Gęste włosy to dla części z nas marzenie, a dla innych zmora. Posiadaczki rzadkich czupryn marzą o gęstej grzywie. Za to te z nas, które mają na głowie burzę włosów, często zastanawiają się, jak ją ujarzmić. Pomożemy i jednym, i drugim.
Grubość i gęstość włosów to cechy dziedziczone. Oczywiście to, ile mamy włosów na głowie i jak grube są ich łodygi zależy też od naszego stylu życia i wieku, stanu zdrowia oraz sposobu pielęgnacji i stylizacji. Rzadką czuprynę można delikatnie zagęścić, stosując odpowiednią pielęgnację i suplementy diety. A dzięki niektórym kosmetykom i odpowiedniemu cięciu włosy mogą sprawiać wrażenie bujniejszych.
Jeśli zaś chodzi o naturalnie gęste włosy, to często dostarczają one swoim właścicielkom więcej powodów do narzekania niż dumy. Gęste włosy bywają bowiem suche i mają skłonność do puszenia się. W przypadku takich włosów eksperci zalecają przede wszystkim ich intensywne nawilżanie i zapobieganie ich wysychaniu. Do pielęgnacji gęstych włosów poleca się używać szamponów, odżywek i masek z keratyną oraz co pewien czas wykonywać zabieg olejowania, a dla łatwiejszego opanowania fryzury – pocieniować je.
Żeby mieć gęste włosy, trzeba dbać o nie od zewnątrz i od środka. Włosy będą nam rzadziej wypadały i szybciej rosły jeśli zadbamy o zbilansowaną dietę i będziemy regularnie przyjmować odpowiednie suplementy. Nie bez znaczenia są też wybierane przez nas kosmetyki pielęgnacyjne oraz sposób, w jaki stylizujemy włosy. Nadmiernie wypadające włosy mogą być konsekwencją zbyt mocnych upięć (np. silnego ściągania pasm gumką), noszenia ciasnych warkoczyków, dredów czy doczepów. Dochodzi wtedy do tak zwanego łysienia trakcyjnego, czyli utraty włosów na skutek nadmiernego i długotrwałego podrażniania mieszków włosowych.
Dieta na gęste włosy powinna być bogata przede wszystkim w:
Nienasycone kwasy tłuszczowe, białko i witaminy znajdziemy w rybach morskich, oliwie z oliwek, olejach roślinnych, pestkach dyni i słonecznika oraz w awokado. Żelazo dostarczymy sobie regularnie spożywając buraki, jagnięcinę, suszone morele, brokuły, kasze gryczaną i jaglaną. Żelazo, ale także cynk zawierają rośliny strączkowe. Cynku warto też szukać w imbirze i ciecierzycy, a miedzi – w pestkach dyni i słonecznika, migdałach i płatkach owsianych.
Wpływ na stan włosów mają także aminokwasy, które są ich głównym budulcem. Chcąc więc mieć gęste włosy powinniśmy także zadbać o to, żeby w naszej diecie nie zabrakło białka. Od aminokwasów zależy bowiem stan skóry głowy oraz tempo starzenia się i – co za tym idzie – wypadania włosów. Dlatego właśnie w naszym jadłospisie powinny znaleźć się mięso, nabiał i roślinne źródła białka.
W przypadku nadmiernie wypadających włosów dobrze jest też przyjmować specjalnie im dedykowane suplementy. W ich składzie warto jest szukać:
cynku, który działa wzmacniająco na kości, włosy i paznokcie oraz wspiera pracę układu odpornościowego,
Kosmetyki cudownie nie zagęszczą nam fryzury, ale mogą wzmocnić włosy, zmniejszyć ich przetłuszczanie i dzięki temu zapobiec ich nieestetycznemu "klapnięciu" oraz odbić je od nasady. W stosowanych na co dzień szamponach, odżywkach i maskach warto szukać nie tylko wspomnianej przez nas wcześniej keratyny (oraz niezbędnej do jej tworzenia biotyny), ale także kwasów laurynowego i jabłkowego, które regulują wydzielanie łoju, zmniejszając przetłuszczanie się włosów. Dobrze też, żeby na liście składników tych kosmetyków znalazły się substancje pobudzające krążenie krwi w skórze głowy i co za tym idzie przyczyniające się do lepszego odżywienia cebulek włosowych (np. kofeina, wyciąg z arniki górskiej).
By mieć gęste włosy, trzeba też regularnie wykonywać wzmacniające je i pobudzające ich wzrost zabiegi. W domu dobrze jest co kilka dni użyć wcierki do skóry głowy oraz peelingu trychologicznego. Za to w gabinecie dermatologa, kosmetologa czy trychologa poddać się mezoterapii zwykłej lub z użyciem osocza bogatopłytkowego albo karboksyterapii.
Gęste włosy możemy – przynajmniej pozornie – mieć dzięki odpowiedniemu cięciu (cieniowaniu) i stylizacji. Fryzjerzy zwykle polecają posiadaczkom cienkich włosów warstwowego boba lub long boba. Jeśli zaś chodzi o kosmetyki do stylizacji fryzury, wrażenie gęstych włosów zapewni nam pianka lub puder do stylizacji.