W festiwalowych kartach znajdziemy dania pachnące darami lasu, domowymi konfiturami i piklami. Jest pysznie, aromatycznie i kojąco. Na talerzach królują grzyby, buraki, dynie, jabłka i orzechy. W garnkach parują makarony, kasze i esencjonalne zupy. Nie czekaj! Wspólnie z bliskimi wybierz się na Festiwal, odkrywaj zaskakujące jesienne smaki i świętuj #FoodieMoments podczas RestaurantWeek®.
Tegoroczny RestaurantWeek® odbywa się pod hasłem #FoodieMoments i trwa do 17 listopada. Na wszystkich gości czeka trzydaniowe menu z prezentem od partnera w festiwalowej cenie 69,99 zł + opłata rezerwacyjna 5,98 zł. Zastanawiasz się, gdzie zarezerwować stolik, by w pełni cieszyć się sezonowym menu? Sprawdź nasze rekomendacje i rezerwuj miejsca na RestaurantWeek.pl
Oto lista polecanych restauracji, w których warto spróbować menu z darami jesieni w roli głównej:
Rosalia to wyjątkowe miejsce na warszawskiej mapie kulinarnej. Znajdziemy tu polską kuchnię sezonową zaklętą w podaniach ludowych, czyli słowiański sharing w Porcie Praskim! Nowoczesne, przepiękne wnętrze z malunkami Zalipianek, sprytnie skomponowane rozkoszne talerzyki z lokalnych produktów i moc koktajli z najlepszej jakości trunków. Na festiwalową przystawkę Rosalia proponuje ptysia z musem z pieczonej papryki, polskim chimichurri i Emilgraną lub eklera z musem z wątróbki, galaretką z czarnego bzu i redukcji czerwonego wina oraz z czerwoną piklowaną cebulą. Oba dania główne to kwintesencja jesieni – kluski dyniowe z twarogiem wędzonym, żurawiną i koperkiem lub kartacze z karkówką, okrasą ze słoniny i cebuli, chrustem z kiszonej kapusty i sosem śmietanowo - szczypiorkowym. Na deser kruche ciasto z czarną porzeczką i kruszoną bezą oraz gruszka w czerwonym winie z maliną liofilizowaną i sosem waniliowym. Niebo w gębie!
Mieszcząca się w malowniczym Forcie Służew restauracja Bernard oferuje autentyczne smaki kuchni francuskiej, przygotowywane z najwyższej jakości składników. Podczas Festiwalu spod ręki Chefa wyjdą, m.in. chrupiące warzywa w tempurze z majonezem ostrygowym, stek z borowika królewskiego z purée truflowym i jajkiem poche oraz wegańska migdałowa panna cotta z pianką z hibiskusa i z jeżynami. Miłośnicy mięsa również się nie zawiodą. Z myślą o nich Chef przygotował pâté en croûte z kaczki i foie gras, z konfiturą z cebuli i fig, stek z bawety podawany z zapiekanką ziemniaczaną, brokułami i sosem pieprzowym oraz bezę dacquoise z kremem kajmakowym, malinami i bakaliami. Bajka!
Ostatnia stołeczna propozycja z jesiennym menu to Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler. Restauracja znajduje się na warszawskiej Pradze Południe, na terenie Soho Factory, przy ulicy Mińskiej 25. Industrialne wnętrza i ciepła, rodzinna atmosfera zachęcają, by spędzić tu jesienne popołudnie w gronie bliskich. Specjalnie na Festiwal restauracja przygotowała dwie wersje menu. W propozycji A znajdziecie consommé grzybowe z kluskami jałowcowymi, cepeliny z soczewicą, bobem i sosem pomidorowym oraz kremówkę wadowicką. Danie główne w wersji mięsnej to kaczka w pomarańczach i węgierkach, do tego modra kapusta z rodzynkami i pureé ziemniaczane. Zdecydowanie polecamy ten przystanek na kulinarnej mapie Warszawy!
