Portret

Silniejsze od losu: ranking kobiet, które udowodniły, że niemożliwe nie istnieje

Silniejsze od losu: ranking kobiet, które udowodniły, że niemożliwe nie istnieje
Fot. iStock

Niewykonalne? Nieosiągalne? Ponad ludzkie możliwości? Oto nasz ranking kobiet, które dowiodły, że niemożliwe nie istnieje. Zobacz, co pomogło im nie poddawać się w obliczu wyzwań. Poznaj naszych siedem wspaniałych!

1. Maria Buder

 

Najstarsza biegaczka świata

Jako 82-latka ukończyła Ironmana, triatlon „dla twardzieli”, gdzie w maksimum 17 godzin trzeba przebiec maraton, przejechać rowerem 180 km i przepłynąć 5 km w morzu. Żeby mogła wystartować, podniesiono limit wieku dopuszczający do udziału w zawodach.

Gdy czułam lęk, że pokona mnie własna słabość, szukałam czegoś, co będzie ważniejsze od tego lęku. Kiedy podczas zawodów opadałam z sił, prosiłam w myślach Boga: „Jeśli dam radę pokonać swoje ograniczenia, spraw, proszę, by coś dobrego wydarzyło się na świecie”. I już nie umiałam się poddać.

 

2. Jessica Cox

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jessica Cox (@rightfooted)

Pilotuje samolot nogami

Jest pierwszą na świecie licencjonowaną pilotką, która urodziła się bez rąk. Nauczyła się tak sprawnie używać nóg, że nie tylko potrafi nimi utrzymać stery samolotu, ale też grać na pianinie. 

Ludzie traktowali moją niepełnosprawność jak wyrok. Chciałam udowodnić im i sobie, że ograniczenie to szansa, która pomaga odkryć, co jest możliwe. Wiele razy przekonałam się, że mogę więcej, niż wydawało się na starcie. Dlatego od dzieciństwa pociąga mnie robienie rzeczy, o których inni mówią, że są poza moim zasięgiem.

3. Jane Goodall

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dr. Jane Goodall (@janegoodallinst)

Naukowiec bez dyplomów

Słynna badaczka szympansów. Została cenionym w świecie antropologiem, choć w młodości mogła sobie pozwolić jedynie na ukończenie szkoły dla sekretarek.

Miałam kilka lat, gdy postanowiłam, że kiedyś wyjadę do Afryki i będę badać życie zwierząt. W moich czasach ludziom nie mieściło się to w głowie, zwłaszcza że rodzice nie mogli mnie nawet wysłać na studia. Ale zawsze powtarzałam sobie: „Możesz osiągnąć wszystko, jeśli tylko pragniesz tego wystarczająco mocno, by nie bać się ciężkiej pracy”. A gdy przychodziła mi ochota, by się poddać, metodą zgranej płyty powtarzałam w myślach: „Nie ma takiej możliwości!”.

4. Stella Rimington

 

 

Sekretarka, która została szefową Bonda

Pierwsza kobieta, która stanęła na czele brytyjskiego kontrwywiadu. Pracę tam zaczynała jako stenotypistka na pół etatu. Przez lata wysłuchiwała seksistowskich żarcików i opinii, że kobiety nie nadają się na agentów. Na niej wzorowana jest postać M w filmach o Bondzie.

Zamiast kierować się cudzymi opiniami, że coś jest niemożliwe, zawsze sama starałam się to sprawdzić. Jeśli nie udawało się za pierwszym razem, sprawdzałam, czy może się udać za drugim, trzecim, trzydziestym ósmym... Tak odkryłam, że najpotężniejszą siłą w przyrodzie jest siła woli.

5. Diana Nyad

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Diana Nyad (@diananyad)

Rekordzistka przed siedemdziesiątką

Przebyła 177 km, płynąc wpław przez dwie doby z Kuby na Florydę. Lekarze sądzili, że ludzki organizm nie jest w stanie tego przeżyć. Udowodniła, że się mylą, gdy miała 67 lat!

Nigdy nie starałam się być lepsza od innych, ale nieraz próbowałam być lepsza od siebie z wczoraj. Tak nauczyłam się wygrywać ze swoimi słabościami i zrozumiałam, że często do pokonywania barier w sobie potrzebny jest czas. Próbowałam przepłynąć z Kuby na Florydę już jako dwudziestolatka, gdy sportowo trenowałam pływanie. Ale wtedy nie dałam rady. Zrobiłam to ponad czterdzieści lat później.

6. Wasfia Nazreen

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wasfia Nazreen ‍ (@wasfianazreen)

Na szczytach możliwości

Przed trzydziestką zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Robi wrażenie, gdy dodamy, że w Bangladeszu, skąd pochodzi, nie tylko nie ma gór, ale też dziewczynki z powodów religijnych nie uczestniczą w lekcjach WF-u. Wasfia po raz pierwszy w życiu zobaczyła góry w wieku 24 lat!

Co sprawiło, że odważyłam się zrobić coś takiego? Od dzieciństwa byłam zdana na siebie. To mnie nauczyło, że ode mnie zależy, dokąd pójdę, co zrobię, co osiągnę. Kiedy to do mnie dotarło, poczułam w sobie ogromną siłę.

7. Phiona Mutesi

Mistrzyni wychowana w slamsach

Kilkakrotnie zdobyła mistrzostwo Ugandy w szachach, choć wychowała się w slamsach i przez część dzieciństwa była dzieckiem ulicy. Ale nawet w najtrudniejszych chwilach nie opuszczała treningów szachowych, które dla dzieci z dzielnic nędzy organizowali wolontariusze. Po latach wytwórnia Disneya nakręciła film o jej życiu. Dziewczynka ze slamsów została legendą.

Czasami to, że masz trudniej niż inni, bywa darem, bo kiedy nie masz nic do stracenia, twoja determinacja nie ma granic.

Tekst ukazał się w magazynie Twój STYL nr 03/2019
Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również