Skóra bez zmarszczek, blizn czy przebarwień, brak cellulitu, szczupła sylwetka, długie nogi, perfekcyjne wcięcie w talii – dla wielu taki jest ideał kobiety. Na szczęście nie dla wszystkich.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wprawdzie istnieje geometrycznie ustalony złoty podział, który wyznacza doskonałe proporcje w sztuce, architekturze, a także w budowie ludzkiego ciała, jednak w ocenie piękna najbardziej liczy się gust. To, co jedni uważają za idealne, dla innych może być pozbawione uroku. Zwłaszcza dziś, gdy jedną z głównych wartości jest wyróżnianie się na tle innych, ideał może okazać się po prostu nudny. To niedoskonałości i drobne wady nadają charakteru i sprawiają, że stajemy się rozpoznawalni – jednym słowem wyjątkowi. To sprawia, że w kampaniach reklamowych, na billboardach i wybiegu coraz częściej widzimy dziewczyny, które całkowicie wychodzą poza ustalone kanony piękna.
Świetnym przykładem akceptowania swojego naturalnego piękna jest Winnie Harlow, gwiazda „America’s Next Top Model”, która cierpi na bielactwo nabyte. Schorzenie to powoduje, że niektóre fragmenty skóry tracą naturalny pigment, co doprowadza do powstania białych, nieregularnych plam. U osób z ciemną karnacją zmiany są szczególnie widoczne. Modelka, mimo że ma je m.in. na twarzy i w dzieciństwie była z ich powodu wyśmiewana przez rówieśników, dziś odważnie staje przed obiektywami aparatów. Efekty jej pozowania są imponujące.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ile trzeba mieć wzrostu, by zostać modelką? Czy rozmiar 36 to już za dużo? Pytania te zadaje sobie wiele dziewczyn, które marzą o wielkiej karierze, ale obawiają się, że są za niskie. Współczesne trendy w świecie modelingu pokazują, że ani wzrost, ani nieco bardziej obfite kształty nie dyskwalifikują w wyścigu po sławę. Zgodnie z trendem body positive, który z mediów społecznościowych przenosi się do reklamy i na wybiegi, modelki różnią się typami sylwetek i wzrostem, a kreatorzy mody w swoich kolekcjach uwzględniają również większe rozmiary. Doskonałym przykładem tego typu działań jest kampania „Girls” autorstwa polskiej marki NAGO, w której wzięły udział kobiety w różnym wieku i o różnych sylwetkach.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Świat mody daje możliwość zaprezentowania nie tylko intrygującej urody czy świetnej figury. Na wybiegu i w czasie sesji zdjęciowych od modelek często wymaga się także wyrazistego charakteru. Stereotypy każą postrzegać pozujące dziewczyny dość przedmiotowo, dlatego te z nich, które mają coś do powiedzenia i nie boją się zabrać głosu w ważnych sprawach, są szczególnie cenne dla branży. Cara Delevingne, która od lat jest twarzą popularnych marek, znana jest z nieszablonowych poglądów. Niedawno było o niej głośno z powodu powstałej właśnie fundacji, która ma na celu wywieranie wpływu na opinię publiczną i władze. Modelka nie kryje się ze swoimi sympatiami politycznymi i to właśnie w tym obszarze zamierza teraz działać. Również wśród polskich przedstawicielek świata modelingu można znaleźć gwiazdy wyróżniające się charakterem. Z bezkompromisowości słynie m.in. Anja Rubik, która przekonuje o konieczności rozwoju edukacji seksualnej w naszym kraju i walki o prawa kobiet.
Masz cellulit? Narzekasz na kilka zbędnych kilogramów? A może próbujesz sobie poradzić z innym mankamentem urody? To, co według ciebie wymaga poprawy, może jednak okazać się twoją największą zaletą. Akceptacja wad bywa znacznie bardziej atrakcyjna od wydawałoby się idealnego, ale pozbawionego wyrazu ciała. Postaraj się polubić swoje niedoskonałości, one także sprawiają, że jesteś unikatowa.