Trendy wnętrzarskie królują zwykle dłużej niż te znane z wybiegów. Wyraźnie to widać, kiedy przyglądamy się najnowszym trendom na 2024. Nie jest to wyraźne odcięcie się od tego co było na fali rok wcześniej, ale raczej kontynuacja z aktualnym twistem, wyostrzenie pewnych zjawisk i ich uzupełnienie. Oto 11 wskazówek jak urządzić modne wnętrza w 2024 roku.
Spis treści
Ciepłe, neutralne kolory to odpowiedź na długie laty minimalizmu stawiającego na biel i odcienie szarości. To również przeciwstawienie się intensywnym barwom królującym w 2023 roku: Barbiecore i mrocznej Dark Akademia. W 2024 roku będą dominować ciepłe, przytulne kolory: delikatne brązy, pastelowe odcienie żółtego, przybrudzony róż, łagodne odcienie zieleni.
Wyświetl ten post na Instagramie
Idealnie wpisuje się w to również kolor 2024 roku Pantone – Apricot Crush. Ten morelowy odcień z dodatkiem różu świetnie uzupełnia trend na ciepłe odcienie.
Pozostając przy kolorach, odchodzimy od monochromatycznych wnętrz, ale pozostajemy w tej samej grupie kolorystycznej. Ten trend nosi nazwę colour drenching, czyli zanurzenia w kolorze. Trendy na 2024 roku wskazują dominację warstw i łączenie kolorów ton w ton, w szczególności w obrębie neutralnych kolorów. Zabawna różnymi odcieniami jednego koloru pozwoli stworzyć dynamiczne i pełne głębi wnętrza zachowując jednocześnie wizualną spójność i spokój.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dbałość o środowisko nie jest już kwestią trendu, ale stałym elementem projektowania wnętrz. Zwracamy uwagę na wybierane materiały, dbamy, aby nie marnotrawić zasobów naturalnych i chętnie wykorzystujemy już posiadane elementy do przebudowy wnętrz lub łatwo odnawialne materiały jak bambus, ratan czy korek. Dbałość o środowisko przekłada się również na sposób w jaki dbamy o nasze wnętrza. Coraz chętniej sięgamy po naturalne środki czyszczące takie jak Melabio, aby nie zanieczyszczać środowiska nadmierną ilością chemikaliów.
Wyświetl ten post na Instagramie
W ostatnich latach w modnych wnętrzach widzieliśmy dużo zieleni i roślin. W 2024 natura we wnętrzach będzie oznaczała przede wszystkim naturalne materiały. Drewno, kamień, ale również materiał takie jak miedź oraz len czy wełna. Naturę mamy nie tylko widzieć, ale również czuć pod naszymi palcami czy stopami.
Moda na otwarte przestrzenie rozpoczęła się jeszcze w latach 70. Teraz po dekadach dążenia do otwierania wszystkich możliwych pomieszczeń trend na open space powoli zaczyna się zmieniać. Modne wnętrza 2024 nie będą wielofunkcyjne czy otwarte. Ostatnie lata udowodniły, że praca zdalna to nie chwilowy kaprys, a nowy sposób życia. Dlatego coraz chętniej decydujemy się na jasno zdefiniowane pomieszczenia, które pozwolą rozdzielić pracę od życia prywatnego i ułatwią zachowanie work-life balance. Osobne domowe gabinety czy oddzielne kuchnie będą znakiem rozpoznawczym nowych projektów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nowe jest zawsze lepsze? Niekoniecznie. W czasach niepokojów społecznych i politycznych lubimy wracać do dobrze znanych trendów, zaś tęsknota za przeszłością i nostalgia będą kierować naszymi wnętrzarskimi wyborami. Nie dziwi więc, że najmodniejsze wnętrza 2024 pełne będą antyków i mebli inspirowanych tradycyjnym wzornictwem. Mowa tutaj przede wszystkim o #cottagecore, czyli trendzie naśladującym tradycyjne angielskie rezydencje. Sięganie po meble będące w rodzinie od pokoleń, naturalne materiały takie jak drewno czy kamień to wyznaczniki tego trendu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jego uzupełnieniem jest spopularyzowany przez TikTokerkę Lex Nicoletę trend #costalgrandmother. To estetyka nawiązująca do wnętrz znanych z komedii romantycznych Nancy Mayers takich jak : "To skomplikowane”, „Holiday” czy „Lepiej późno niż później”. Mowa tutaj o otwartych kuchniach z dużą wyspą, świeżych kwiatach w wazonie, lnianych zasłonach czy białych pokryciach na kanapę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Krągłości i obłe kształty towarzyszą nam już od kilku lat, zwłaszcza przy wyborze mebli. Inspiracją jest tutaj natura, Art Deco oraz lata 70. Świat designu wciąż wraca do takich modeli jak sofa Togo z 1973 roku (projekt Michela Ducaroy’a) czy sofa Bellini projektu włoskiego projektanta Mario Bellini lub Sofa Soriana z 1969 roku. O krągłościach może mówić także w przypadku dodatków do domu takich jak lustra, a nawet elementów architektury: łuków we wnętrzach czy zaokrąglone narożniki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Modne wnętrza 2024 będą jednak używać kontrastów do podkreślenia krągłości wnętrz. Zaokrąglone sofy nie będą już leżeć na ziemi, ale raczej stać na ostrych nogach. Łuki będą przechodziły w kolumny. Każda obłość będzie kontrastowana przez ostrzejszy element, aby stworzyć większą