Chcecie poznać przepisy na świąteczne ciasta z najlepszych warszawskich cukierni? Z okazji zbliżających się świąt, swoje tajemne receptury na aromatyczną szarlotkę, sernik z karmelem i brownie z piernikiem zdradzili nam cukiernia Frank Warsaw, piekarnia Chaud Pain i Bartek Boratyn Patissier. Te święta będą wyjątkowo słodkie, kremowe, aromatyczne i pyszne!
Spis treści
Chaud Pain to piekarnia rzemieślnicza, która mieści się w samym sercu Warszawy - przy Krakowskim Przedmieściu w budynku Hotelu Europejskiego. Słynie z doskonałej jakości pieczywa i słodkich wypieków w francuskim stylu. Co oznacza rzemieślnicza? Że produkty z Chaud Pain są wypiekane tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem wysokiej jakości składników, które pochodzą od zaufanych dostawców. Z okazji zbliżającej się Gwiazdki, słynna piekarnia podzieliła się z nami przepisem na wyjątkową świąteczną szarlotkę. Dodatek mąki migdałowej, cynamonu i polskie jabłka sprawiają, że wypełnia świątecznym aromatem cały dom.
Wyświetl ten post na Instagramie
Składniki na ciasto:
Nadzienie jabłkowe:
Wykonanie:
Ciasto kruche wyrabiamy, łącząc ze sobą wszystkie składniki. Następnie owijamy je folią i wstawiamy do lodówki do schłodzenia. W kolejnym kroku wałkujemy je na stolnicy i wykładamy nim okrągłą blachę o średnicy 22 cm i wysokości 6 cm, zostawiając ⅕ część ciasta do wyłożenia na górę szarlotki. Spód podpiekamy przez około 9 minut w temperaturze 175 stopni. Kolejno na spód wykładamy starte, doprawione cukrem i cynamonem jabłka. Na wierzchu układamy paski, które wycinamy z pozostawionego wcześniej ciasta. Całość pieczemy 40-45 minut w temperaturze 175 stopni.
Frank Warsaw to pracownia cukiernicza, która łączy nowojorskie inspiracje z francuską sztuką cukierniczą i polską duszą. To zasługa sióstr Frankowskich - Olgi i Joanny, pomysłodawczyń i ekspertek od amerykańskich słodyczy. Olga Frankowska to absolwentka nowojorskiego International Culinary Center, programu Professional Pastry Arts. Cukiernia słynie z kanapek lodowych, amerykańskiego sernika, tortów oraz pięknie zdobionych ciasteczek. Z okazji świąt, Frank Warsaw podzielił się z nami przepisem na ich słynny sernik z karmelem i orzechami pekan. Kremowe, słodkie i aromatyczne ciasto to nowoczesna odsłona polskiego klasyka z nowojorskim twistem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wykonanie:
Piekarnik ustawić na 175 stopni. Przygotować okrągłą blaszkę o średnicy 20 cm. Dno blaszki wyłożyć wyciętym okręgiem z papieru do pieczenia.
Spód ciasta:
W misce odważyć wszystkie składniki na spód sernika. Mieszać ręcznie lub mikserem, rozcierając masło między palcami, do otrzymania konsystencji kruszonki. Całość wysypać do przygotowanej blaszki i ugnieść spód. Piec do zarumienienia, około 18 minut. Wyjąć z pieca i zostawić do wystygnięcia.
Masa serowa:
Do drugiej miski odważyć wszystkie składniki na masę serową. Całość wymieszać ręcznie rózgą lub w robocie z płaskim mieszadłem, aby za bardzo nie napowietrzyć masy. Wylać na schłodzony spód.
Sernik piec w kąpieli wodnej (blaszkę z sernikiem należy umieścić w większej szczelnej blaszce, a następnie wlać do niej wody tak, aby sięgała do wysokości naszego sernika). Całość wstawić do piekarnika na około 30-40 minut. Sernik jest gotowy, kiedy jedynie lekko trzęsie się jego środek.
Sernik zostawić do wystygnięcia, następnie włożyć do schłodzenia na noc do lodówki.
Wykończenie:
Brzegi sernika odkroić nożykiem, a następnie sernik wyjąć z blaszki i przenieść na talerz. W małym garnku odważyć cukier i zalać go delikatnie wodą do konsystencji mokrego piasku. W miskę odważyć masło i śmietanę. Garnek postawić na palnik na najwyższą moc. Gotować, nie mieszając, aż cukier zgęstnieje a następnie zrobi się brązowy na brzegach garnka. Wyłączyć palnik i wlać śmietanę z masłem. Całość zamieszać rózgą. Jeśli będą grudki wstawić ponownie na palnik i podgrzewać mieszając, aż uzyska się jednolitą konsystencję. Zostawić do lekkiego przestygnięcie a następnie wylać na górę sernika i rozprowadzić łyżką. Ułożyć orzechy bezpośrednio na karmelu.
Bartek Boratyn to specjalista od francuskiego cukiernictwa. Młody cukiernik dał się poznać szerszej publiczności w programie Masterchef, a obecnie jest częstym gościem popularnych programów kulinarnych. Jego specjalnością są eklery o wielu oryginalnych kompozycjach smakowych, bezy, torty artystyczne oraz wymyśle muffiny. W ladzie cukierniczej pracowni Bartek Boratyn Patissier nie brakuje także WZ-etek, ptysi z bananami w Amaretto, kremówek z wiśniami czy czekoladowych tart cynamonowych. Nam Bartek Boratyn zdradził przepis na ultraczekoladowe brownie z piernikiem. Świąteczne ciasto zachwyca korzennym aromatem i... bezglutenowym składem!
Wyświetl ten post na Instagramie
Składniki:
Wykonanie:
Masło kroimy na mniejsze kawałki i rozpuszczamy razem z czekoladą w kąpieli wodnej. Cukier zalewamy wodą i gotujemy do powstania syropu. Jajka ubijamy z cukrem na puszysta masę, a następnie doprawiamy przyprawą piernikową. Do rozpuszczonej czekolady i masła wlewamy gorący syrop cukrowy i mieszamy do połączenia składników. Gorącą czekoladę z syropem wlewamy do ubitych jajek i mieszamy. Na końcu dodajemy pokrojoną skórkę pomarańczową i ciasto wylewamy na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 50 min w temperaturze 150 st.