Każda pora roku w kulinarnej interpretacji Chefa Ciao Bella - Tomasza Staraka, wydaje się najpiękniejsza i najsmaczniejsza. Jesień nie jest wyjątkiem. Podczas Festiwalu znajdziecie tu na talerzach same rarytasy - śliwki, dynie czy jabłka - przyrządzone tak, że słów brakuje by to opisać! Na początek przyjemnie rozgrzeje Was przystawka - minestrone z czarną fasolą. Dania główne to gnocchi dyniowe z ricottą affumicatą i palonymi orzechami lub polędwiczka wieprzowa z gnudi podana na purée dyniowym. Co wybieracie? Na deser równie trudna decyzja – krucha tartaletka z jabłkami czy śliwkowa panna cotta z sosem korzennym? Zdecydowanie warto zapisać sobie ten adres!
Kultowe miejsce spotkań ludzi spragnionych niepowtarzalnej atmosfery, które przyciąga wystrojem w stylu klasycznego hollywoodzkiego kina, sezonowym menu oraz muzyką na żywo. Podczas Festiwalu możecie skosztować m.in. grillowanej cukinii z kremowym jogurtem i pikantnym sosem, wegańskiego boczku z tofu BBQ, z grillowaną papryką i wegańską fetą oraz ciasta migdałowego z białą czekoladą, kremem kokosowym i karmelizowaną pigwą. Alternatywna propozycja to: rostbef wołowy marynowany w syropie klonowym z piklowanymi kurkami i dynią, a także pierożki z konfitowaną dziczyzną, wołowym consomme i mulami. Cóż za uczta!
Choć gdański Mezalians działa zaledwie od kilku miesięcy, to już zdobył sobie wiernych fanów, i to nie tylko za sprawą przytulnych wnętrz, ale przede wszystkim swojej kuchni - mocno skupionej na regionalnych smakach, podanych we współczesnej formie. W festiwalowej karcie można znaleźć grzyby z twarogiem, ziemniakiem, palonym masłem i tymiankiem, pstrąga tęczowego z kaszą pęczak, dynią i piklami oraz ptysia z kremem pralinowym i czekoladą. Mięsną propozycją jest befsztyk tatarski z gorczycą, szalotką i piklami, a także pieczony boczek z pianką chrzanową, żelem z kiszonego ogórka i prażynką wieprzową. Brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej!
Prowadzona przez Michała Ratajczaka Nadzieja na dobre zadomowiła się w Poznaniu. Restauracja powstała z miłości do roślin i od początku raczy swoich gości zielonym menu. W ramach Festiwalu powstały dwie jego wersje. Menu A składa się z aksamitnego hummusu z roślinnym mięsem i kiszonymi warzywami z farmy, ręcznie lepionych pierogów z pieczoną dynią hokkaido, chilli i musem migdałowym oraz jesiennego pieczonego jabłka w cieście z domowym sosem karmelowym i cynamonową kruszonką. Alternatywą jest roślinny tatar z buraka i suszonych pomidorów, podany z sosem tatarskim i ekologicznym chlebem, ręcznie lepione pierogi z roślinnym mięsem i skwarkami z tempehu, podane z modrą kapustą na ciepło oraz ciasto migdałowe z syropem pomarańczowym i bitą śmietaną. Obłęd!
Otwarta w 2021 roku restauracja U Kucharzy od razu ujęła foodies niezobowiązującą atmosferą i regionalnymi pysznościami. Za kuchennymi sterami stoi tu Tomasz Saba. Dzięki wyjątkowemu menu stworzonemu przez Chefa przeżyjecie niezapomnianą kulinarną przygodę z prawdziwymi śląskimi i włoskimi smakami. Co będzie można zjeść podczas Festiwalu U Kelnerów? Nie zabraknie sezonowych warzyw, które w wersji menu A pojawią się na talerzach w postaci tatara z buraka z pumperniklem i jałowcem oraz ravioli z dynią, imbirem i sosem jarzębinowym. Wersja mięsna menu to bulion wołowy z lanym ciastem, parmezanem i szalotką oraz pierś z kaczki z pureé dyniowym, czarnym bzem i pieczonymi warzywami. Smakowitości!