dynamikę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Bez wątpienia cichy luksusu (quiet luxury) był jednym z najsilniejszym trendów 2023 roku. Wiązało się to m.in. z popularnością finałowego sezonu serialu „Sukcesja” o zamożnej rodzinie magnatów prasowych. Jednak quite luxury to trend silniejszy niż zjawisko popkulturowe. Obserwowaliśmy go zarówno w modzie, jak i urodzie. Teraz trend ten będzie również silny we wnętrzach 2024. A czym konkretnie jest cichy luksus w designie? To położenie nacisku na jakość ponad ilość. Inwestycja w dobrej jakości materiały takie jak drewno, marmur oraz neutralne kolory. To świetny trend przy urządzaniu dom od podstaw, ponieważ poza dbałością o szczegóły, liczy się również komfort użytkownika. We wnętrzu w stylu cichego luksusu nie ma miejsca na designerskie, ale niewygodne meble. Aby się zainspirować quite luxury, warto podglądać pracę najdroższych projektantów wnętrz, takich jak Victoria Hagan czy Thomas Pheasant, zajmujących się urządzaniem domów dla amerykańskiej elity.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odnogą cichego luksusu jest odtwarzanie we własnych domach doświadczeń znanych z eleganckich hoteli. Tworzenie własnej oazy to również trend, który znamy z 2023 roku, w 2024 roku zamiast na tworzeniu własnego SPA skupimy się raczej na luksusowych wnętrzach najlepszych hoteli: ponadczasowych, stonowanych i kojących. Można to osiągnąć również bez wielkich remontów: wystarczy dobrej jakości, stonowana i pasująca do siebie pościel czy eleganckie oświetlenie.
Trendy mają to do siebie, że mogą pasować do naszego stylu życia lub zupełnie nie. Dlatego dobra wiadomość jest tak, że w 2024 będziemy stawiać na indywidualizm. Nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru będzie ważniejsze od dopasowania się do szerszych trendów. Jak w zabawny sposób znaleźć własny styl? Określenie dopamine dressing znamy już z mody, ale nowością jest stosowanie go również w odniesieniu do wnętrz. Dopamine decor nazywany jest następcą Barbiecore ze względu na swój wyluzowany charakter oraz cel jakim jest dobra zabawa. Łączy w sobie maksymalizm, zabawę kolorami i wzorami oraz nutkę szaleństwa. Dopamine decor ma za zadanie stymulować nasze neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie oraz dopływ energii. Jak to osiągnąć? Można sięgnąć po modny w ubiegłych latach maksymalizm i łączyć wszystko ze wszystkim lub wybrać na przykład dominujące wzory takie jakie paski i kratki, które w 2024 zobaczmy w różnych wydaniach i różnych teksturach. Ostrożni mogą wybrać neutralną bazę kolorów i powoli dodawać barwy i wzory, aby zobaczyć coś budzi w nich prawdziwą, dziecinną radość.
Wyświetl ten post na Instagramie
We wnętrzach pokochamy neutralne kolory, ale dla tęskniących za wyrazistymi barwami też mamy dobrą wiadomość. Znani producenci farb do wnętrz tacy jak Benjamin Moore, Sherwin-Williams, Dunn-Edwards, Valspar, and C2, którzy co roku wskazują swój kolor roku, w 2024 roku postawili na niebieski. Marka Benjamin Moore wytypowała na kolor roku Blue Nova 825, lekko przykurzony odcień niebieskiego.
Wyświetl ten post na Instagramie
Z kolei marka Valspar wybrała kolor Renew Blue, nawiązujący do modnego podwodnego trendu odcień między morską zielenią a niebieskim. Marka C2 wybrała natomiast lekki, jasny, orzeźwiający kolor Thernal. Podobnie firma Sherwin-Williams postawiła na delikatny, pastelowy odcień niebieskiego w postaci koloru Upward. Te kolory sprawdzą się świetnie w przypadku kuchni, nadając jej świeży i nowoczesny wygląd. Będą również znakomitym wyborem, jeśli chcemy postawić na jeden wyróżniający się element w salonie lub sypialni.
Wyświetl ten post na Instagramie
Połączenie japońskiego i skandynawskiego minimalizmu poskutkowało stylem japandi, który towarzyszy nam już od kilku lat. Neutralne kolory, niewiele dodatków, naturalne materiały takie jak wełna, len, drewno powodują, że wnętrza w stylu japandi mają uspokajający efekt, a jednocześnie są bardziej przytulne niż typowo minimalistyczne domy. Japandi to styl, który uwielbiają znane z TikToka #vanillagirl, osoby zmęczone nadmiarem bodźców i szukające wytchnienia w prostocie.
Wyświetl ten post na Instagramie
W 2024 będzie należał również do metalu w różnych wydaniach. W szczególności modne będą złote akcesoria we wnętrzach, bez względu czy będą to takie dodatki jak bateria kuchenna lub łazienkowa czy uchwyty przy szafkach lub włączniki do światła.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jednak metal znajdziemy nie tylko w dodatkach. Ten materiał wchodzi na salony pod postacią odważnych lamp czy stolików, a nawet zjawiskowych dekoracji. Odchodzimy od modnej jeszcze niedawno miedzi i zmierzamy ku zimnym, kojarzącym się z erą lotów kosmicznych materiałom takim jak aluminium, nikiel i chrom.
Wyświetl ten post na Instagramie