoszczyzna
- 2 łyżki soku z limonki
- 2 garście kiełków
- łyżeczka przyprawy korzennej
- 2 liście laurowe
- pieprz do smaku
- 2 zmiażdżone ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu ostrygowego (ok. 14 zł/300 ml)
- 2 łyżki sosu rybnego (ok. 10 zł/200 ml)
- 15 dag grzybów
- gruby makaron ryżowy (ok. 7 zł/20 dag)
- łodyga trawy cytrynowej
Przygotowanie:
- Wołowinę i wieprzowinę marynujemy w sosie ostrygowym i czosnku przez godzinę. Obsmażamy na oleju. Kroimy na kawałki.
- Dodajemy pokrojone włoszczyznę, trawę cytrynową (w całości), grzyby i cebule. Zalewamy 1,5 litra wody.
- Dodajemy resztę składników. Gotujemy godzinę. Podajemy z makaronem ryżowym.
Proste dania azjatyckie: Spring rolls z krewetkami
Spring rolls, w Polsce bardziej znane jako sajgonki, to małe naleśniki z ciasta ryżowego. Nazwa spring rolls oznacza "wiosenne rolki" i odnosi się do tego, że papier ryżowy wypełniany jest chrupkimi, świeżymi warzywami. Sajgonki możemy smażyć w głębokim oleju, ale zdrowsze są w wersji tzw. fresh, czyli niesmażonej. Papier ryżowy kupimy gotowy w dużym sklepie spożywczym na stoisku azjatyckim (5 zł/100 g). Oprócz warzyw do środka możemy dodać dowolne mięso lub owoce morza.
Składniki:
- op. papieru ryżowego
- 20 dag ugotowanego mięsa, np. piersi z indyka lub 20 dag sparzonych krewetek
- 5 liści sałaty
- marchewka
- papryka
- 15 dag cienkiego makaronu (ryżowego lub sojowego)
- ogórek
- 3 liście kapusty czerwonej
- olej
- pieprz
- sos sojowy
Przygotowanie:
- Mięso solimy i pieprzymy. Kroimy na cienkie plastry, rozbijamy i smażymy z obu stron.
- Makaron gotujemy według informacji na opakowaniu.
- Marchew, paprykę i ogórek kroimy w cienkie słupki. Skrapiamy sosem sojowym.
- Arkusz papieru ryżowego przygotowujemy zgodnie z informacją na opakowaniu. Mokry papier kładziemy na desce, na jego brzegu układamy kawałek sałaty, kapusty, makaron, indyka lub krewetki, trochę warzyw. Zginamy boki placka do środka i zwijamy w rulon. Podajemy z sosem sojowym, orzechowym lub tajskim.
Proste dania azjatyckie: Japoński sernik z białej czekolady
Przypomina nasz sernik, jednak ma lżejszą konsystencję. Robi się go z białej czekolady, jajek i śmietankowego sera kremowego, a piecze w kąpieli wodnej.
Składniki:
- 6 jajek
- 25 dag serka śmietankowego (o kremowej konsystencji, np. z wiaderka na sernik, trzykrotnie mielonego albo kanapkowego)
- 25 dag białej czekolady
Przygotowanie:
- Czekoladę łamiemy i rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
- Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka miksujemy z serkiem, a białka ubijamy na sztywną pianę.
- Łączymy serek z czekoladą, dokładnie mieszając. Następnie masę mieszamy delikatnie z białkami. Przekładamy do wyłożonej papierem tortownicy. Spód zabezpieczamy folią aluminiową. Pieczemy w kąpieli wodnej 30 minut w 170 st. Zostawiamy do ostygnięcia w zamkniętym piekarniku.
Proste dania azjatyckie: Pak choi z sezamem i orzeszkami piniowymi
"Końskie ucho", bo przez kształt liści tak bywa nazywana, to ulubiona kapusta Chińczyków. Ma delikatny, a jednocześnie wyrazisty smak. Jest chrupka i soczysta.
Składniki:
- 4 kapusty pak choi
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki brązowego cukru
- garść sezamu
- 2 łyżki oleju
Przygotowanie:
- Na suchej patelni prażymy połowę sezamu. Zsypujemy z patelni do miseczki. Odstawiamy.
- Czosnek przeciskamy przez praskę. Mieszamy z sosem sojowym, cukrem i sezamem nieuprażonym. Kapustę myjemy, odcinamy od każdej ogonek. Kroimy wzdłuż na pół i obtaczamy w sosie.
- Na patelni rozgrzewamy olej. Smażymy kapustę z obu stron, aż zmiękną liście. Podajemy posypaną uprażonym sezamem.
Proste dania azjatyckie: Pikantne kimchi
Zaletą sfermentowanych liści kapusty pekińskiej, czyli kimchi, jest działanie probiotyczne. Przywracają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego i leczą jelita.
Składniki:
- 1 kg kapusty pekińskiej
- 5 łyżek soli
- 2 łyżki mąki ryżowej
- łyżka cukru
- 2 ząbki czosnku
- cebula
- warzywa sezonowe np. marchew, cukinia, kalarepa, rzepa
- sos sojowy
- ostra papryka
Przygotowanie:
- Szatkujemy kapustę pekińską i zalewamy solanką (5 łyżek soli na 2 l wody), dociskamy talerzem i kamieniem.
- Odstawiamy na godzinę.
- Gotujemy litr wody z mąką ryżową i cukrem tak, by powstał kleik. Do ostudzonego kleiku dodajemy pokrojone ząbki czosnku, cebulę, warzywa sezonowe (np. marchew, rzepę, cukinię). Doprawiamy sosem sojowym i ostrą papryką.
- Odciskamy kapustę z solanki i łączymy z kleikiem z warzywami. Przekładamy do słoika lub kamionki. Po 2-3 dniach kiszonka kimchi jest gotowa.
Proste dania azjatyckie: Pierożki dim sum
Małe chińskie pierożki dim sum to ciekawa odmiana od tych klasycznych.
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 30 dag mielonego mięsa z kurczaka
- 2 cukinie
- cebula
- 5 cm kawałek pora
- ząbek czosnku
- jajko
- 2 łyżki sosu sojowego
- łyżka oleju sezamowego
- olej
- pieprz
- 2 cm-korzeń imbiru
Przygotowanie:
- Z mąki i 1/2 szklanki gorącej wody zagniatamy ciasto. Jeśli się będzie lepiło, dosypujemy więcej mąki by było elastyczne. Ciasto chowamy na godzinę do lodówki.
- Posiekane czosnek, cebulę, por, imbir, mięso i startą cukinię smażymy. Dodajemy sos sojowy, olej sezamowy, pieprz. Studzimy, mieszamy z jajkiem.
- Ciasto obsypujemy mąką, wałkujemy i wycinamy kwadraty 5 cm na 5 cm. Kładziemy farsz na kwadraty i zlepiamy je w woreczki, ogonki zalepiamy do środka. Każdy układamy na wyciętym kawałku papieru do pieczenia. Gotujemy na parze 15 minut.