Rytm działania restauracji Kurra, zlokalizowanej przy ulicy Nowy Świat 2 w Białymstoku, wyznacza sezonowe menu. Aktualne jest spod znaku „leśnego króla” i obfituje w dania bogate w owoce lasu, grzyby i warzywa korzenne. W festiwalowej karcie A Goście znajdą kartacze z leśnymi grzybami, szalotką i musem z karmelizowanej kiszonej kapusty oraz czarne pierogi z pureé z bakłażana ze śmietanowo-cytrynowym sosem, a na deser mascarpone z kajmakiem, rokitnikiem i prażonymi migdałami. Menu mięsne zapowiada się równie ciekawie. Na start tatar ze śledzia z blinem gryczanym, śliwką i szalotką. Danie główne to pierś z kaczki sous-vide a do tego pureé, palone pory, tymianek, sos wiśniowy i wędzona sól Maldon. Deser – lody śmietankowe z cynamonowym koglem moglem – będzie ukoronowaniem tej uczty!
Czas w Gdańskiej 14 odmierzają pory roku. Karta dań tej restauracji to połączenie sezonowych produktów z nowoczesnymi formami kulinarnymi. Sentymentalne menu na jesień poprowadzi was przez wspomnienia obiadów u babci, jesiennych wycieczek i zapachów tej pory roku. Festiwalową kolację można zacząć od cepelinów z grzybami i soczewicą lub od pieczonego boczku podawanego z konfiturą z czerwonej cebuli, purée z jabłek, selerem naciowym, musztardą francuską i żytnimi podpłomykami. W daniach głównych dalej sporo jesiennych klimatów: dynia piżmowa confit z czarną soczewicą, kaparami, listkami szpinaku oraz emulsją z koziego sera i rukoli lub wołowina podana z grubą kaszą jęczmienną, pesto tymiankowym, marchewką, pietruszką i paloną szalotką. Na deser ukojenie rodem z babcinej kuchni – karmelowe ciastko z orzechami ziemnymi, jabłkiem antonówką i aronią lub panna cotta z imbirem, śliwkami, miodem lawendowym i maślaną kruszonką. Pycha!
Jesień to pora roku, w której Bianco odnajduje się najlepiej. Dlatego właśnie polecamy wybrać się do tej restauracji, jeśli akurat będziecie w Lublinie. Poczujecie się tutaj ciepło, domowo i komfortowo, a wasze podniebienia dopieszczą jesienne smakołyki. Na talerzach w menu B traficie, m.in. na indyka w sosie tuńczykowym z kaparami i różowym pieprzem oraz ragout wołowe z czerwonym winem, warzywami korzeniowymi i gnocchi z ziemniaka, z palonym masłem. Na deser coś uniwersalnego, co zasmakuje każdemu - fondant czekoladowy. Z propozycji bezmięsnych kusi quiche serowy z kurkami, brokułami i suszonymi pomidorami. Deser zaś – ciasto piernikowe z musem z pieczonych jabłek - żeni jesień ze świętami. Palce lizać!
A gdyby tak dzikość lasu przenieść na talerz? Proszę bardzo! Leśna kolacja w Przystanku Czekaj powstała z myślą o wszystkich foodies, którzy pragną czegoś więcej niż wyjście do restauracji, a do tego kochają naturę i niecodzienne połączenia na talerzu. Jeśli więc chcesz przeżyć niezapomniany wieczór w środku zagajnika, z pysznym jedzeniem, przy śpiewie ptaków, koniecznie zarezerwuj doświadczenie specjalne w tym miejscu. Na przystawkę zjesz tu ziemniaka z ogniska z wędzonym twarogiem i maślano-cytrynowym pstrągiem. Dania główne to stek z selera lub roladka z dzika z wędzoną słoniną, a do tego dodatki: grzybowa kasza gryczana i modra kapusta z pistacjami. Słodkim zwieńczeniem leśnej uczty będą rustykalne konfitury z domowym twarogiem i podpłomykiem. Może być lepiej?
Wina Dajcie to jedna z ciekawszych rzeszowskich propozycji z jesienną kartą dań! Restauracja zachwyca smakiem, klimatem, obsługą i selekcją win. Jej kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia, pełna nietuzinkowych smaków. Łatwo tutaj zasiedzieć się z przyjaciółmi do późnych godzin wieczornych, jest przecież tyle do spróbowania! W ramach przystawki zjecie tu krem z dyni i mleka kokosowego podany z chutneyem z gruszki, oliwą z trawy cytrynowej, chipsem ryżowym i pudrem z hibiskusa. Dania główne to typowo jesienne propozycje, czyli pieczony batat z parmezanem podany z carpaccio z kalarepy, majonezem limonkowym i sosem winnym z dodatkiem wiśni lub polędwiczka wieprzowa z czarną soczewicą, boczniakiem, musem z jabłek i pureé z dyni. A na koniec – fondant czekoladowy z konfiturą z wiśni z dodatkiem cynamonu. Ambrozja!
Wszystkim foodies w Szczecinie pragnącym odkrywać różnorodność kulinarną, polecamy odwiedzić Palmyrę. Lokalsi nazywają tę restaurację małą Syrią. Palmyra dba o sezonowy charakter menu. W jesiennej odsłonie festiwalowej karty znajdziemy, m.in. sałatkę z falafelem, sezonowymi warzywami, sosem jogurtowo-sezamowym i hummusem, okrę gotowaną w sosie pomidorowym z cebulą, papryką i arabskimi przyprawami oraz deser z naturalnych fig z orzechami włoskimi, wiórkami z kokosa i pistacjami. Propozycja mięsna to pasta hummus z sosem jogurtowo-sezamowym, z mieloną wołowiną na wierzchu, baranina po syryjsku z sezonowymi warzywami oraz ciasto z kaszy manny z serem mascarpone, mozzarellą, sosem różanym i pistacjami. Kto się skusi?
Prosta 38 to nowa definicja przyjemności płynącej ze smaku! Restauracja dostosowuje się do każdej godziny – za dnia sprzyja miejskiemu stylowi życia, biznesowym obiadom i spotkaniom z bliskimi, a wieczorem zaprasza na romantyczną kolację czy chwilę relaksu przy lampce dobrego wina. W menu królują dary jesieni, a wśród nich, m.in. krem z topinamburu z kasztanami i oliwą truflową oraz polik wołowy z karmelizowaną marchwią, fenkułem i sosem winnym. Miłośnicy wege również znajdą coś dla siebie. Podczas Festiwalu czeka na nich carpaccio z bakłażana z burratą, parmezanem i pesto bazyliowym oraz borowikowe risotto z palonym kalafiorem, fenkułem, fasolką i sercem karczocha.
Jesiennej edycji RestaurantWeek® towarzyszy festiwal śniadań na mieście – BreakfastWeek. Goście mają możliwość odkrywania śniadaniowych menu i kaw na napoju roślinnym Alpro w wyjątkowej festiwalowej cenie 35 zł + opłata rezerwacyjna 3,98 zł. Wspieraj lokalne i odkrywaj nowe miejsca! Festiwalowe śniadania można rezerwować na stronie BreakfastWeek.pl w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie oraz we Wrocławiu.
Grono festiwalowych miast i regionów w tej edycji powiększyło się o Szczecin i Śląsk. BreakfastWeek, tak jak RestaurantWeek®, potrwa od 8 października do 17 listopada.
Najlepsze stoliki szybko znikają – do zobaczenia przy stole!